انتشار اوراق بدهی برای تامین هزینه‌های جاری به بانک‌ها سپرده شود

امیری با بیان اینکه باید مدل تأمین مالی دولت از طریق بازار سرمایه اصلاح شود، گفت: ظرف ۲ هفته آینده رویه جدیدی برای بازگشایی و توقف نمادهای معاملاتی براساس فرایند خودکار و سنجش تعدیل‌های با اهمیت شرکت‌ها به بازار ارائه می‌شود… برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

امیری با بیان اینکه باید مدل تأمین مالی دولت از طریق بازار سرمایه اصلاح شود، گفت: ظرف ۲ هفته آینده رویه جدیدی برای بازگشایی و توقف نمادهای معاملاتی براساس فرایند خودکار و سنجش تعدیل‌های با اهمیت شرکت‌ها به بازار ارائه می‌شود.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در نشست بررسی مشکلات بازار سرمایه در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی گفت: اگر سودآوری شرکت‌های بورسی و بنگاه‌های اقتصادی کاهش یافته باید دلیل این موضوع را در فضای عمومی اقتصاد کلان جست‌وجو کرد. در حوزه بازارهای رقیب اگرچه برخی سیگنال‌های خاص می‌تواند بر حجم و سودآوری شرکت‌ها اثرگذار باشد اما نکته مهم اینکه باید آنچه در حیطه اختیارات فعالان و متولیان بازار سرمایه است را بهبود و اصلاح کرد.

حسن امیری با بیان اینکه باید در بازار سرمایه همه تلاش‌ها برای فعال کردن بخش‌ خصوصی باشد، گفت: باید با افزایش ورود بخش خصوصی به بازار سرمایه و در عین حال توسعه ابزارهای مالی و امکانات مختلف برای بخش خصوصی زمینه تأمین مالی از طریق بازار سرمایه را فراهم کرد. از جمله این ابزارها می‌توان به امکان اجرای پروژه و انتشار اوراق بهادار به پشتوانه طرح‌های توسعه‌ای اشاره کرد که از جمله آنها می‌توان از اوراق مرابحه نام برد. سازمان بورس در حال حاضر فارغ از پذیرفته شدن یا نشدن شرکت‌ها در بورس ضمن تلاش برای مقررات‌زدایی کاذب و اصلاح فرایندهای دست‌وپا گیر و همچنین استفاده از توان شرکت‌های تأمین سرمایه و مشاور سرمایه‌گذار تلاش کرده تا امکان بهره‌برداری از اوراق بهادار مختلف به منظور تأمین مالی شرکت‌های بخش خصوصی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در حوزه تأمین مالی همچنان اقتصاد ایران وابسته به نظام بانکی است، گفت: بحث ضامن بانکی همچنان به عنوان پشتوانه اوراق بهادار جدید معرفی می‌شود و این در حالی است که پذیرفته شدن شرکت‌ها در بورس یا فرابورس می‌تواند جایگزین وثایق بانکی مورد نیاز در این زمینه باشد که به جای ضامن بانکی می‌تواند شرکت‌های سرمایه‌گذاری را معرفی کنند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با اشاره به صدور مجوزهایی برای مقررات مربوط به اعتبارسنجی عملیاتی گفت: به دلیل عدم دانش فنی لازم در خصوص رتبه‌بندی چاره‌ای جز وارد کردن این فرایند و کمک گرفتن از مؤسسات رتبه‌بندی بین‌المللی نیست. در صورت راه‌اندازی مؤسسات رتبه‌بندی در کشور می‌توان اوراقی را منتشر کرد که به اوراق بازار بانکی و پولی متصل نباشد.

امیری با اشاره به اقدام دولت برای انتشار اوراق بدهی و تأمین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: در این زمینه تنها می‌توان گفت که سازمان بورس هیچ محدودیتی برای بخش خصوصی ایجاد نکرده و این در حالی است که عدم برخورداری از دانش فنی و نهادینه نشدن این دانش در شرکت‌ها باعث شده تا بخش خصوصی به خوبی از این بازار استفاده نکند. در دوره‌ای که نرخ بین بانکی با کاهش مواجه شد فرصتی مناسبی برای بخش نیمه دولتی و دولتی کشور برای تأمین مالی از طریق بازار بدهی ایجاد شد که برخی از بنگاه‌های بخش خصوصی از آن استفاده نکردند. این در حالی است که ظرفیت بازار سرمایه محدود بوده و نباید همه امکانات را تنها برای استفاده دولت از این بازار گذاشت.

این مقام مسئول با تأکید بر لزوم اصلاح مدل تأمین مالی دولت از طریق بازار بدهی در بورس گفت: باید به جای انتشار اوراق بهادار به منظور تسویه بدهی‌های دولت درخواست کرد که اوراقی را منتشر کنند که منجر به افزایش سودآوری بنگاه‌ها و توسعه زیرساخت‌های کشور شود. کما اینکه انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در اواخر پارسال برای توسعه همان مجموعه‌ها در نظر گرفته شد. انتشار اوراق بدهی برای پرداخت هزینه‌های جاری دولت باید به سیستم بانکی سپرده شود.

وی ادامه داد: اگر اسناد خزانه اسلامی هم‌اکنون در بازار سرمایه آمده منابع حاصل از آن در اختیار پیمانکار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و در گردونه اقتصاد کشور فعال می‌شود. بنابراین باید به درستی از بازار سرمایه استفاده کرد و جهت‌دهی شفاف و عقلایی را به بازار داد.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با بیان اینکه اوراق اجاره می‌تواند برای بسیاری از هلدینگ‌های صنعتی کشور امکان تأمین مالی را ایجاد کند، گفت: در این بخش می‌توان از طریق بازگرداندن منابع به بازار سرمایه کمک کرد و از دارایی که استفاده نمی‌شود به دارایی مولد تبدیل کرد.

امیری با اشاره به دستورالعمل اخیر سازمان بورس برای به کارگیری منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بازار سهام براساس کف و سقف 5 تا 20 درصدی افزود: با توجه به امیدنامه این صندوق‌ها بنا شد تا در صورت افزایش سرمایه جدید صندوق‌ها دستورالعمل مذکور به عنوان یک امتیاز رعایت شود.

وی گفت: وقتی وضعیت شرکت‌ها در اوضاع اقتصادی با رشد سود مناسبی روبه‌رو نباشد نمی‌توان شاهد روند مناسبی در بازار سهام بود. باید اقدام‌هایی برای بهبود وضعیت عملکردی و سودآوری شرکت‌ها انجام داد. در حال حاضر عملکرد واقعی بانک‌ها بر خلاف آنچه در بودجه‌ها پیش‌بینی شده از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و دلیل آن ناشی از مشکلات نقدینگی در گردش است و درعین حال اغلب شرکت‌ها نیز زیر ظرفیت اسمی کار می‌کنند.

این مقام مسئول از ارائه مدل جدید توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی تا 2 هفته آینده خبر داد و گفت: براساس این مدل در صورت تعدیل با اهمیت سود شرکت‌ها از طریق سامانه خودکار نمادهای معاملاتی متوقف یا بازگشاهی خواهند شد و ابهام افزایش یا کاهش سود با اهمیت از بین خواهد رفت.