برای مشاهده گزارش بازار شنبه 25 دی ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازارطلای  امروز با اصلاح مناسب نرخ دلار و عقب نشینی نسبی طلای جهانی در آخرین روز معاملاتی، با کاهش قیمت ها به کار خود پایان داد تا پس از چند روز، صف قرمز تابلو، اعضای بیشتری را در خود جا دهد. نرخ دلار در حالی با کاهش به محدوده 3920 رسید که پس از نزدیکی به محدوده 4000 تومانی طی روزهای قبل، به شبهه رها شدن بازار دامن می زد. بر اساس تحلیل نمودار همانطور که در چندین گزارش نیز بیان شد، دلار همچنان نیازمند اصلاح می باشد. در بازار آتی سررسید جدید آبان ماه 96 توانست حجم قابل توجهی از معاملات را از آن خود نماید. در نمودار سکه نقدی نیز نیاز به اصلاح حس می شود و با توجه به واگرایی های مخفی در تایم فریم روزانه سررسیدهای بازار آتی، به نظر می رسد حداقل روند صعودی با چالش مواجه شود.

شنبه 25 دی ماه 95، شاخص کل بورس با 254.18 واحد افزایش به عدد 78876 رسید. حجم معاملات بورس 1066 میلیون و 68 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 245 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان با 19.78 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 14.3 واحد و سرمایه گذاری غدیر با 13.56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های خودرو با 45.39 واحد، فملی با 42.38 واحد و خساپا با 36.98 واحد بر جای گذاشتند. شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  با 1.2واحد افزایش به سطح 829.3 رسید. حجم معاملات فرابورس 174 میلیون و 560 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 134 میلیارد تومان رسید. از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  دماوند با 1.12 واحد و ارفع با 0.42 واحد و بیمه کوثر با 0.34 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل هرمز با 1.39 واحد، مارون با 1.23 واحد و شراز با 0.84 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های فاذر با 156 میلیارد ریال، سایپا با 91 میلیارد ریال و کاما با 74 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حق تقدم پارس خودرو با 227 میلیون سهم، سایپا با 78 میلیون سهم و زامیاد با 74 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به شگامرن با 65 میلیارد ریال، غشهداب با 37 میلیارد ریال و کیمیا با 32 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به غشهداب با 22 میلیون سهم،سمگا  با 9 میلیون سهم، ثعمرا با 6 میلیون سهم می باشد.

 

برخورد شاخص ها و قیمتها به محدوده های حمایتی، خصوصاً در گروه خودروسازی با توجه به شفاف سازی های صورت گرفته این گروه مبنی بر فروش دارائی از سوی گروه صنعتی ایران خودرو، و البته با چاشنی رشد برخی نرخهای جهانی و گزارشات مناسب 9 ماهه به ویژه در گروه های فلزی و معدنی، باعث شد تا کلیت بازار امروز نیز تاثیر مثبت پذیرفته و رشد قابل قبولی را با محوریت خودروسازان پس از مدتها به ثبت برساند، اما همچنان بازار با چالش نقدینگی مواجه است و حجم و ارزش معاملات در مقادیر حداقلی خود می باشد. اما موضوع مهم بین فعالان بازار ابلاغ مصوبه الزامات ورود صندوق های با درآمدهای ثابت می باشد. ( همان خبری که بارها عرض شد منتظر آمدنش هستیم و یک موضوع دیگر که هنوز رو نمایی نشده است  ) در این خصوص سعی می شود در این مجال ابعاد بیشتری از این موضوع حلاجی شود.

پس از جلسات اخیر فعالان بازار با نهاد ناظر و رایزنی های گسترده برخی حقوقی ها با این نهاد در خصوص بهبود کیفیت معاملات، مقرر شد که صندوق های بزرگ با درآمد ثابت ضمن تغییر اساسنامه خود حداقل 5% منابع خود را به بازار سهام تزریق کنند. این مصوبه جنجال برانگیز پس از اینکه یکشنبه گذشته از سوی نهاد ناظر اعلام شده بود، امروز به طور رسمی ابلاغ شد. گفته می شود که مقرر شده است طی جلسه ای جدید بین نهاد ناظر و حقوقی های مرتبط با این مصوبه، جزییات نحوه ورود منابع به بازار از طریق صندوق ها تعیین تکلیف گردد. طی هفته گذشته درباره آن به طور مفصل صحبت شد و نظرات برخی موافقان و مخالفان اعلام گردید.

