ترامپ خروج آمریکا از توافقنامه تجاری “تی پی پی” را اعلام کرد

رئیس جمهور جدید آمریکا خروج این کشور از توافقنامه تجارت آزاد ترانس پاسیفیک را امضا کرد… برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

رئیس جمهور جدید آمریکا خروج این کشور از توافقنامه تجارت آزاد ترانس پاسیفیک را امضا کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه فرمانی را امضا کرد که به مشارکت آمریکا در توافقنامه تجارت آزاد ترانس پاسیفیک موسوم به “تی پی پی” پایان داد.

این در شرایطی است که دولت باراک اوباما مذاکراتی را درباره این توافقنامه تجاری انجام داده بود. این نخستین اقدام ترامپ برای عمل به وعده های انتخاباتی خواهد بود. وی در رقابت های انتخاباتی قول داده بود تا توافقنامه تجاری تی پی پی را لغو کند. ترامپ این توافقنامه را “قاتل فرصت های شغلی” و “تجاوز به منافع آمریکا” ارزیابی کرده است.

این توافقنامه با هدف مقابله با افزایش نفوذ اقتصادی چین تنظیم شده و قصد داشته تا قوانین تجاری را برای قرن 21 وضع کند. گرچه این توافقنامه در سال 2015 امضا شده ولی هنوز اجرایی نشده است.

12 کشور یعنی استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزلند، پرو، سنگاپور، آمریکا این توافقنامه را امضا کرده اند ، این کشورها 40 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که از حامیان اصلی این توافقنامه تجاری است، تاکید کرده است که این توافق بدون آمریکا هیچ معنا و مفهومی نخواهد داشت.