برای مشاهده   گزارش بازار شنبه 16 بهمن ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازار طلای امروز با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی و عدم تغییر محسوس در قیمت طلای جهانی پس از نوسانات نسبتا زیاد قیمتی، با چاشنی دلار رشد نمود و سطوح تازه ای را در روند صعودی اخیر خود ثبت نمود. ریزش دلار نمی تواند بازار آتی را راضی به اصلاح عمیق نماید و همین موضوع باعث شده تا در هر بازگشت دلار به نرخ 3850، بازار آتی سطوح بالاتری را لمس نماید. سکه نقدی نیز در حالی به محدوده 1200000 تومانی نزدیک می شود که محدوده 1198000 را به عنوان سطح معتبر مقاومتی در پیش خواهد داشت. در بازارهای جهانی با توجه به آمار مناسب اقتصادی در بخش اشتغال امریکا و رفتار نسبتا بی توجه قیمتی طلا، می توان ریسک حضور ترامپ را به وضوح درک نمود. باید دید که نمودار طلای جهانی قادر است محدوده مقاومتی فعلی را پشت سر نماید و یا مجدد وارد اصلاح خواهد شد.

شنبه 16 بهمن ماه  95، شاخص کل بورس با  588.82واحد کاهش به عدد 76826 رسید. حجم معاملات بورس 517 میلیون و 507 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 106 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های فملی با 84.5 واحد،فولاد با 64.27 واحد ومبین با 51.56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های وتجارت با 13.05 واحد، دعبید  با 10.48واحد و پاکشو با 10.45 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  امروز با 10.10 واحد کاهش به سطح  839 رسید. حجم معاملات فرابورس 242 میلیون و 6 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 153 میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  شراز با 0.91 واحد و دماوند با 0.38 واحد و غگلپا با 0.13 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل مارون با 5.81 واحد، شاوان با 0.9 واحد، ارفع با 0.71 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های خساپا با 83 میلیارد ریال، وتجارت با 46 میلیارد ریال و خچرخش با 40 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به  خساپا با69 میلیون سهم ، وتجارت  با 68 میلیون سهم و خچرخش با 16 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به غگلپا با 164 میلیارد ریال، حکمت  با 25 میلیارد ریال و حریل با 18 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حکمت با 21 میلیون سهم، حریل با 13 میلیون سهم، غگلپا با 11 میلیون سهم می باشد.

چندین متغیر دست به دست هم داد تا بازار امروز به طور غیر قابل باوری با شدت عرضه ها مواجه شده و منفی محسوسی را تجربه کند. همانطور که بارها در همین سلسله گزارشات روزانه نوشته شد، با آمدن ترامپ متاسفانه ریسک سیاسی بازار افزایش یافت. این رویه با خروج نقدینگی و کاهش شدید حجم معاملات خود را نشان داد که تا به امروز نیز تداوم دارد. بنابراین در این شرایط فروشندگان قدرت برتر غالب هستند. سرانجام در هفته گذشته و با تشدید جنگ روانی بین ایران و آمریکا که البته چاشنی آن با آزمایش موشکی ایران آغاز گردید، باز هم گمانه ها نسبت به سرانجام برجام با شک و تردید همراه شد و خود را با تحریم های جدید آمریکا بر علیه ایران نشان داد. هر چند فعلاً هر دو طرف تاکید داشته اند که اقدامات اخیر آنها نقض برجام نیست! اما بازار سرمایه نسبت به تداوم چنین رویه هایی ابراز نگرانی نشان داده است و تقریباً امروز سهامی نبود که از گزند عرضه ها در امان باشد.