به طور خلاصه گفته شد که

نظریه مخالفان :با توجه به الزام صندوق ها به پرداخت سود ثابت سپرده، ورود صندوق ها به بازار سهام باعث افزایش ریسک آنها خواهد شد و ممکن است جهت تامین نقدینگی برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق، حتی دست به فروش سهام خریداری شده خود بزنند. مخالفان عنوان می کنند که ممکن است در مقاطعی شاهد رشد قیمتها و ورود نقدینگی به بازار از طریق صندوق های فوق الذکر باشیم، اما به همان نسبت نوسانات منفی نیز ممکن است در مقاطعی رخ دهد. شیوع گسترده رفتارهای سفته بازانه و سوء استفاده گرانه نیز همچون نمونه های فعلی این صندوق های هزار میلیاردی در بازار از دیگر مفسده هایی است که مخالفان بر آن دست می گذارند که کارنامه قابل قبولی تا بدین جا از خود نشان نداده اند.به طور کلی مخالفان عنوان می کنند که این مصوبه بدون هیچگونه کار کارشناسی ابلاغ شده است. هر چند برخی از فقدان یک تیم کارشناسی قوی در این صندوق ها برای تجزیه و تحلیل سهام نیز صحبت کرده و عنوان می کنند ممکن است این صندوق ها با عملکرد نا مناسب خود موجب هدررفت منابع گردند، که در بلند مدت ممکن است صندوق ها را با خروج منابع روبرو سازد و در نهایت به حذف آنها بینجامد، یا اینکه تمایل آنها را به ماندن در بازار سرمایه با چالش مواجه سازد و موجبات کوچک سازی آنها را فراهم آورد.

نظریه موافقان : از آن طرف موافقان نیز ادعا دارند، در شرایط فعلی راه کار بهتری جز این راه کار وجود ندارند و این صندوق ها که اخیراً در شرایط بحرانی بانکها به وجود آمدند، پس از رفع این بحران وقت آن فرا رسیده است تا ادای دین کنند. نکته قابل توجه در این است که برخی مدیران این صندوق ها البته از این مصوبه استقبال کرده اند.

هر چند به نظر هر کدام از دو طرف این طیف دلایل موجهی برای موافقت یا مخالفت خود با این ابلاغیه دارند، اما به نظر می رسد هر دو طرف در این خصوص دچار بیش واکنشی شده و این مصوبه نه آنچنان تاثیر زیادی بر بازار سهام خواهد داشت و نه آنچنان مضر برای صندوق ها خواهد بود. تاثیر زیادی نخواهد داشت چرا که در حال حاضر نیز الزام 5% وجود داشته و برخی از مدیران این صندوق ها تمایلی به ورود منابع به بازار سهام از خود نشان نمی دهند. در اینجا نیز با پیدا کردن یک راه در رو ممکن است برخی سهام زیرمجموعه بانک را با انتقال بلوکی، به نام صندوق زده تا بتوانند الزامات صندوق برای ماندن در بورس را تامین نمایند.

به عبارتی اگر متغیرهای بنیادی بازار سهام تغییر نماید، نقدینگی حتی از این صندوق ها نیز به خودی خود و بدون هیچگونه محرک دستوری به بازار تزریق خواهد شد. اما این مصوبه ضرر زیادی برای بازار نخواهد داشت، چرا که اصولاً 5% منابع هر صندوق احتمالاً تاثیر زیادی در تغییرات NAV آن اعمال نخواهد کرد و در برخی موارد نظیر شروع احتمالی یک بحران بانکی! حتی ممکن است سهام و دارائی خریداری شده ریسک های آنها را نیز پوشش دهد.

