شرایط به قدری حساس استت که حتی خود سیف و عبده تبریزی نسبت به وقوع یک سونامی عدم تعهد پرداخت بانکها روز گذشته هشدار دادند….. برای مشاهده   گزارش بازار چهار شنبه 20 بهمن ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازار طلای امروز در ابتدا و باتوجه به رشد طلای جهانی، از محدوده منفی به مثبت رسید و در ادامه و تحت تاثیر اصلاح نسبی دلار، این بار در مسیر ریزش حرکتی پر شتاب را در پی گرفت. به طوریکه در ساعات پایانی، سررسید آبان 96 کاهش حدود 17000 تومانی را تجربه نمود. این در حالی بود که سکه نقدی نیز از محدوده 1211000 تومان به محدوده 1200000 تومانی رسید و دلار نیز 3830 را از دست داد. ادامه رشد شارپ طلای جهانی می تواند واگراییهای موجود را از بین برده و تاییدی بر پایان سناریوی ریزشی باشد.

چهارشنبه 20 بهمن ماه  95، شاخص کل بورس با  26.79 واحد افزایش به عدد 76792 رسید. حجم معاملات بورس 739 میلیون و 305 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 266 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های خودرو با 27.33 واحد، فارس با15.48 واحد و خساپا  با 14.96 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های فملی  با 33.35 واحد، فولاد  با 28.58 واحد و ومعادن با 17.97 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  امروز با 0.80 واحد کاهش به سطح  834.90 رسید. حجم معاملات فرابورس 166 میلیون و266 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 265 میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  بکهنوج با 0.41 واحد و شاوان با 0.25واحد و کرمان با 0.21 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل دماوند با 1.01 واحد، سمگا با 0.33 واحد، خراسان  با 0.23 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های برکت با 71 میلیارد ریال، خودرو با 54 میلیارد ریال و خساپا با 53 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به  وانصارح با55میلیون سهم ، وتجارت  با 49 میلیون سهم و خزامیا با 47 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به کرمان با 107  میلیارد ریال، غگلپا  با 59 میلیارد ریال و اپرداز با 29 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حریل با14 میلیون سهم، سمگا  با 13میلیون سهم، کرمان با 7 میلیون سهم می باشد.

رفتار معاملاتی بازار امروز نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت، منتها امروز و با افزایش قیمتهای جهانی، تقاضا در گروه فلزات و معدنی تا حدودی تقویت شد و از ریزشهای روز گذشته در این گروه خبری نبود. سایر نمادهای بازار هم عمدتاً متعادل و اندکی منفی و یا مثبت به کار خود پایان دادند. امروز برخلاف دیروز تقاضای محسوسی بر خودروئی ها و بانکیها وارد نشد. همچنان مشکل اساسی بازار سرمایه، کمبود نقدینگی است که از آن رنج می برد. افزایش سود بدون ریسک و عدم تمایل این سود به کاهش همچنان به عنوان یک رقیب قدرتمند در برابر بازار سهام عرض اندام می کند. در این بین نرخ شکنی های عجیب اوراق موسوم به اخزاء در بازار به مثابه تیر خلاصی به بدنه نحیف بازار عمل می کند.

این اوراق که به جهت تامین مالی دولت از بازار سرمایه به جهت پرداخت بخش اندکی از بدهی های سرسام آور دولت تلقی می گردد مورد اعتراض بخش عظیمی از فعالان بازار قرار گرفت. بنابراین نهاد ناظر قولهایی مبنی بر عدم تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه و ارجاع آن به سیستم بانکی و با نرخ های کنترل شده داده است که مقرر شده است از اوایل سال آینده اجرایی شود. به اعتقاد اهالی بازار، در شرایط فعلی بازار سرمایه کشش چنین تامین مالی های سنگینی را ندارد. بنابراین انتظار می رود اجرای این روش بتواند بخشی از مشکلات بازار را حل کند. اما به طور قطع مشکل، اقتصاد کلان است.

