برای مشاهده  گزارش بازار دو شنبه 4 بهمن ماه 1395 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازار امروز  با رشد مجدد دلار پس از ریزش تند در چند روز گذشته سبز پوش شد و این در حالی بود که طلای جهانی نیز به این روند نسبتا کمک نمود. رشد دلار تا محدوده 3865 تومانی، توانست سکه نقدی را به محدوده 1188000 تومانی برساند. رشد 9-8 دلاری طلای جهانی نیز این پارامتر کم تاثیر روزهای جاری را به محدوده 1219 دلاری رساند که البته در بیشتر زمان معاملات روز جاری روندی نوسانی بر داد و ستدهای انس طلا حاکم بود. در جمع بندی کوتاهی از بازار آتی سکه می توان گفت که نه تنها هیچ کدام از پارامترهای دخیل بلکه دارایی پایه یعنی سکه نیز در مکانیزم قیمت گذاری این روزها دخیل نیست و این موضوع حاکی از ورود نقدینگی سرکش به بازار می باشد. نکته جالب در بازار ارز ایجاد فرصت آربیتراژ بسیار غیرحرفه ای می باشد. برخی از صرافی های منتخب بازار با ارائه کارت ملی توسط متقاضیان، مبلغی دلار به یکی از نرخ های بازار که امروز به محدوده 3711 تومان نیز رسید، عرضه میکنند و این در حالی است که می توان این دلارها را در صرافی مجاور به یکی دیگر از نرخ های بازار که همان 3865 با مقداری کم و زیاد هست، به فروش رساند. سوال اصلی اینجاست که خیل عظیم تصمیم گیرندگان بازار ارز که عموما شاخص های علمی سنگینی را نیز به یدک می کشند، دقیقا چه سیاستی را دنبال میکنند؟ در کفه دیگه ترازو، دانلد ترامپ رییس جمهور جدید و جنجالی امریکا در اقدامی که از وعده های انتخاباتی وی بود، فرمان خروج آمریکا از توافق همکاری‌های دو سوی اقیانوس آرام را صادر نمود. وی در حالی مجددا این اقدام را طرفداری از کارگران امریکایی خواند که جنت یلن معتقد است با توجه به آمارها، اقتصاد امریکا در شرایط اشتغال کامل به سر می برد و دقیقا مشخص نیست که موقعیت های شغلی که ترامپ با تهدید شرکتها و اجبار آنها به انتقال خط تولیدشان به داخل امریکا، خواهد ساخت را چه کسانی قرار است پر نمایند، چرا که دیدگاه وی در قبال نیروی کار مهاجر نیز چندان دوستانه نیست.

دوشنبه 4بهمن ماه 95، شاخص کل بورس با  45.47واحد افزایش به عدد 79263 رسید. حجم معاملات بورس 828 میلیون و 141هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 168 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های خودرو با 17.17واحد، بترانس با 12 واحدو شبندر با 11.87واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های فملی با 57.32واحد، فخوز با 36.29 واحد و رانفور با 8.23 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  با 1.70 واحد افزایش به سطح840.5 رسید. حجم معاملات فرابورس 184 میلیون و 302 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 133میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  مارون با 1.86 واحد و خراسان با0.45 واحد و دماوند با 0.44 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل شراز با 1.03 واحد، سمگا با 0.68 واحد و بپاس با 0.54 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های مرقام با 58 میلیارد ریال، کاما با 46 میلیارد ریال و فملی با 45 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حق تقدم پارسخودرو با 304 میلیون سهم، خساپا با 39 میلیون سهم و فملی با 22 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به شلیا با 93 میلیارد ریال، حسیر با 41 میلیارد ریال و غدیس با 37 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به غشهداببا 15 میلیون سهم، حسیر با 14 میلیون سهم، غدیس  با 10 میلیون سهم می باشد.