طی هفته گذشته شاخص دلار به روند نزولی خود ادامه داده و به 101واحد رسید. تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره طی سه مرحله موجب کاهش شاخص دلار شده است, فلزات اساسی هفته جذابی را پشت سر گذاشتند. مس بواسطه ممنوعیت صادرات اندونزی به بیش از 5900دلار رسید. روی نیز همزمان با رشد سایر محصولات به 2780دلار رسید. در سایر محصولات نظیر فولاد و سنگ آهن نیز شاهد رشد قیمتی بودیم. قیمت دلار به رغم وعده های کاهش همچنان در قیمتهای بالاتر از 3900تومان معامله می شود. در حال حاضر باید امیدوار باشیم که دولت نرخ را با تزریق بیشتر کاهش نداده و از طرفی شوک های صعودی نیز رخ ندهد.

خوردویی که یک روند نزولی تقریبا طولانی را پشت سرگذاشته اند روز خوبی را سپری کردند. عموم نمادهای گروه در حداکثر قیمت قرار داشتند و به رغم عرضه چند باره صف ها کار خود را با صف خرید به پایان رساندند. می توان ریزش قیمتی زیاد و همزمان خبرهایی نصفه و نیمه نظیر شفاف سازی فروش بلوک خگستر و بیمه پارسیان و همچنین مطرح شدن مجدد قراردادهای خارجی را عامل اقبال به گروه خودرویی در روز جاری دانست. اگر این عوامل عامل اصلی رشد امروز باشند نباید انتظار تداوم روند را داشت. تداوم روند تنها در صورتی رخ می دهد که خبری ورای این موارد وجود داشته و هنوز عموم بازار از آن اطلاع ندارند.   شروع پرتقاضا و مثبت نماد های گروه باعث شد  که نمادهای خودرو، خگستر، ورنا، خمحرکه و خفناور با صف خرید دنبال شدند و با گذشت زمان نمادهای سایر هم گروهی ها همانند خپارس، خکاوه، خریخت، خرینگ، ختراک، خچرخش، خساپا، ختور و خکار نیز به جمع صف خریدهای گروه خودرویی پیوستند تا اکثر نمادهای گروه خودرویی صف خرید را تجربه نمایند و با بازاری مثبت مواجه باشیم. نماد خزامیاد نیز پس از اعلام تعدیل منفی 99 درصدی عمدتا به دلیل حجم فروش و تیراژ تولید محصولات با افت حدود 7 درصدی و نماد خاهن پس از اعلام تعدیل مثبت 17 درصدی با رشد 5 درصدی و صف خرید مورد بازگشایی قرار گرفتند.

توضیحات این قسمت به هیچ عنوان پیشنهاد خرید یا فروش نمی باشد : با تداوم رشد اوره و ثبات نسبی متانول قاعدتا باید شرکت های این گروه حال و روز بهتری داشته باشند. بررسی ها نشان می دهد حتی با متانول 280دلاری (قیمت در حال حاضر 330دلار است) نمادهای نظیر شفن، امکان رشد تا 2500 تومان را نیز دارند. گروه اوره نیز به رشد قیمتی واکنش نشان نمی دهد. اوره سازها با قیمتهای 230دلاری اوره جذاب خواهند بود در حالیکه قیمت در حال حاضر به 260دلار رسیده است. خوراک مایعی ها اما با رشد بی امان نفتا و در طرف مقابل عدم رشد متناسب قیمت محصولات، شاید چندان جذابیتی نداشته باشند. مارون نیز که خوراکش اتان بوده و قیمت آن با نفتا رابطه یک به یک ندارد، در سال آینده معافیت مالیاتی خود را پایان یافته می بیند. در حال حاضر قیمت نفتا فرمول مشخصی نداشته و در صورت اعمال تخفیف در نرخ خوراک، شرکت هایث نظیر فارس، جم و شاراک می توانند جذابیت بالایی داشته باسند.  در گروه شیمیایی معاملات مناسب تری در جریان بود به طوریکه نمادهای شکلر، شلعاب، شاراک، شگامرون، شتوکا، شپمچا و وپترو مثبت و همراه صف خرید سپری شدند.

رشد دوباره قیمت روی بار دیگر نمادهای مرتبط به خود  را به درصدهای مثبت رساند. کالسیمین بار دیگر به بالاتر از 400تومان رسید. بررسی ها نشان می دهد با قیمت های بالاتر از 2700دلاری روی کالسیمین توان رسیدن به سود 75 تومانی را دارد .قیمت مس نیز به 5900دلار رسید. ملی مس می تواند در سال جاری به سود 32 تومانی برسد که نزدیک به دوبرابر سود بودجه شده است. سال آینده نیز با متوسط قیمت 5500دلار می توانیم انتظار سود 42تومانی را داشته باشیم. ضمن اینک پیش بینی ها قیمت عموما بر اهداف بیش از 6000دلاری تاکید دارند و قیمت دلار نیز جای رشد تا 4400تومان را دارد. تقریبا تردیدی وجود ندارد که فولاد مبارکه با تدوام نرخ های کنونی (حتی با نرخ های کمتر) تومان رسیدن به سود نزدیک به 40 تومانی را درسال 96 دارد. اما با این وجود قیمت سهم توان عبور از 140تومان را ندارد. یکی از دلایل عدم رشد قیمتی در نماد فولاد (مانند فملی) عرضه های سنگین از سوی حقوقی ها است  نمادهای فرآور، فسرب، کاما، کروی، کیمیا، فاسمین و کبافق با صف خرید همرا شدند. مجوز افزایش 322 درصدی شرکت ذوب از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها توسط سازمان بورس صادر و نماد مذکور متوقف شد.  توضیحات قسمت پیش  به هیچ عنوان پیشنهاد خرید یا فروش نمی باشد

گروه های بانکی و بیمه ای همچنان کم فروغ و متعادل ظاهرشدند اما گروه های سرمایه گذاری و لیزینگی دادوستدهای مثبت تری داشتند تا جایی که نمادهای وملت، ولیز و وگستر صف خرید را تجربه کردند همچنین نماد وساپا به دلیل مثبت بودن گروه خودرویی، معاملاتی پرتقاضا داشت.ونفت و شپاس نمادهای متعادل و مثبت گروه های پالایشگاهی و روانکارها بودند و مابقی اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند.

در اواسط بازار افزایش تقاضا در گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته همسو با جو مثبت بازار محسوس بود به طوریکه نمادهای تکمبا و تکشا صف خرید و نمادهای بکام، بالبر، بالاس، لابسا، بشهاب، فاذر، تمحرکه، لبوتان، تایرا، دماوند و بکهنوج معاملاتی مثبت را سپری کردند در این بین صف فروش و معاملات منفی نمادهای بترانس، بنیرو و فجام نیز قابل توجه بود.

در گروه ساختمانی و در همان شروع بازار نمادهای کرمان و ثعمرا به دلیل شرایط مناسب تکنیکالی با اقبال بیشتر و جهش قیمتی مواجه و صف خرید شدند اما با گذشت زمان معاملات و افزایش تقاضا در گروه مذکور، معاملات مثبت سایر هم گروهی ها را در پی داشت نماد گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران پس از ارائه اطلاعات پیش بینی سود با افت حدود 4 درصدی بازگشایی شد اما با توجه به برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام مجددا متوقف شد همچنین نماد سشرق پس از برگزاری مجمع سالیانه و بدون تقسیم سود، متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت.

گروه آی تی به لیدری نماد مرقام معاملاتی پرتقاضا و مثبت داشتند به طوریکه نمادهای مرقام، مداران، رکیش، اپرداز و آپ با صف خرید به کار خود پایان دادند.. کسرا، کمرجان، کتوکا کفپارس، کپشیر و شلیا نمادهای صف خرید و نماد کاذر تنها نماد صف فروش گروه کانی های غیر فلزی بودند.

گروه قندی اکثرا متعادل و گروه غذایی اکثرا مثبت دنبال شدند در این میان نمادهای غشهداب، غمینو، غاذر، غپاک، غگلستا، غمهرا، غشان و تلیسه از اقبال بیشتری برخوردار بودند همچنین نماد تازه وارد غدیس با صف خرید پرحجم و عرضه های اندک به رشد قیمتی خود ادامه داد و نماد فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.