برای مشاهده گزارش بازار سه شنبه 19 بهمن ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

طلا طی جلسه معاملاتی روز گذشته تا نزدیکی سقف قیمتی سه ماه اخیر خود پیش رفت. اما طی معاملات روز سه شنبه از این قیمت فاصله گرفت، با این حال قیمت آن کماکان با توجه به رشد تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن در پی افزایش عدم اطمینان سیاسی جهانی، حمایت می شود.
فضای عدم اطمینان سیاسی در ایالات متحده با توجه به سیاست های دونالد ترامپ بالا گرفته است، یکی از بحث برانگیز ترین این تصمیمات محدودیت ورود اتباع هفت کشور عمدتاً مسلمان به آمریکا می باشد که به این فضا دامن زده است.مارک تو، رئیس پژوهش در گروه مالی Wing Fung در هنگ کنگ گفت:” در حال حاضر دو عامل اصلی و مؤثر بر روی قیمت طلا وجود دارد. یک فضای عدم قطعیت پیرامون دولت ترامپ که به عنوان فاکتوری مثبت برای بهای طلا محسوب می شود و عامل دوم زمان افزایش نرخ بهره ایالات متحده می باشد”. وی افزود: “در حال حاضر، طلا با توجه به چشم انداز صعودی که اکثر مردم انتظار دارند، معامله می شود”. وی همچنین گفت:” بیشترین احتمال برای چشم انداز نرخ بهره در ایالات متحده، افزایش نرخ بهره در ماه مارس می باشد”.پاتریک هارکر رئیس بانک فدرال رزرو فیلادلفیا در روز دوشنبه گفت که او در صورت ادامه روند رشد آمار مشاغل و سطح دستمزد، از افزایش نرخ بهره در نشست ماه مارس بانک مرکزی ایالات متحده استقبال می کند.شاخص دلار نیز با 0.71 درصد افزایش به سطح 100.55 رسیده است.در لحظه تهیه گزارش قیمت طلا در بازار با 0.08% کاهش، 1231.10$ در هر اُنس می باشد.

سه شنبه 19 بهمن ماه  95، شاخص کل بورس با  87.34 واحد افزایش به عدد 76766 رسید. حجم معاملات بورس 857 میلیون و 731 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 173 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های کگل  با 20.01 واحد، اخابر با20.01 واحد و وصندوق  با 19.29 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های وتجارت با 37.1 واحد، وبملت  با 36.92 واحد و خساپا با 30.87 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  امروز با 0.40 واحد افزایش  به سطح  835.70 رسید. حجم معاملات فرابورس 213 میلیون و281 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 505میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  هرمز با 0.66 واحد و سمگا با 0.24واحد و اپرداز با 0.22 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل مارون با 2.08 واحد، شاوان با 0.23 واحد، خدیزل  با 0.15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های خساپا با 96 میلیارد ریال، برکت با 63میلیارد ریال و وتجارت  با 62 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به  وتجارت  با84 میلیون سهم ، خساپا  با 76میلیون سهم و برکت با 26 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به بکهنوج  با 55  میلیارد ریال، غگلپا  با 20میلیارد ریال و کیمیا با 18 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حریل با 7 میلیون سهم، بکهنوج  با 6 میلیون سهم، سمگاح  با 4 میلیون سهم می باشد.

امروز بازار سرمایه با انبوهی از اخبار مثبت منتشر شده کار خود را آغاز کرد و توانست تا نیمه های وقت رشد نسبتاً متعادلی را تجربه کند، اما به تدریج باز هم عرضه ها فزونی یافت و حجم معاملات کاسته شد. پیشنهاد بازبینی تجدید ارزیابی دارایی‌ها در کارگروه شورای اقتصاد، توقف انتشار جدید اوراق بدهی دولت در فرابورس و تصویب آیین‌نامه اجرایی صندوق مکانیزه فروش در کمیسیون اقتصاد دولت اخبار سه گانه مثبتی بودند که امروز تحرکاتی را در نمادها مرتبط و کلیت بازار ایجاد کردند.

امروز نیز و در حین بازار انتشار این اخبار مثبت همچنان تداوم داشت. امروز ریاست سازمان بورس از پیگیری برای رفع موانع ورود منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام خبر داد. اما علیرغم این اخبار خوب، امروز بازارهای جهانی بر مدار مثبت نبود. ارز آزاد تقریباً ثابت بود و تنها اندکی کاهش نشان داد و برخی اظهارات شاپور محمدی درباره تغییرات بهره مالکانه معادن ابهام برانگیز بود. با این حال شاید مهمترین اتفاق اخباری مربوط به بازنگری و یا تمدید معافیت های مالیاتی ناشی از تجدید ارزیابی دارائیها می باشد که اخیراً نیز از زبان طیب نیا و نعمت زاده شنیده شده بود. این خبر خصوصاً امروز برخی از بانکها نظیر تجارت را با افزایش تقاضا و صف خرید همراه کرد.