بازار امروز را در شرایطی آغاز کردیم که هر چند اوضاع نسبت به روزهای قبل تفاوت چندانی نداشت، اما روند معاملات اندکی بهبود را نشان می داد. با بازگشایی بازارهای جهانی همگام با رشد نرخ ارز امروز تقاضا بخصوص در سهام دلاری تا حدودی تقویت شد. اما همه نرخ های کومودتی با هم حرکت نداشت. عمده بورسهای جهانی بجز بورس شانگهای و هند اما منفی شدند. بازارها در انتظار انتشار جزییات برنامه های افزایش مخارج زیر ساخت، کاهش مالیات، مقررات زدایی و آزادسازی بخش انرژی ترامپ هستند. با تضعیف شاخص دلار، طلا نیز بار دیگر رشد کرد و به رکوردهای جدیدی رسید. این در شرایطی است که کارشناسان نسبت به بیش واکنشی بازارها به این برنامه ای اقتصادی ترامپ و آثار سوء اجرای ضربتی آن هشدار داده اند. اجرای احتمالی سیاستهای خصمانه تعرفه ای آمریکا در برابر چین نیز گمانه ها نسبت به وقوع جنگ ارزی و اثر احتمالی آن بر کومودیتی نیز وجود دارد. اثری که برخی آن را مثبت و برخی آن را منفی ارزیابی می کنند. تحت تاثیر این گمانه ها امروز قیمتهای مس و روی باز هم تقویت شد. تغییرات موجودی ها نیز به نفع این دو فلز همچنان در حال رقم خوردن است. اما از دیگر سو با نزدیک شدن به سال نو چینی شاهد کاهش حجم و افول قیمت سنگ آهن در بازار فیوچرز  دالیان و شانگهای بودیم. این شرایط قیمت میلگرد و فولاد چین را نیز تحت تاثیر منفی قرار داد. بنابراین قیمتها بین 2% تا 3% افت کرد.

خبرگزاری رویترز امروز در گزارشی اعلام کرد که تسهیل قوانین و مقررات ورود به بازار سهام توسط دولت چین باعث شده تا شاهد حرکت نقدینگی از بازار فیوچرز کالایی به بازار سهام باشیم. تحلیلگران همین عامل را اتفاقاً یکی از دلایل مثبت شدن بورس شانگهای ارزیابی کردند. اما بازار ارز که این روزها نوسانات زیادی را نشان می دهد امروز بر مدار مثبت بود. همچنان افزایش نرخ حواله درهم یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ ارز بود. اما به نظر می رسد این تقاضا فعلاً از رشد پایدار قیمتها حمایت نکند، چرا که شواهد از عزم جدی دولت برای کنترل ارز لااقل تا پیش از انتخابات می باشد. اما اینکه با توجه به رقم بدهی های دولت و مشکلات نقدینگی تا چه حد موفق باشد باید منتظر ماند و دید.

اما ذکر این نکته ضروری است که شرایط فعلی اقتصاد با گشایشهای پسابرجامی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و انتظار رشدهای شارپی ارزی وجود نخواهد داشت. از طرفی به نظر می رسد با عدم کاهش نرخ سود بانکی نمی توان انتظار ورود نقدینگی سنگینی به بازار ارز را داشت. نرخ سودی که تاثیر منفی شدیدی در بازار سهام و ساختار سرمایه شرکتها برجای گذاشته است و این وضعیت باعث شده است تا علیرغم بهبود اوضاع، شاهد وورد نقدینگی به بازار نباشیم، از طرفی باعث شده است تا سودهای عملیاتی شرکتها به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد. پس از خودرویی ها می توان سیمانیها را نمونه دیگری از این نوع شرکتها دانست. سیمانی هایی که از قضا امروز اغلب با صف خرید مواجه بودند. به نظر می رسد روند حرکتی جدید در این گروه آغاز شده باشد. داده های تکنیکال این اتفاق را تا حدودی تایید می کند. از طرفی انتشار گزارش بودجه 9 ماهه بسیاری از آنها با تعدیل های مثبت همراه بود. هر چند قیمتها و شاخصها در این گروه با رشدهای ماه های قبل تقریباً پیشخور شده بود، اما انتشار گزارشات تولید و فروش ماهانه (دی ماه) این گروه تا به اینجا از افزایش اندک قیمت نسبت به ماه قبل و میانگین سالانه و بودجه آنها حکایت دارد. نکته مهمتر از افزایش نرخ ها، افزایش تناژ تولید است که در این گزارشات مشهود است.