انتظار نمی رود که در واکنش به تحریم های آمریکا، ایران واکنشی احساسی و به دور از عقلانیت نشان دهد. هشدارهای جامعه جهانی نسبت به عواقب اقدامات ترامپ و عدم همراهی آنها از هر گونه اقدامی علیه برجام توسط ترامپ، باعث می شود که ایران دست بالا را داشته باشد. بنابراین نوع واکنشها از طرف ایران در این شرایط بسیار تعیین کننده است. هر چند برخی از رسانه ها نظیر رویترز امروز عنوان کردند که ترامپ درصدد بازنویسی برجام و اعمال محدودیتهای مادام العمر و بازرسی های نظامی برای برنامه هسته ای ایران است، اما همین رسانه ها نتیجه گیری کردند که این کار بسیار دشوار و فاقد حمایت طرف های دیگر 5+1 است. بنابراین به نظر می رسد رجزخوانی های هسته ای همچنان ادامه داشته باشد و همچنان شاهد اثرات آن بر بازار سرمایه باشیم، مگر در این رویه تغییراتی حاصل گردد و نظرات معتدل شود.  اما متغیر بعدی و مهم اثر گذار به تغییرات بازارهای جهانی باز می گردد. در حالی که این بازارها نیز نگران ترامپ و سیاستهای آن هستند، روز گذشته و با بازگشایی بازارهای بورس و کالایی چین، شاهد افت محسوس قیمتها و شاخصها به خصوص در حوزه کومودیتی، از سنگ آهن و فوفلاد گرفته تا زغال سنگ بودیم. همانطور که قبلاً نیز بارها ذکر شد، با کاهش رشد اقتصادی چین در 2016 و بیم حبابی شدن دارائیها به دلیل اعمال بیش از حد سیاستهای انبساطی، این بار دولت چین و در اقدامی غیرمنتظره و به نظر اورژانسی، نرخ بهره را اندکی افزایش داد. هر چند این افزایش نرخ بسیار جزئی و کم اهمیت بود، اما به بازارها این سیگنال را داد که احتمالاً سال 2017 برای جمهوری کومونیست چین با سیاستهای انقباضی همراه باشد. هنوز مشخص نیست که چین با اعمال چنین سیاستهایی چگونه خواهد توانست بر رشد اقتصادی 6.5 درصدی هدفگذاری شده خود دست یابد، اما به نظر می رسد دولت چین تحت تاثیر اظهارات ترامپ مبنی بر کاهش مصنوعی نرخ ارز یوآن قرار گرفته است و تصمیم گرفته است تا با افزایش نرخ بهره این ارز را اندکی تقویت نماید. این نرخ جهت حفظ رشد اقتصادی در سال 2016 بارها کاهش داده شده بود.

برای مشخص شدن بیشتر سیاستهای کلان دولت چین باید تا پایان بهمن ماه و مشخص شدن نتیجه نشست سیاستگذاری حزب کومونیست چین صبر کرد. اعمال این تغییرات اثرگذاری بیشتری از کاهش موجودی ها داشت، بنابراین حتی با کاهش ذخایر روی جهانی نیز شاهد بسته شدن قیمت این فلز معدنی بر روی درصدهایی از منفی بودیم. اینها تغییرات بازار آتی بود، اما بازارهای نقدی از ثبات بیشتری برخوردار بود و کاهشها آنچنان محسوس نبود. قیمت نفت نیز که تحت تاثیر لفاظی های ترامپ و تحریم های جدید ایران افزایش یافته بود، با افزایش شب گذشته دکلهای نفت شیل، بار دیگر بر مدار نزولی قرار گرفت. قیمت اوره مقداری افزایش یافت، اما متانول تقریباً ثابت بود. شاخص دلار نیز تحت تاثیر عدم افزایش نرخ بهره فدرال رزرو همچنان بر مدار اصلاح است. آمار اشتغال آمریکا نیز روز گذشته هر چند خوب بود اما متسوط افزایش دستمزدها آنچنان قوی ظاهر نگردید. متغیر سوم اما به خود بازار باز می گردد. همچنان نرخ های سود بالای اوراق اخزاء و البته سایر اوراق بدهی باعث شده است تا بازار تحت فشار قرار بگیرد. درباره این مقوله نیز بارها صحبت شده است که منشاء آن تنگناهای اعتباری و بدهی های دولت می باشد. از طرفی همچنان سایه بازگشایی بانک صادرات نیز بر بازار سنگینی می کند. متغیر بعدی به انتشار نابجا و نابه هنگام آگهی عرضه اولیه نماد داروئی برکت در شرایطی که بازار با کمبود شدید نقدینگی دست و پنجه نرم می کند، باز می گردد که تقریباً با قطعیت می توان گفت با توجه به قابل توجه بودن نقدینگی لازم برای این عرضه و همچنین قیمتگذاری بالای آن به اذعان تحلیلگران، این عرضه احتمالا ًناموفق خواهد بود

بازار سهام امروز یکی از بدترین روزهای خود را سپری کرد. بیشتر نمادهای بنیادی بازار نظیر نمادهای گروه فلزات اساسی، معادن، شیمیایی و … در درصدهای نزدیک به صف فروش معامله شدند. حتی گروه هایی نظیر خودوریی ها که این روزها تقاضای خرید درآنها محسوس است در درصدهای منفی قرار گرفتند. سیاست افزایش نرخ بهره از سوی دولت چین یک از مهمترین عوامل کاهش شاخص  بود اما بطور قطع توان تاثیر تا این اندازه را نداشت. شاید به جرات بتوان گفت که اظهارات ترامپ و سیاست های توام با پریشانی و شتابزدگی وی، بیشتر سهامداران را مجاب کرد که در برهه فعلی نظاره گر باشند و وجه نقد را به حساب های خود برگردانند.

