به طور سنتی با تقویت دلار، کومودیتی نزول می کند، اما شب گذشته عکس اینها رخ داد…. برای مشاهده  گزارش بازار شنبه 23 بهمن ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازار جهانی هفته گذشته با رشد در اغلب کامودیتی ها به پایان برد. مس پس از افت مداوم موجودی انبار LME و با محرک اعتصاب در معدن اسکوندیا، بالاخره توانست از 6000دلار عبور کرده و به 6088دلار برسد. قیمت روی نیز شرایطی مشابه را تجربه نمود تا به 2935دلار برسد. قیمت نفت در پی پیش بینی های امیدوار کننده، صعودی و به 57دلار نزدیک شد. متوسط قیمت نفت در پیش بینی های جدید از 60دلار به 65 دلار در سال 2017افزایش یافته است. بازار سنگ آهن و فولاد چین نیز با تقویت تقاضا و رشد قیمت همراه شد.قیمت عموم محصولات پتروشیمی نظیر اتیلن، متانول و اوره نیز افزایش پیدا کرد.دلار همچنان در بازه 3800 تا 3840تومان در حال نوسان است و به رغم محدود شدن دامنه نوسان، نسبت به افت قیمت مقاومت نشان می دهد. هر چند دولت تلاش دارد قیمت نزولی شود اما بنظر می رسد 3800تومان یک کف معتبر برای قیمت باشد.

شنبه 23 بهمن ماه  95، شاخص کل بورس با  24.04 واحد افزایش به عدد 76816 رسید. حجم معاملات بورس 769 میلیون و 97 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 175 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های فارس با 55.97 واحد، کگل با 30.73واحد و خساپا  با 23.38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های فملی  با 110.76 واحد، شبندر  با 28.27 واحد و شخارک با 26.15 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  امروز با 0.2 واحد افزایش به سطح  835.1 رسید. حجم معاملات فرابورس 625 میلیون  و 371 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 749 میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  بمپنا با 0.63 واحد و دماوند با 0.35واحد و شپاس با 0.29 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل شراز با 0.91 واحد، اتکای با 0.31 واحد، سمگا  با 0.22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های فملی با 108 میلیارد ریال، فاذر با 105 میلیارد ریال و کاما با 60 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به وانصارح با 63میلیون سهم ، وتجارت  با 54 میلیون سهم و فملی با 52 میلیون سهم می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به اپرداز با 88  میلیارد ریال، کیمیا  با 63 میلیارد ریال و فزرین با 24 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به اپرداز با 7 میلیونسهم، غشهداب  با 5 میلیون سهم، حسیر با 5 میلیون سهم می باشد.

بازار امروز را در شرایطی به پایان رساندیم که علیرغم انتشار متغیرهای مثبت از سیاست خارجی و بازارهای جهانی، تاثیر ملموسی در معاملات امروز دیده نشد. به عبارتی رشد قیمتهای جهانی تنها توانست از ریزش گروه های مرتبط جلوگیری کند و بر خلاف انتظار تنها معدوداندکی از نمادها را توانست متاثر نماید.

ریشه این مساله را می توان در چند مورد جستجو کرد:

1-در ابتدا و به عنوان مهمترین عامل می توان از بالا بودن نرخ سود بدون ریسک به عنوان بزرگترین رقیب بازار یاد کرد. رقیبی که در شرایطی که بنیانهای بازار اندکی بلغزد به سرعت نقدینگی را جذب کرده و با چسبندگی که دارد، به سختی آن را از خود دور می کند. درباره نرخ بدون ریسک و راه های درمان پیش رو و دلایل این اتفاق بارها و بارها صحبت شده است.

2-  رد و بدل پیغامهای سیاسی بین ترامپ و روحانی ( بازار به این مسائل حساس است)

اگرچه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ملاقات با مقام‌های آمریکایی گفت واشنگتن متعهد به اجرای کامل برجام است، اما برخی گزارشها مبنی بر تمایل جمهوریخواهان کنگره به اعمال تحریم های بیشتر، سرمایه گذاران را گیج کرده است. بنابراین در این شرایط که فضا تا حدودی مسموم شده است، رئیس شرکت نفتی توتال فرانسه تصمیم گیری نهایی درباره پروژه گازی ۲ میلیارد دلاری ایران را مشروط به تمدید تحریم‌های لغو شده از سوی آمریکا کرد. بنابراین پر واضح است که هنوز ریسک سیاسی بازار، علیرغم اظهارات موگرینی وجود دارد.

