برای مشاهده گزارش بازار  شنبه 18 دی ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

سلام

بازار طلای امروز با کاهش اندک قیمت دلار و نوسان منفی سکه و بازار آتی آغاز به کار کرد. کاهش قیمت دلار در ابتدای بازار را عمدتا می توان ناشی از خبر نشست ارزی معاون اول رییس جمهور با مسئولان بانک مرکزی دانست که البته پس از اعلام موارد مطرح شده و نتایج نشست، بازار با خیالی آسوده مجددا دست به خرید شد. نکته جالب توجه عطش بازار برای خرید سکه در قیمت های کنونی است که با توجه به قیمت های کنونی طلای جهانی و دلار، حبابی حدود صد هزار تومان را مجددا به خود گرفته است. طلای جهانی که پس از آمار پایین تر از انتظار اشتغال امریکا، تا سطح 1184 دلاری رشد نموده بود با اصلاح قیمتی، هفته قبل را با قیمت 1172 دلاری به پایان رساند. همانطور که در گزارش های نموداری نیز بررسی شد تثبیت نمودار پایین تر از 1170 دلار می تواند ریزش بیشتری را به طلا تحمیل نماید. به هر حال به نظر می رسد ریسک بازار در مقطع کنونی به دلیل عدم تبعیت منطقی از پارامترهای دخیل و طبعا کاهش تحلیل پذیری زیاد شده و توصیه می شود از معاملات هیجانی و بیش از حد در بازار خودداری شود.

شنبه 18 دی ماه 95، شاخص کل بورس با 163.83 واحد کاهش به عدد 78826 رسید. حجم معاملات بورس 989 میلیون و 177 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 133 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های سایپا با 43.86 واحد، خودرو با 28.36 واحد و فارس با 24.95 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های فولاد خوزستان با 30.27 واحد، پتروشیمی جم با 26.24  واحد و مخابرات  با 21.39 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  با 8 واحد کاهش به سطح 837.2 رسید. حجم معاملات فرابورس 193 میلیون و 288 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 202 میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  فولاد هرمزگان جنوب با 2.01 واحد و پالایش نفت شیراز با 0.85 واحد و ذوب آهن  با 0.37 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابل پتروشیمی مارون با 5.87 واحد، میدکو با 2.18 واحد و پتروشیمی زاگرس با 0.7 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

 

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق های مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های فاذر با 97 میلیارد ریال، بترانس با 78 میلیارد ریال و سرمایه گذاری سایپا با 68 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حق تقدم پارس خودرو با 428 میلیون سهم، سرمایه گذاری سایپا با 67 میلیون سهم و خکاوه با 48 میلیون سهم می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به ذوب با 30 میلیارد ریال، فزرین با 28 میلیارد ریال و کیمیا با 21 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به غشهداب با 18 میلیون سهم، ذوب با 11 میلیون و فزرین با 3 میلیون سهم می باشد.

طی 3 روز گذشته اتفاقات مهمی در حوزه داخلی و جهانی رخ داد که معاملات امروز بازار را رقم زد. به عنوان مثال در حوزه داخلی افزایش گمانه ها نسبت به بازگشایی قریب الوقوع بانکها و اجماع فعالان بازار با نهاد ناظر مبنی بر بازگشت اطمینان به سرمایه گذران را می توان نام برد. در بازارهای جهانی نیز شاهد افت و خیز شاخص دلار ناشی از انتشار متن نهایی صورتجلسه فدرال رزرو و همچنین اظهار نظر مقامات این بانک بودیم. قیمتهای کومودیتی نیز نوساناتی داشتند. در این مجال سعی می شود به طور خلاصه موارد فوق بررسی و ارزیابی گردد. همانطور که مستحضرید پس از مدتها، پنج شنبه گذشته جلسه بسیار مهمی بین فعالان کف بازار و عالی ترین مقام نهاد ناظر برگزار گردید. مشکلات و راه کارها ارائه شد. نهاد ناظر نیز قول پیگیری دادند. هر چند امروز ساده ترین آن، یعنی بلوک زنی، باز هم زیرپا گذاشته شد و هسته معاملاتی مشکل داشت! اما این جلسه و نحوه گزینش افراد حاضر در آن مورد اعتراض بسیاری از دیگر فعالان بازار قرار گرفت.