اما نکاتی در این خصوص وجود دارد. با توجه به مشکلات بانکها و زیانده شدن اخیر آنها به نظر می رسد تمامی نهادهای نظارتی اعم از وزارت اقتصاد، سازمان بورس و سازمان امور مالیاتی سعی در برطرف نمودن واقعی مشکل تجدید ارزیابی ها دارند. این مورد در صحبتهای ماه گذشته طیب نیا نیز به عینه دیده می شد و اگر بخاطر داشته باشید، عنوان نمودیم که این اصلاحات بسیار جدی و قریب الوقوع است. حال اینکه در عمل واقعاً چه چیزی رخ دهد مورد تردید کارشناسان است. عده ای عنوان می کنند که همانند گذشته 1 سال به معافیتها افزوده شده و تجدید ارزیابی ها نیز به حساب سرمایه انتقال خواهد یافت. با توجه به تحریم های اخیر و رکود اقتصادی گسترده که بسیاری از شرکتها را با کاهش فروش و زیان مواجه کرده بود، بنابراین این نوع شرکتها می توانند از آخرین فرصت برای تجدید ارزیابی دارائیها و خروج از ماده 141 قانون تجرات استفاده کنند.

بنابراین در صورت تصویب مجلس این تغییرات می تواند اجرایی گردد. عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه بازبینی تعریف ماده 141 قانون تجارت نیز از دیگر راهکارهای عنوان شده در این کارگروه می‌باشد، گفت: براساس قانون تجارت هم‌اکنون مبنای محاسبه این ماده قانونی براساس سرمایه ثبتی شرکت‌ها است، این در حالی است که می‌توان از سرفصل جمع حقوق صاحبان سهام نیز در ترازنامه استفاده کرد. اما یک نکته ظریف دیگر نیز وجود دارد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه بازبینی تعریف ماده 141 قانون تجارت نیز از دیگر راهکارهای عنوان شده در این کارگروه می‌باشد، گفت: “براساس قانون تجارت هم‌اکنون مبنای محاسبه این ماده قانونی براساس سرمایه ثبتی شرکت‌ها است، این در حالی است که می‌توان از سرفصل جمع حقوق صاحبان سهام نیز در ترازنامه استفاده کرد.”

اخیراً طیب نیا، وزیر اقتصاد و رئیس شورای گفت‌وگو، نیز تصریح کرده بود: “با نگاه به برگزاری جلسات متعدد دبیرخانه در مورد این ماده قانونی و یافتن راه حل مناسب برای بنگاه‌هایی که نه به دلیل ضعف مدیریت، بلکه به صورت ناخواسته و پیرو شرایط ناشی از تحریم‌ها، دچار زیان انباشته شده‌اند، پیشنهاد کرد، اکنون که با توجه به قانون و در راستای حفظ استانداردهای حسابداری، می‌توان سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی را در حساب حقوق صاحبان سهام ثبت نمود، لذا بانکها می توانند در ارزیابی و اعتبارسنجی برای پرداخت تسهیلات، حقوق صاحبان سهام را ملاک قرار دهند.”

بنابراین اینکه در عمل چه اتفاقی بیفتد همچنان مبهم است، اما هدف این است که به طور کلی روند اخذ تسهیلات با تغییر قوانین تسهیل گردد. امروز ریاست سازمان بورس کنفرانس خبری مهمی داشت که در آن اظهارات مهمی را ایراد نمود. وی به طور کلی در خصوص موضوع خوراک پتروشیمی ها، بهره مالکانه معادن، بروزرسانی سامانه معاملات، تسهیل ورود سرمایه گذار خارجی، ورود منابع صندوق ثبات بازار سرمایه، ورود منابع صندوق های با درآمد ثابت به بازار سهام و تهیه دستورالعملهای جدید در خصوص باز و بسته شدن نمادها از مهمترین رئوس صحبتهای ایشان بود که به طور مفصل در رسانه ها منتشر گردید. اما یکی از مهمترین قسمتهای صحبتهای ایشان به بهره مالکانه معادن و نرخ خوراک پتروشیمی ها باز می گردد

محمدی درباره اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز گفت: “اگرچه این فرمول شاید می توانست بهتر باشد، اما اکنون هم مطلوب است و خود را با قیمتهای جهانی تعدیل می کند.” محمدی گفت: “در مورد حقوق مالکانه نیز سازمان بورس برنامه هایی دارد که چنین فرمولی تصویب و به قیمت های جهانی متصل شود و متناسب با قیمت محصولات معدنی، قیمت مواد اولیه هم تعدیل گردد، این پیشنهاد در حال پیگیری است.” هر چند با افزایش نرخ های جهانی تا حدودی مشکلات صنعت معدن حل شده بود اما اخیراً پرداخت بهره مالکانه معادن در نوسانات کاهشی قیمتها مورد اعتراض فعالان این صف قرار گرفته بود. بنابراین اینکه این نوع پرداختها در زمان کاهش نرخ های جهانی تعدیل گردد، خواسته فعالان این صنف است   اما خطر آن در این است که در زمان افزایش نرخ های جهانی ممکن است بهره مالکانه بیش از حد افزایش یابد. بنابراین اینکه فرمول چگونه باشد و آیا در کلیت به نفع آنها خواهد شد نیز تا حدودی مبهم می ماند. بنابراین همانطور که مشاهده می کنید هنوز تا روشن شدن جزییات این دو موضوع راه بسیار است

گروه خودرویی به لیدری خساپا معاملاتی مثبت و پرتقاضا را شروع کردند اما در ادامه معاملات، با افزایش عرضه ها و نوسانات منفی مواجه شدند در این بین نمادهای خاهن و خلنت همچنان با صف خرید به کار خود پایان دادند.درگروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری در همان شروع بازار بانک تجارت صف خرید شد و افزایش تقاضا در گروه بانکی محسوس بود، نماد وساپا پس از عرضه صف خرید مجدا با افزایش تقاضا مواجه شد، نماد وبیمه صف خرید شد و نمادهای وایران و ولصنم در حالی صف خرید شد که سایر هم گروهی ها معاملات متعادلی را تجربه می کنند.

گروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها اکثرا معاملاتی متعادل با گرایشی منفی را تجربه کردند در این بین نمادهای شخارک، وپترو، شیراز، شفارس، شکلر، شپترو، شگامرون و شراز معاملات مثبت تری را تجربه می کنند. صنایع شیمیایی سینا با افزایش 276 درصدی سود نسبت به پیش بینی سال 95 مبلغ 583 ریال سود پیش بینی کرد و متوقف شد.

گروه فلزی اکثرا متعادل و گروه معدنی اکثرا متعادل و منفی دنبال می شوند در این بین دادوستدهای منفی نمادهای کچاد، کاما و فولاد و معاملات مثبت نمادهای فنوال، فلوله و فسرب نمایان تر بود همچنین نماد تکنار در ادامه رشد قیمتی خود، با جهش حدود 51 درصدی مواجه شد و چشم نوازی کرد.تکشا و بنیرو نمادهای صف خرید گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته بودند و نمادهای فاذر، بنیرو، بشهاب، لبوتان و بترانس مثبت و مابقی متعادل دنبال شدند.

گروه های ساختمانی و سیمانی اکثرا مثبت بودند در این میان نمادهای سصوفی، سرود، کرمان، ثشاهد و وآذر با اقبال بیشتری مواجه و صف خرید را تجربه کردند. در گروه بنیادی محور آی تی که شاهد معاملاتی اکثرا مثبت و پرتقاضا بودیم، نماد مرقام با صف خرید دنبال شد، نماد اپرداز در اواخر بازار با جهش قیمتی به صف خرید رسید و نماد رتاپ پس از برگزاری مجمع فوق العاده تصویب افزایش سرمایه 100 درصدی ازمحل مطالبات و آورده نقدی و شفاف سازی درخصوص تغییرات پیش بینی درآمد، متعادل به گردونه دادوستدها بازگشت.

با گذشت زمان دادوستدها شاهد افزایش عرضه ها در اکثر گروه ها بودیم در این بین گروه های قندی و غذایی نیز از این امر بی نصیب نبودند و پس از شروعی مثبت، نوسانات منفی را تجربه کردند همچنین نماد قشهد پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت. در گروه دارویی علیرغم ادامه خرید، حمایت حقوقی ها و سهامدار عمده شرکت تازه وارد برکت، همچنان معاملات منفی آنرا نظاره گر بودیم.