اخبار مثبتی هم به گوش می رسد که بی تاثیر نبود. در پی مصوبه دیروز هیات دولت مبنی بر انعقاد قرارداد تسهیلات مالی برای خرید ۲ میلیون تن سیمان، سهام شرکت های این گروه با رشد قیمت روبرو شدند. همچنین کمیسیون عمران مجلس امروز مصوب کرد که 10 هزار روستای کشور بافت فرسوده دارند که درسال 1396 باید نوسازی و بازسازی شود. گفته می شود این موضوع حدود 12 میلیون تن سیمان نیاز دارد. اما ذکر این نکته ضروری است که تمام سیمانی ها وضعیت مشابهی ندارند و حتی برخی دارای بدهی های ارزی یوروئی نیز می باشند که تاثیر مهمی بر سودآوری آنها خواهد داشت. اما با توجه به حساسیت آنها به نرخ های فروش با توجه به سرمایه اندک آنها، هر گونه افزایش نرخ و تولید بالای ظرفیت فعلی می تواند تاثیر گذار باشد. اخیراً حذف تخفیفات تولید و فروش اعمال گردید که برخی به عنوان افزایش نرخ تلقی کردند. هر گونه افزایش بودجه عمرانی و یا خروج مسکن از رکود می تواند موتور سوددهی سیمانی ها را بیش از پیش روش نماید.

در بازار امروز، گروه خودرویی اکثرا متعادل دنبال شدند که در این میان نمادهای خکاوه، ختور، خکار، خدیزل، خچرخش، خاهن و خمحور با اقبال بیشتر، رشد قیمتی و صف خرید را تجربه نمودند. در گروه حمل و نقل در حالی با دادوستدهای پرحجم، مثبت و پرتقاضای نماد حسیر مواجه بودیم که نمادهای حتوکا و حسینا نیز معاملاتی مثبت را تجربه کردند.

گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری همچنان اکثرا کم فروغ و متعادل دنبال شدند اما در گروه بیمه ای نمادهای آسیا و میهن از اقبال بیشتری برخوردار بودند تا جایی که صف خرید را نیز تجربه کردند. در گروه سرمایه گذاری، نماد ونیرو از اقبال بیشتری برخوردار بود و صف خرید شد و نماد وبیمه پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی با رشد حدود 10 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

درگروه شیمیایی که نمادهای شکربن، شسینا، شتوکا، شلعاب، ساینا، شیراز، سپارس و خراسان مثبت و صف خرید بودند، نماد پارسان پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه تقسیم سود 250 ریالی و مجمع فوق العاده افزایش سرمایه 17 درصدی (از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده که در اختیار هیات مدیره قرار دارد) متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت. گروه پالایشگاهی و روانکارها معاملاتی متعادل و منفی داشتند اما نماد شراز همچنان از فشار فروش بالاتری برخوردار و با صف فروش مواجه بود.

افزایش تقاضا و معاملات مثبت نمادهای گروه فلزی و معدنی و بخصوص گروه رویی را در حالی نظاره گر بودیم که نمادهای فسرب، کمنگنز، فزرین، کاما و کبافق به صف خرید رسیدند که در این میان صف خرید نماد زنگان پس از افت روز های اخیر نمایان تر بود همچنین نماد فملی پس از اعلام تعدیل مثبت60 درصدی نسبت به پیش بینی قبلی با رشد حدود 3 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته اکثرا همسو با جو متعادل و مثبت بازار، با معاملاتی مثبت شدند در این بین رشد قیمتی نمادهای فاذر، وهور، تپمپی، تکنو، تایرا، بنیرو و تکمبا نمایان تر بود همچنین نوسان عجیب و رشد حدود 48 درصدی نماد خصدرا را نظاره گر بودیم.

گروه ساختمانی و سیمانی معاملاتی مثبت و پرتقاضا داشتند تا جایی که نمادهای وآذر، ثاباد، ثعمرا، سمازن، سهرمز، سصوفی، سرود، سشمال، سپاها، سبزوا، سدور و سفارس رشد قیمتی و صف خرید را تجربه کردند.در گروه کانی های غیر فلزی قرعه نوسان گیرها به نام نمادهای کمرجان و کگاز زده شد و صف خرید را تجربه کردند. این در حالی است که نماد کتوکا علیرغم اعلام تعدیل منفی 20 درصدی با رشد حدود 6 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت. اصلاح نماد شلیا یک روز بیشتر دوام نداشت و با ادامه خریدهای حقوقی صف خرید آنرا مشاهده کردیم. نماد مذکور با توجه به ارزش بازار بسیار بالا از ریسک بالایی برخوردار می باشد.

در گروه غذایی که اکثرا همچنان مثبت دنبال شدند نمادهای غشهداب، غمهرا و غالبر منفی دنبال شدند و نماد تازه وارد غدیس پس از شروعی مثبت و همراه صف خرید، متعادل به کار خود پایان داد در آنسو و در گروه قندی که اکثرا منفی بودند نماد قنیشا پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه تقسیم سود نقدی با رشد حدود 6.5 درصدی به گردونه معاملات بازگشت و نماد قمرو به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شد.