منتقدان عنوان کردند به دلیل تعاملاتی که صورت می گیرد، نفس برگزاری چنین جلساتی بسیار مفید است، اما برخی از این فعالان عنوان می کنند که بهتر بود اطلاع رسانی بیشتری در خصوص برگزاری چنین جلسه ای صورت می گرفت تا نمایندگان واقعی سهامداران نیز در این جلسه حضور به هم می رساندند. اما شاید یکی از مهمترین خروجی های این جلسه تصمیم نهاد ناظر به بازنگری در باز و بسته شدن نمادها باشد و کنترل بیشتری به نرخ اوراق موسوم به اخزاء باشد. همچنین مقرر شده است تا نمادهای بسته بازار همگی از جمله بانکها تا 2 هفته آتی بازگشایی گردند.

خبر خوب برای سهامداران بانکی اینکه سرانجام بانک مرکزی رضایت داده است تا اصلاحاتی در اعمال ذخایر صورت گیرد و زیان کمتری در صورتها نمایان گردد. هر چند این اتفاق نیز نخواهد توانست فشار فروش ناشی از روز بازگشایی را بکاهد اما می تواند تا حدودی از فشار بیش از حد جلوگیری نماید. اتفاقاً اعلام بازگشایی قریب الوقوع بانکها خود به عنوان نوعی فشار بر سر بازار عمل می نماید. به نظر می رسد بعد از بازگشایی اندکی از فشارها کاسته شود. بازگشایی این نمادها به همراه بازگشایی نمادهای بزرگ دیگری از جمله مپنا می تواند نقدینگی بازار را افزایش دهد. هر چند فرایند منفی خوردن مزمن بازار خود به متغیرهای بسیاری وابسته است، اما سرانجام برجام، وضعیت اقتصادی و سیگنالهایی از نرخهای جهانی و ارزی از مهمترین عوامل تاثیرگذار هستند و سایر عوامل به عنوان عوامل فرعی خواهد بود.  بنابراین با بهبود عوامل اثرگذار سایر شرایط به خودی خود به نفع بازار تغییر خواهد کرد.

امروز در بازار ارز شاهد افزایش اندکی در نرخها بودیم، اما همچنان نرخها در محدوده 3930 تا 3940 تومانی باقی ماند. در بازارهای جهانی اما اتفاقات مهمی رخ داد. انتشار بیانیه فدرال رزرو و استنباط بازار نسبت به اینکه مقامات فدرال نگرانی هایی را در خصوص پایداری رشد اقتصادی و برنامه های ترامپ خواهند داشت باعث شد تا شاخص دلار تضعیف شده و یوآن و سایر ارزها تقویت شود. روز پنج شنبه یوآن تحت تاثیر شاخص مثبت خدمات نیز قرار گرفت و اندکی کمر راست کرد. همین عامل کافی بود تا کومودیتی تغییرات قیمتی مثبتی را نداشته باشند چرا که روند مثبت ارز داخلی چین معمولاً به ضرر تولید در این کشور رقم می خورد. اما این عامل تنها تا پایان روز پنج شنبه موثر افتاد و در ادامه با انتشار شاخص هایی بهتر از سلامت اقتصاد آمریکا و سخنان یکی از مقامات فدرال باز هم شاهد تقویت شاخص دلار بودیم. توقت دلار به مانند شمشیری دولبه اثرات متفاوتی بر نرخهای جهانی اعمال می کند. هر چند به طور سنتی باید با تقویت دلار، شاخصها منفی شود، اما بیش از همه مساله ای که بر کومودیتی خصوصاً نرخ روی، مس و سنگ آهن موثر بود، روند تغییرات موجودی ها بود که بیشتر از آنچه به نفع سنگ آهن باشد به نفع مس و روی بود

در بازار امروز و در گروه خودرویی، به جز نمادهای خموتور و ختوقا که متعادل و مثبت بودند مابقی نمادهای گروه خودرویی و قطعه ساز اکثرا منفی دنبال شدند. نماد خکاوه با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد (اعلام زیان 937 ریالی) با افت حدود 19 درصدی مورد بازگشای قرار گرفت و در ادامه صف فروش شد همچنین نماد خساپا پس از برگزاری مجمع فوق العاده انتخاب اعضای هیات مدیره متعادل بازگشایی شد اما این نماد نیز تا آستانه صف فروش شدن پیش رفت. حپترو تنها نماد مثبت گروه حمل و نقل بوده و مابقی معاملاتی منفی داشتند تا جایی که نماد حسینا با صف فروش به کار خود پایان داد.