با در نظر گرفتن رفتار غیرقابل پیش بینی ترامپ، نه تنها نمی توان به رفتار سهامداران خرده گرفت بلکه می توان گفت که تصمیم معقولی بوده است. در حال حاضر بازار بطور عادی مملو از ریسک هایی نظیر، نرخ سود بانکی، تحولات سیستم بانکی، نرخ  ارز، قیمت های و جهانی و … قرار دارد که اگر ریسک دونالد ترامپ را به آن اضافه کنیم، تصویری که از آینده ایجاد می شود چندان جالب نخواهد بود. اقتصاد بار دیگر غیرقابل پیش بینی بودن خود را به رخ کشید به طوریکه اکنون با پدیده ای به نام ترامپ روبرو هستیم. یکسال قبل، تصور چنین اعجوبه ای بعنوان رئیس جمهور آمریکا که در توئیتر با آرنولد شوارتزنگر کل کل کند نیز بسیار دشوار بود.

گروه فلزات اساسی

دو سهم بنیادی بازار یعنی فملی و فولاد که بسیاری از فعالان به رشد آنها امید داشتند (و دارند) امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. فولاد که بطور طبیعی عرضه کننده های پرو پا قرصی دارد، امروز با کاهش در قیمت های جهانی سنگ آهن و فولاد، کاهش چند درصدی داشته و به 136تومان بازگشت. امروز همچنین اختیار فروش این سهم با قیمت اعمال 140 تومان( سررسید 25 اردیبهشت) در قیمت 66 ریال معامله شد که بنظر می رسد خرید همزمان سهم و اختیار فروش استراتژی خوبی باشد.ملی مس نیز با منفی شدن جو  جهانی قیمت کامودیتی ها و افت شدید شاخص به درصدهای منفی رسید. هر چند با قیمت های فعلی، این سهم سال آینده نزدیک به 46 تومان سود خواهد داشت، شاید بتوان در قیمت های نزدیک به 182 تا 183 تومان خرید کرد (البته با پذیرش ریسک های موجود).

گروه پتروشیمی

قیمت متانول در پایان هفته گذشته کاهش اندک 3 دلاری را تجربه کرد اما همچنان در سطوح بسیار جذابی برای سهم هایی نظیر شفن و زاگرش قرار دارد. افت قیمت زغالسنگ می تواند عاملی بر کاهش قیمت متانول باشد اما متانول سازها با کاهش 40دلاری نرخ(بیش از 10درصدی) نیز قابل بررسی هستند.قیمت اوره نوسانی چندانی نداشته و با تداوم نرخ های کنونی باید شاهد رشد سودآوری در گروه باشیم. در این گروه شیراز شفاف سازی در خصوص خرج از زیان داشت و احتمالا سودآوری شرکت در سال آینده در سطح مطلوبی باشد.در پلیمری ها نیز نوسانات نرخ چندان محسوس نیست و از طرفی افزایش نرخ نفتا بعنوان عامل اثر گذار بر نرخ خوراک، موجب شده است که تاثیرات رشد محدود قیمت خنثی شود.

خودرویی ها

گروه خودروسازی در روزهای اخیر شاهد افزایش محسوس تقاضا است. تحولاتی که در ایرانخودرو در حال رخ دادن است می تواند پتانسیل رشد را در شرکت فعال نماید. این شرکت قصد فروش 14درصد از خگستر را دارد هر چند خبرها حاکی از درون گروهی بودن معامل دارد اما این امر احتمالا 185میلیارد تومان از بدهی و حدود 5 تومان از هزینه مالی شرکت کم خواهد کرد. در گروه سایپا نیز قیمت های کمتر از 90 تومانی خپارس می تواند کم ریسک باشد. می توان خرید پلکانی در سهم را تا محدوده 80 تومان در پیش گرفت. سود برآوری سهم برای سال 96 و 97 به ترتیب 11 و 25 تومان است.