اگر همین اوراق به بانکها برود و باز هم نرخ سود در محدود های فعلی بماند، بنابراین در عمل فرقی نمی کند که این اوراق در بازار معامله شود و یا در بانکها، چرا که پول بسیار با هوش است و به سمتی که به صرفه تر باشد حرکت می کند. در حال حاضر تنگناهای نقدینگی و رکود اقتصادی، بهای تمام شده پول را بالا نگه داشته است و اجازه کاهش نرخ سود بانکی را نمی دهد.  همانطور که بارها نیز عنوان شده است این تنگناها عمدتاً مربوط به بدهی های تو در تو دولت به بانکها و بانکها به دولت، مطالبات معوق و عدم فروش دارائیها و کاهش ارزش وثائق بانکها می باشد که باعث شده است دارائی های بانکها سمی شود و تا سم زدائی صورت نگیرد نمی توان انتظار کاهش نرخ سود بانکی را داشت. این سم زدائی ممکن است به دلیل تورم احتمالی در آینده ای نزدیک صورت گیرد. این شرایط می تواند در صورتی که بانکها طمع نکنند بهترین فرصت بانکها برای فروش دارائی تلقی گردد.

اما وقوع چنین تورمی به این زودی ها در هاله ای از ابهام است. چرا که سیاست دولت فعلی با 3 قفله کردن بانک مرکزی کنترل نرخ تورم است. بنابراین مدتها طول خواهد کشید تا تورم سال به سال باعث شود تا سم زدائی از دارائیها انجام گردد. از طرفی این دولت کنترل شدیدی بر نرخ دلار اعمال می کند. ظهور ترامپ و کاهش شاخص جهانی دلار نیز تقاضا برای این ارز را کاهش داده است و بنابراین نرخ های داخلی هم توانسته است به تبعیت از برابری ارزی خارجی تعدیل گردد و اندک افزایشی که اخیرا در نرخ ارز رخ داد در نطفه خفه شد! همواره افزایش نرخ ارز نیز یکی از دلایل رشد تورم در ممالک تلقی می گردد.

با این که نقدینگی به دلیل سودهای بالای بانکی رشد بالایی را در این دولت تجربه کرد، اما تورم هم کاهش یافت. این مهم مرهون همان نرخ های سود بالا بود که سرعت گردش پول را به شدت کاهش داده است و تمایل نقدینگی برای خروج از بانکها حاصل نشد و پرداخت این سودهای بالا نیز بانکها را به ورطه ورشکستگی رساند. به عبارتی سودهای بالا پرداخت شد اما به دلیل نبود رشد اقتصادی و گردش مناسب، این سودها در اقتصاد تولید نگردید. بنابراین این نقدینگی در آینده می تواند به عنوان یک تهدید عمل کند. شرایط به قدری حساس است که حتی خود سیف و عبده تبریزی نسبت به وقوع یک سونامی عدم تعهد پرداخت بانکها روز گذشته هشدار دادند.

لطفا با دقت بخوانید : عدم تبعیت اقتصاد ایران از قوانین اقتصاد جهانی نیز تا حدود زیادی به بسته بودن این مملکت به دلیل تحریم و عدم ارتباطات مناسب بین المللی بانکها باز می گردد. در این شرایط بیماری هلندی هر چند سال یک بار اقتصاد را با آزار روبرو می کند. شاید بتوان گفت اقتصاد ایران یکی از مهمترین دوران گذار خود را طی می کند. اگر بتواند با رشد اقتصادی و ورود سرمایه های خارجی بدون چاپ پول و سایر سیاستهای نرمال بدون چاپ پول تحریک تقاضا را همزمان با رونق اقتصادی حاصل کند و نرخ های سود را کاهش دهد، بی شک کشور ما نیز می تواند همانند سایر اقتصادهای نوظهور به رشد خود ادامه دهد. کشوری که به منابع عظیم نفت، گاز و معدنی دسترسی دارد. اگر نتواند این مهم را صورت دهد احتمال نمایان شدن دوباره بیماری هلندی وجود خواهد داشت. باز هم تکرار یک سیکل معیوب که اقتصاد ایران چند بار بعد از جنگ تحمیلی آن را تجربه کرده است و در این شرایط معلوم نیست که این بار این حجم نقدینگی چه بر سر اقتصاد این ممکلت بیاورد.