گروه های بانکی، لیزینگی و سرمایه گذاری اکثرا متعادل دنبال شدند در این بین نمادهای وساپا، وبیمه، وبهمن، وسپه، سدبیر، وکار و ولبهمن از فشار فروش بیشتر و معاملاتی منفی تر و نمادهای ولصنم، ولساپا، ونیرو، اعتلا و وگستر از تقاضای بالاتری برخوردار بودند. در گروه بیمه ای که اکثرا منفی دنبال شدند نماد میهن از اقبال بیشتری برخوردار بود و معاملات مثبتی را تجربه کرد.

گروه شیمیایی پس از شروعی متعادل با افزایش عرضه ها مواجه شدند و منفی به کار خود پایان دادند در این میان تنها نماد شپمچا همچنان صف خرید و نمادهای خراسان و شیران متعادل و مثبت دنبال شدند.گروه های پالایشگاهی و روانکارها معاملاتی اکثرا متعادل داشتند اما نماد شپاس صف فروش شد و نماد شراز با اقبال بیشتر صف خرید شد.

در گروه های فلزی و معدنی که اکثرا پس از معاملاتی متعادل و مثبت را تجربه کردند، نماد فزرین پس از عرضه صف خرید مجددا با افزایش تقاضا مواجه و صف خرید شد در همان شروع بازار با حجم معاملات حدود 3.5 میلیون سهمی مواجه شد. در گروه های مذکور، گروه روی از تقاضای بالاتر و در نتیجه معاملات مثبت تری برخوردار بود تا جایی که نمادهای کبافق، کدما، فزرین، فرآور و زنگان با صف خرید دنبال شدند. در اواخر بازار امروز نماد کیمیا با افزایش عرضه ها مواجه شد و به صف فروش رسید همچنین نماد کروی پس از برگزاری مجمع فوق العاده انتخاب اعضای هیات مدیره با رشد حدود 3 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

درگروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، نماد لخزر صف خرید بود و نمادهای وهور، بشهاب، تمحرکه، وتوشه و فاما متعادل و مثبت بوند و مابقی اکثرا همانند هفته های اخیر منفی به کار خود پایان دادند همچنین نماد تکشا نیز پس از اعلام تعدیل منفی 27 درصدی با افت حدود 13.5 درصدی به گردونه دادوستدها بازگشت.

گروه سیمانی، اکثرا با افزایش تقاضا مواجه شدند و معاملاتی مثبت را تجربه کردند تا جایی که نمادهای سدور، ساراب، سهگمت و سشمال با صف خرید همراه شدند. به نظر می رسد گروه سیمانی از دید تکنیکالی و در کوتاه مدت مورد توجه فعالان و بخصوص نوسان گیرها قرار گرفته و رشد 10 تا 15 درصدی را تجربه نمایند. با گذشت زمان معاملات و با ادامه معاملات مثبت و پرتقاضای گروه سیمانی، گروه ساختمانی نیز با افزایش تقاضا و نوسانات مثبتی مواجه شدند اما با عقب نشینی خریداران خیلی زود متعادل و حتی برخی نمادها منفی شدند.

گروه های غذایی و قندی اکثرا منفی بودند تا جاییکه نمادهای غمینو، غگلستا، غشان، قشیرین و قنقش صف فروش بودند این در حالی بود که نماد غاذر پس از انتشار شفاف سازی و تعدیل مثبت 30 درصدی با رشد حدود 16.5 درصد مورد بازگشایی قرار گرفت و نماد غشهداب با صف خرید پرتقاضا و معاملات پرحجم حدود 18 میلیون سهمی چشم نوازی می کرد همچنین گروه غذایی فردا میزبان عرضه اولیه ای کوچک با روش جدید ثبت سفارش در نماد غدیس خواهند بود.