اگر چه با توجه به شرایط پیش رو و ماهیت بین الملی برجام، لغو برجام توسط ترامپ در حال حاضر امکانپذیر نیست، اما ترس تحلیلگران از این است که اقدامات آتی کنگره و سنگ اندازی ها، کاسه صبر ایران را لبریز کند. اگر چه باز هم به نظر می رسد هر گونه تغییراتی در تحریم ها توسط آمریکا، اگر مخالف برجام نباشد، بعید است که واکنش ایران را در بر داشته باشد. بنابراین این گمانه زنی ها بین سرمایه گذاران ادامه دارد.

اما فارغ از نرخ سود و ریسک های سیاسی، بازارهای جهانی با تغییراتی مواجه بود که در فضای واقعی بازار انتظار می رفت تقاضای پایدارتری را شاهد می بودیم. رشد قیمتهای مس، سرب، روی و به طور کلی کومودیتی ها انتظارات از بازار امروز را بیشتر کرده بود. اما تقریباً می توان گفت که هیچ اتفاقی رخ نداد. اینکه در این بازارها چه اتفاقی رخ داد که تقاضا تقویت شد را تقریباً قبلاً پوشش داده ایم. اما به طور خلاصه امید بازار به وعده های ترامپ به توسعه زیرساخت، ارائه برنامه کاهش مالیاتی شرکتها توسط ترامپ و به طور اخص انتشار تراز تجاری چین که نشان دهنده آمار قوی واردات این کشور در ماه ژانویه بود و برنامه های چین به توسعه خودروهای برقی که می تواند مصرف مس را افزایش دهد از عمده ترین دلایل افزایش تقاضا در بازارهای جهانی بوده است.

آمارهای قوی اقتصادی از چین در شرایطی منتشر گردید که در ماه گذشته، بازارهای چین به دلیل تعطیلات سال نو چینی به مدت یک هفته تعطیل بودند. این گمانه ها همراه با تداوم روند کاهش موجودی ها و انتشار برخی اخبار از اعتصاب گسترده کارگران معادن مس شیلی، باعث شد تا قیمت جهانی مس به نزدیکیهای پیک 6 ماهه گذشته خود برسد. همچنین قیمتهای جهانی سرب و روی را نیز به شدت تقویت کرد. آمارهای قوی از افزایش واردات سنگ آهن که توسط گمرک چین منتشر شد نیز باعث شد تا قیمتهای نقدی و آتی به ترتیب به 86 و 100 دلار در هر تن نفوذ نماید. هر چند قیمتهای فولاد تغییر محسوسی نداشت. قیمت اوره نیز ثابت بود، اما قیمتهای متانول جهانی به محدوده 360 دلار نزدیک شد که یک رکود در یک سال گذشته تلقی می گردد.  همه اینها در شرایطی رخ داد که شاهد تقویت شاخص دلار نیز بودیم. به طور سنتی با تقویت دلار، کومودیتی نزول می کند، اما شب گذشته عکس اینها رخ داد.

اما در بازار داخلی یعنی بورس تهران چه اتفاقی دقیقاً رخ داد که واکنش خوبی نسبت به این اتفاقات نداشتیم. شاید یکی از مهمترین دلایل را بتوان در عدم اطمینان به تداوم روند صعودی نرخ ها دانست. عدم اطمینانی که در کنار بی پولی حقوقی ها و صندوق های بزرگ، هر گونه مثبتی را فارغ از ارزندگی یا عدم ارزندگی سهام، فرصتی برای عرضه می دانند!

امروز گروه های خودرویی اکثرا معاملاتی منفی داشتند اما نمادهای خاور، خچرخش، خاهن و ختراک از فشار فروش به مراتب بالاتری برخوردار و با صف فروش مواجه بودند در این بین نماد خاهن تحت تاثیر خریدهای حقوقی از صف فروش تا درصدهای مثبت نوسان قیمتی و قابل توجه ای را تجربه کرد و نمادهای خنصیر و خفناور معدود نمادهای متعادل و مثبت گروه بودند. در گروه حمل و نقل نمادهای حپترو، حریل و حسیر مثبت و پرتقاضا شروع شدند که در ادامه بازار، نماد حتوکا نیز به آنها پیوست و در نهایت، نمادهای حسیر، حتوکا و حپترو با صف خرید به کار خود پایان دادند.

درگروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری، نمادهای وتجارت، بپاس، وانصار، کوثر، وکوثر و وبیمه مثبت و مابقی هم گروهی ها اکثرا منفی دنبال شدند این در حالی بود که نماد ونیرو همچنان با صف خرید پرحجم و عرضه های محدود به رشد قیمتی خود ادامه داد، نماد وصندوق پس از مدت ها حاشیه نشینی منفی تا آستانه صف خرید شدن پیش رفت، نماد وبصادر همچنان متوقف بود.

نمادهای شخارک، شلعاب، ساینا و شبهرن صف خرید و شبندر، شپاس، شفن، خراسان، پارسان، وپترو و شاراک نمادهای مثبت گروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها بودند و مابقی، دادوستدهای متعادل و منفی را تجربه کردند.قیمت متانول بار دیگر صعودی شده و به قیمت 360دلار نزدیک شد. هر چند عامل رشد قیمت تعطیلی موقت زاگرس و شفن بود!! شفن در حال حاضر حوالی 1900تومان معامله می شود  زاگرس نیز که هم اکنون بسته است قیمت اتیلن نیز در هفته گذشته با رشد بیش از 100 دلار همراه شد که قابل توجه است. افزایش قیمت اتیلن می توان موجب ایجاد تحرک در قیمت جم یا شاراک شود.

با توجه به ادامه رشد جهانی قیمت فلزات پایه شاهد دادوستدهای پرتقاضا و مثبت گروه های فلزی و معدنی بودیم به طوریکه اکثرا صف خرید شدند اما با گذشت زمان معاملات با افزایش عرضه ها مواجه شدیم که موجب نوسانات منفی برخی نمادها از جمله کگل،  کیمیا، فنوال، ومعادن، فخاس و هرمز شد. شرکت صنایع مس شهید باهنر با تعدیل مثبت 50 درصدی مبلغ 303 ریال سود برای سال 95 پیش بینی کرد و برای سال مالی آینده نیز سود هر سهم خود را تا مبلغ ۳۳۷ ریال افزایش داد.

ملی مس امروز در حداکثر قیمت معامله شد و مانند همیشه با عرضه سنگین از سوی حقوقی مواجه شد. اگر(وچه اگری) قیمت مس در سطوح کنونی(6000دلار) دوام بیاورد می‌توانیم شاهدرشد فملی در میانمدت باشیم. فولاد مبارکه امروز نیز روز خوبی را سپری نکرد و در قیمت های 137تومانی به تعادل رسید.  فاسمین امروز کار خود را با صف خرید آغاز  کرده و با صف خرید به پایان برد. شرکت برای سال جاری 43تومان سود پیش بینی نموده است که تا 55 تومان قابل افزایش است. برای سال آینده نیز می توانیم سود های 70 تا 80 تومانی را در نظر بگیریم. بنابراین در صورت تثبیت قیمت روی در نرخ های 2800دلاری و دلار 4000 تومانی، پیش بینی رشد برای سهم چندان دور از ذهن نیست.

درگروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، نمادهای بمپنا، بنیرو و تکشا صف خرید، بکهنوج و دماوند مثبت و تپکو با رشد حدود 7.5 درصدی مواجه شد اما مابقی هم گروهی ها منفی دنبال شدند. شرکت لامپ پارس شهاب پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه معادل 60 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور رعایت الزامات سازمان بورس واوراق بهادار، اصلاح ساختار مالی، جبران بخشی از سرمایه گذاری ها و پروژه های انجام شده و جلوگیری از کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش را منتشر کرد.

در گروه های ساختمانی و سیمانی، اکثرا شروعی مثبت و پایانی متعادل تر داشتند اما نمادهای ستران، سرود، ثفارس، ثعمرا، وآذر، وتوس، سصوفی و سهرمز از اقبال بیشتری برخوردار بودند همچنین در پایان معاملات نماد وآذر جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد.

نماد تازه وارد برکت علیرغم ادامه خریدهای حقوقی و سهامدار عمده همچنان با افت قیمتی و زیان سهامداران شرکت در عرضه اولیه همراه بود اما با قرار داشتن در سطوح 220 تومان با کاهش فشار فروش ها مواجه شد که می تواند آن را نقطه تعادل قیمت سهم تلقی کرد. علیرغم منفی بودن اکثر نمادهای گروه آی تی نمادهای مرقام و اپرداز دادوستدهای مثبتی داشتند. نماد زمگسا نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.