به زعم اغلب اقتصاددانان هر گونه تغییرات احتمالی، چه مثبت و چه منفی بعد از انتخابات حاصل خواهد شد و بیش از این اقتصاد نمی تواند معطل باشد و بخش اعظم این مشکلات نیز همچنان از دولت قبل به ارث رسیده است و نمی توان تنها این دولت را مقصر دانست. بی شک اگر در این شرایط وجود ترامپ نبود و دموکراتها بر سر کار بودند، هم بازار سرمایه شرایط بهتری را تجربه می کرد و هم راه برای ارتباطات بیشتر مملکت با دنیا هموارتر می بود. اما به صورت جزئی تر در شرایط فعلی و با نزدیکی به روزهای پایان سال و کمبود نقدینگی سرمایه گذران نهادی، انتظار چندانی از بهبود روند معاملاتی وجود نخواهد داشت. به زودی بودجه های 96 شرکتها نیز منتشر خواهد شد. شاید انتشار این بودجه ها بتواند تا حدودی اوضاع را بهبود دهد. بی شک رشد بازارهای جهانی نیز می تواند کمک کننده باشد. در بازار امروز شاهد تداوم روند نوسانات کاهش نرخ ارز بودیم. به نظر می رسد نرخ ها بار دیگر به 3800 تومان نزدیک گردد. در بازارهای جهانی نیز همگام با انتظارات از انتشار شاخصهای بهتر اقتصادی در هفته آینده، باعث شد تا امروز تقاضا برای فولاد و سنگ آهن افزایش یابد.

افزایش عرضه ها پس از شروع متعادل گروه خودرویی، موجب منفی شدن اکثر نمادهای این گروه شد. در این میان تک نمادهای خلنت و خاهن معاملاتی مثبت داشتند و با گذشت زمان معاملات نمادهای خزامیا، خچرخش، خمحرکه و ختور نیز مثبت شدند. در گروه حمل و نقل که اکثرا متعادل و منفی بودند نمادهای حپترو، حفارس، حریل و حسیر با افزایش تقاضا و معاملاتی مثبت مواجه شدند که در نهایت صف خرید نماد حسیر را درپی داشت.

در ادامه غیاب نماد وبصادر گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری همچنان اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند اما در این بین نمادهای ونیرو، اتکام، وانصار، وبیمه، ولصنم، وایران معاملاتی مثبت تر را سپری کردند.گروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها نیز اکثرا متعادل دنبال شدند اما نمادهای شلعاب، شرانل، شاوان، شاراک، شفن، شگامرون و شفارس از اقبال بیشتری برخوردار بودند و رشد قیمتی را تجربه کردند همچنین نماد ساینا پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی230 ریالی با رشد حدود 5 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و نماد سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد.

در گروه های فلزی و معدنی که اکثرا متعادل دنبال شدند، نماد فلوله با جهش قیمتی صف خرید شد تا همچنان با رشد قیمتی کام سهامداران را شیرین نماید همچنین نمادهای کچاد، کگل، کاما، فملی و فولاد معاملاتی مثبت را تجربه کردند اما در اواخر بازار افزایش تقاضا در گروه های مذکور محسوس تر بود تا جایی که نماد کاما تا آستانه صف خرید شدن نیز پیش رفت.

نمادهای بکهنوج، بسویچ، تکشا، بمپنا و بنیرو صف خرید فاذر، تمحرکه و بشهاب نمادهای مثبت گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته بودند و مابقی هم گروهی ها اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند همچنین نماد پتروشیمی فجر پس از برگزاری مجمع فوق العاده تصویب افزایش سرمایه 160درصدی از محل سود انباشته متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت.

درگروه های ساختمانی و سیمانی معاملاتی اکثرا متعادل مشاهده کردیم اما نمادهای کرمان، ثعمرا، ثفارس، سمازن، ثشاهد، سصوفی، سرود و وآذر از اقبال بیشتری برخوردار بودند و رشد قیمتی را تجربه کردند.در گروه غذایی که در اواسط بازار با افزایش تقاضا مواجه شدند نمادهای غگلپا، غدیس، غشان، غشهد، غسالم، غمهرا و غدام با صف خرید و نمادهای غشهداب، زگلدشت، غشصفهاف غمینو و غالبر مثبت پیگیری شدند.

در گروه آی تی صف خرید نماد مرقام در شروع بازار عرضه شد و به جز نما اپرداز که مثبت و پرتقاضا بود سایر هم گروهی ها متعادل و منفی به کار خود پایان دادند. نماد تازه وارد برکت همچنان معاملاتی منفی و همراه افت قیمتی را تجربه کرد و نماد کمرجان پس از برگزاری مجمع سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی 250 ریالی متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت.