برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه 22 دی ماه 1395 به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازار طلای امروز با رشد اندک طلای جهانی و نوسان مثبت دلار، همچنان در مسیر رشد قرار داشت و سکه نقدی نیز در کانال 1190000 تومانی به کار خود پایان داد. نرخ دلار در حالی مجددا به محدوده 4000 تومانی نزدیک می شود که به نظر، بانک مرکزی نیز تلاش زیادی برای مهار رشد نمی نماید و علیرغم افت نسبی شاخص دلار که از دلایل عمده رشد نرخ دلار در برابر ریال از آن یاد می شد، همچنان شاهد نزدیکی قیمت به محدوده 4000 تومانی هستیم. در بازارهای جهانی اما اولین سخنرانی دونالد ترامپ با حاشیه های زیادی همراه بود. از محرومیت خبرنگاران برخی رسانه های امریکا گرفته تا پافشاری بر ساخت دیوار میان امریکا و مکزیک و اصرار بر مقابله با چین. وی همچنین خود را بزرگترین کارافرین خلق شده خواند و وعده داد در روزهای آینده اخباری مهم در رابطه با مسایل اقتصادی اعلام خواهد شد. برنامه سرگرم کننده ترامپ که در اولین سخنرانی رسمی خود به عنوان رییس جمهور امریکا بازهم ثابت کرد که سخت می شود به او لقب رییس جمهور داد، عواقب مناسبی برای بازارهای طلا و نفت داشت به طوری که بازار طلا که به تازگی توانسته اندکی از زیر بار افزایش نرخ بهره بیرون بیاید، تا نزدیکی محدوده 1200 دلاری رشد را تجربه می نماید و نفت نیز در حدود 4 درصد افزایش یافت. به نظر می رسد حضور دائمی ترامپ در راس قدرت با در نظر داشتن سخنرانی اول وی، روزهای خوشی برای بازار طلا رقم خواهد زد البته از نظر تکنیکی انس تا زمانی که بالای 1200 -1205 تثبیت نکند احتمال آغاز موج 5 اصلاحی را دارد

چهارشنبه 22 دی ماه 95، شاخص کل بورس با 12.5 واحد افزایش به عدد 78622 رسید. حجم معاملات بورس 783 میلیون و 377 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 119 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان با 62.7 واحد، پالایش نفت بندرعباس با 39 واحد و پالایش نفت تهران با 38.19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های گل گهر با 34.91 واحد، ومعادن با 27.21 واحد و فملی با 21.38 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  با 3.6 واحد افزایش به سطح 830.5 رسید. حجم معاملات فرابورس 196 میلیون و 442 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 986 میلیارد تومان رسید. از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  مارون با 5.27 واحد و زاگرس با 1.02 واحد و ارفع با 0.43 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل شاوان با 1.09 واحد، شراز با 1.09 واحد و ذوب با 0.62 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های فاذر با 73 میلیارد ریال، سایپا با 60 میلیارد ریال و خودرو با 54 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حق تقدم پارس خودرو با 257 میلیون سهم، سایپا با 53 میلیون سهم و سرمایه گذاری سایپا با 40 میلیون سهم  می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به شگامرن با 39 میلیارد ریال، غشهداب با 37 میلیارد ریال و کیمیا با 28 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به غشهداب با 23 میلیون سهم،ذوب  با 7 میلیون سهم، بانک حکمت با 3 میلیون سهم می باشد.

امروز علی رغم اینکه بازار بهتری را شاهد بودیم، اما رونق آنچنانی دیده نشد. عرضه ها در وهله اول در گروه پالایشگاهی، سپس خودروسازان و سایر نمادها وجود داشت، هر چند از شدت آنها کاسته شده است. امروز تقریباً می توان گفت بهترین عملکرد را در معدنی ها و تا حدودی فلزات اساسی شاهد بودیم. سرانجام اردوی تعدیل ها به این گروه رسید و طی روزهای گذشته شاهد انتشار گزارشاتی با تعدیل مثبت از نمادهای معدنی و فلزی هستیم. برعکس در پالایشگاه ها گزارشات بسیار ضعیفی در حال انتشار است که نتوانسته است انتظارات سرمایه گذاران این گروه را برآورده کند.

شپنا و شبریز خصوصاً شپنا به هیچ وجه نتوانستند انتظارات را برآورده نماید. نفت شیل نیز هر هفته بر تعداد دکلهای موجود خود در آمریکا می افزاید. بنابراین امروز با نا امیدی شاهد تشکیل صفوف فروش در برخی نمادهای گروه پالایشگاهی بودیم. هر چند این صفوف فروش در اواخر وقت به طور غیرمنتظره ای و در کف قیمتی جمع آوری گردید!

فارغ از گزارشات منتشره، طی شبانه روز گذشته و برخلاف انتظارات، شاهد رشد قیمتهای جهانی در حوزه سنگ آهن، فولاد، روی و مس بودیم. بی شک روند کاهش موجودی ها از مهمترین دلایل این رشد می باشد.  مشکلات آلودگی هوا در چین نیز به کمک فلزات آمد و باعث شد تا تقاضا در فولاد و سنگ آهن بار دیگر تقویت شود. چراکه دولت چین فولادسازان را مجبور کرده است تولید فولاد بی کیفیت را قطع کرده و محصولات با کیفیت تری تولید کنند. بنابراین تقاضا برای سنگ آهن پرعیارتقویت شد. این تقاضا در شرایطی افزایش یافت که تقریباً مدتی است که بنادر چین از موجودی بالای این ماده معدنی برخوردارند. روند کاهشی موجودی ها در فلز مس و روی نیز همچنان تداوم داشت که عمدتاً ناشی از برنامه های کاهش ظرفیت تولید در شرکتهای مطرحی همچون کلنگور می باشد. در ادامه باید دید ، شرایط بنیادی نیز به کمک این فلزات خواهند آمد تا بتوانند از محدوده های مقاومتی و سقف های قیمتی اخیر خود عبور کنند! یا خیر

برخی  از کارشناسان سخنان ترامپ مبنی بر توسعه زیرساخت و تزریق مالی را مقدمه ای بر افزایش تورم در این کشور دانسته که روند رشد نرخ بهره فدرال را نیز تسریع خواهد کرد! باید منتظر ماند و دید که در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد. طی روزهای گذشته شاخص های اقتصادی چین نیز توانست از نظر بنیادی به کمک قیمتها بیاید. شاخص PPI یا تورم تولید کننده این کشور در ماه دسامبر به رقم بی سابقه 5.5% رسید که فراتر از انتظارات بود. هر چند شاخص CPI یا تورم مصرف کننده که مهمتر می باشد به رقم 2.1% رسید که کمتر دور قبل است و نشان دهنده کنترل تورم مصرف کننده می باشد.

بنابراین ممکن است قیمتها افزایش بیشتری نداشته باشد. چرا که اخیراً بانک مرکزی چین سیاستهای انقباضی را برای جلوگیری از تشکیل حباب قیمتی مسکن در خصوص پرداخت وام ها در دستور کار داشت. روند کاهش شدیدی که در ارزش یوآن نسبت به دلار صورت گرفت نیز تمایل مصرف کنندگان به اخذ وام را تضعیف کرده بود. اما با شروع سال جدید میلادی جهت تداوم رشد اقتصادی 6.5 درصدی هدف گذاری شده در این کشور، به نظر می رسد باز هم سیاست تزریق وام افزایش یابد. هر چند  احتمالاً اجرای این سیاستها مصادف شود با بعد از تعطیلات سال نو چینی که در اواخر ژانویه خواهد بود.

در شروع بازار و در گروه خودرو نماد خچرخش تنها نماد مثبت این گروه بود و سایر هم گروهی ها اکثرا معاملاتی منفی را تجربه کردند اما با گذشت زمان معاملات با افزایش تقاضا در گروه خودرویی و نوسانات مثبت برخی نمادها مواجه شدیم همچنین نماد خمحور پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تغییر موضوع فعالیت شرکت و مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره و با توجه به تعدیل پیش بینی سود (انتشار تعدیل منفی 85 درصدی) با افت 5 درصدی و صف فروش به گردونه دادوستدها بازگشت. نمادهای حتاید و حتوکا در گروه حمل و نقل صف خرید و مابقی هم گروهی ها نیز معاملاتی مثبت داشتند. همچنین نماد عرضه اولیه حسیر درقیمت های 2090 ریال کشف قیمت شد.

گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری اکثرا همچنان کم فروغ، متعادل و منفی سپری شدند و تنها نمادهای وانصار، حکمت، وتوصا و وملت متعادل و مثبت به کار خود پایان دادند در گروه لیزینگی نیز تنها نماد ولیز صف خرید را تجربه کرد.

درگروه شیمیایی نمادهای شسینا، شلعاب، شتوکا، شپمچا و شکلر صف خرید، نمادهای شپترو، وپترو، شپدیس، شخارک و زاگرس مثبت و مابقی معاملاتی متعادل و منفی را تجربه کردند. نماد سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. شرکت پتروشیمی خراسان در گزارش 9 ماهه با کاهش 45 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، مبلغ 611 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد. انتشار تعدیلات منفی شرکت های شبریز و شپنا، افزایش عرضه ها و معاملات منفی گروه پالایشگاهی و روانکارها را درپی داشت به طوری که نمادهای شاوان، شتران، شراز و شپنا در همان شروع بازار صف فروش شدند.
ادامه رشد فلزات پایه بخصوص فلز روی در بازارهای بین المللی موجب افزایش تقاضای مجدد گروه های فلزی و معدنی و بخصوص گروه روی شد به طوریکه طی معاملات امروز نیز رشد قیمتی و صف های خرید نمادهای فسرب، کروی، کیمیا، فرآور، فاسمین، کبافق، کاما را نظاره گر بودیم.

تکشا، لبوتان و لابسان نمادهای صف خرید و نمادهای فجام، بکاب و لخزر نمادهای صف فروش گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته بودند و سایر هم گروهی ها معاملاتی متعادل و منفی را تجربه کردند.
گروه های ساختمانی و سیمانی نیز اکثرا منفی دنبال شدند و تنها نمادهای ثعمرا، وآذر، سغرب، سبجنو، سخزر و ثتران متعادل به کار خود پایان دادند همچنین نماد سرمایه گذاری مسکن پردیس جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام در پایان معاملات متوقف شد.
در گروه غذایی با ادامه صف خرید پرحجم و عرضه های قطره چکانی نماد تازه وارد غدیس، صف خرید نمادهای غگلستا، غمهرا، غاذر و غشهداب، معاملات مثبت نمادهای زگلدشت، و غشاذر و صف فروش نماد غمینو مواجه بودیم همچنین نماد غالبر پس از اعلام تعدیل مثبت 18 درصدی با افت حدود 11 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت. گروه آی تی اکثرا معاملاتی مثبت را سپری کردند تا جایی که نمادهای پرحاشیه مرقام، مداران و اپرداز صف خرید شدند همچنین شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با 15 درصد تعدیل مثبت مبلغ 730 ریال سود برای سال مالی 95 پیش بینی کرد.