برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه 15 دی ماه 1395  به ادامه مطلب مراحعه فرمائید

سلام

بازار طلای امروز را می توان کم نوسان ترین بازار دوهفته گذشته به حساب آورد که البته هم چنان نسبت به بازارهای چند ماه اخیر، جذابیت بسیاری را برای معامله گران به همراه داشت. سکه نقدی، تحت تاثیر نوسان نرخ دلار که امروز دوباره سطوح پایین تر از 3900 تومان را لمس نمود، با افت خیز زیادی همراه بود و در محدوده 1150000-1165000 تومان در نوسان بود. اخبار داخلی پس از مدتها توانست بازار ارز را مثبت نگه دارد و همینطور طلای جهانی نیز با رشد نسبی، حامی خریداران بود. باید دید که طلای جهانی و نرخ دلار که به نظر می رسد در حال تکمیل الگوهای اصلاحی خود هستند تا کجا به رشد قیمت ها دامن خواهند زد.

چهار شنبه 15 دی ماه 95، شاخص کل بورس با 7.58 واحد افزایش به عدد 78991 رسید. حجم معاملات بورس 501 میلیون و 85 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار بورس به 518 میلیارد تومان رسید. نمادهای معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری غدیر با 11.98 واحد، پالایش نفت بندر عباس با 7.87 واحد و پارسان با 17.7 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل بیشترین اثر مثبت بر رشد شاخص را شرکت های فولاد با 39.21 واحد، فخوز با 22.01  واحد و فارس با 15.45 واحد بر جای گذاشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات  با 5.9 واحد کاهش به سطح 845.5 رسید. حجم معاملات فرابورس 169 میلیون و 814 هزار سهم و اوراق بهادار بود و ارزش معاملات بازار فرابورس به حدود 152 میلیارد تومان رسید.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به رشد شاخص شدند،  فولاد هرمزگان جنوب با 1.28 واحد و بیمه کوثر با 0.32 واحد و نفت پاسارگاد با 0.28 واحد نمادهایی بودند که با روند صعودی قیمت اثر افزایشی بر شاخص فرابورس داشتند. درمقابلپتروشیمی زاگرس با 3.37 واحد، پتروشیمی مارون با 2.01 واحد و پالایش نفت شیراز با 0.91 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشت.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس  به استثنا اوراق های مشارکت و معاملات بلوکی بیشترین ارزش معامله را نماد های فاذر با 90 میلیارد ریال، بانک کارآفرین با 74 میلیارد ریال و سرمایه گذاری سایپا با 48 میلیارد ریال به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به حق تقدم پارس خودرو با 122 میلیون سهم، سرمایه گذاری سایپا با 46 میلیون سهم و بانک کارآفرین با 25 میلیون سهم می باشد. در بازار فرابورس بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به کیمیا با 37 میلیارد ریال، ذوب آهن با 25 میلیارد ریال و زاگرس با 19 میلیارد ریال میباشد. بیشترین حجم معاملات نیز به ترتیب مربوط به غشهداب با 13 میلیون سهم، ذوب با 9 میلیون و فولای با 6 میلیون سهم می باشد.

بازار امروز نیز از لحاظ رفتار نسبت به روزهای قبل توفیری نداشت، یعنی به عبارتی حجم و ارزش معاملات همچنان در سطوح حداقلی بود، باز هم اوراق مشارکت در صدر معاملات روزانه قرار گرفت و شاخص نیز با بلوک سبز شد. همانند روزهای قبل بازار به طور کلی منفی و در فاز اصلاح بود. اما بازار امروز نسبت به روز قبل یک تفاوت داشت. امروز دیده شد که با یک اندک شل شدن قیمتهای جهانی و نرخ ارز آزاد، فشار فروش بخصوص در سهام موسوم به دلاری شدت یافت. این فشار فروش بخصوص در گروه پالایشگاهی در وهله اول، گروه پتروشیمی، معدنی و تا حدودی در گروه فلزات اساسی دیده می شد. سایر گروه های بازار از جمله خودروئی ها نیز اوضاع چندان مناسبی نداشتند و ایران خودرو به محدوده 265 تومان رسید.

امروز حجم معاملات بالایی در اوراق بدهی بورسی و از جمله در اوراق مشارکت شهرداری مشهد معادل 400 میلیارد تومان دیده می شد که تعجب و البته اعتراض بسیاری از فعالان بازار را برانگیخته بود. این فعالان معتقدند که باید فوراً حجم معاملات بازار بدهی از حجم معاملات عادی سهام تفکیک گردد. قبلاً نیز با اعتراض اهالی بازار نسبت به تاثیر معاملات عمده و بلوک در بازار عادی بر روی شاخص کل، بازاری موسوم به بازار معاملات عمده تشکیل گردید که بلوکها در آنجا زده می شد. اما به طور کلی قواعد این بازار نیز به مرور رعایت نشد و اخیراً باز هم شاهد بلوک زنی خواسته یا ناخواسته در بازار اصلی هستیم. البته از همان ابتدای تاسیس بازار بلوک نیز حجم معاملات این بازار با بازار اصلی و عادی سهام مخلوط می شد و تفکیک نمی گشت.

به هر حال فارغ از جنجالهای اخیر این مساله، برخی فعالان این حوزه امرو زعنوان کردند که حجم معاملات بزرگ اوراق مشارکت در برخی روزهای خاص همانند امروز، ناشی از معاملات بین خریدران و فروشندگان اوراق که عموماً برخی تامین سرمایه ها می باشد، به علت دریافت سود ترجیحی اوراق است که به جهت جلوگیری از شمولیت مالیات بر ارزش افزوده به دلیل مشکلات قانونی و نه فرار مالیاتی می باشد، که در بازار با نرخ های توافقی زده می شود و ارتباطی به بالا بردن مصنوعی حجم معاملات ندارد.

در بازار ارز با افزایش فشار ناشی از بگیر و ببندها، عوارض مالیاتی و سایر موارد تنبیهی و از همه مهمتر عرضه های سنگین بانک مرکزی در این بازار، قیمتها امروز نیز همانند دیروز در محدوده 3900 تومان باقی ماند. به نظر می رسد قیمتها میل به افزایش داشته باشد، اما فعلاً تحت تاثیر این سیاستها جلوی رشد ارز لااقل تا پایان سال گرفته شود. شب گذشته نیز شاخص دلار تقویت گردید که در بخش بازارهای جهانی بررسی خواهد شد، اما به نظر می رسد سیاستهای کلی تعیین نرخ ارز در بازار ایران به شاخص جهانی دلار، لااقل در کوتاه مدت ارتباطی نداشته باشد. شاید در بلند مدت نرخ ها تعدیل گردد.

در بازارهای جهانی شب گذشته اتفاقات مهمی رخ داد. انتشار شاخص های اقتصادی قوی از اقتصاد آمریکا موجب شد تا شاخص دلار تقویت شده و کومودیتی عقب نشینی نمایند. اما امروز و با انتشار شاخص های مثبت از اقتصاد اروپا شاخص دلار بخشی از رشد خود را پس داد و موجبات تقویت کومودیتی را در پی داشت. امروز شاخص هزینه مصرف کننده (CPI) حوزه یورو در ماه دسامبر فراتر از انتظارات عمل کرد. اما به طور کلی نرخ ها و شاخص ها تمایلی زیادی به رشد نداشتند. چرا که در شرایط رو به رشد اقتصاد آمریکا، امکان افزایش نرخ بهره در سال میلادی جاری فزونی خواهد یافت. قرار است امشب صورتجلسه فدرال رزرو آمریکا منتشر شود که می تواند تاثیر گذار باشد. شاخص Caixin Services PMI چین نیز فردا منتشر خواهد شد که اهمیت به سزایی دارد. ارمزو قیمتهای فولاد و سنگ آهن نیز در بازارهای جهانی رشد یا نزول آنچنانی نداشتند، اما به طور کلی تولید فولاد چین تحت تاثیر آلودگی گسترده هوا در این کشور قرار گرفته است که می تواند تغییرات موجودی سنگ اهن را سبب گردد.

همانند روزهای اخیر با گذشت زمان دادوستدها شاهد افزایش فشار فروش در اکثر گروه ها بخصوص گروه خودرویی و نمایان شدن نوسانات منفی و در نهایت افت قیمتی اکثر گروه ها بودیم در آنسو و در گروه حمل و نقل نیز همین منوال معاملات انجام شد و تنها نماد حفارس مثبت به کار خود پایان داد. در پایان معاملات امروز شاخص کل متاثر از معاملات بلوکی و دوطرفه مثبت نمادهای فارس، وکار، فخوز و فولاد با رشد حدود 6.79 واحدی به ارتفاع 78,990 رسید که در این بین نمادهای وغدیر و شبندر بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند.

درگروه سرمایه گذاری، در پی خریدهای حقوقی روز گذشته سرمایه گذاری توسعه ملی در نماد ونیرو که احتمالا امروز نیز ادامه داشت، معاملات مثبت آنرا مشاهده کردیم این در حالی بود که مابقی هم گروهی ها اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند اما در ادامه بازار با افزایش تقاضا در گروه مذکور و معاملات مثبت نمادهایی همانند وساپا، وتوصا، واتی، سدبیر و وگستر مواجه شدیم. درگروه بیمه ای با ادامه صف خرید نماد میهن، رشد قیمتی نمادهای کوثر و اتکام و معاملات منفی مابقی هم گروهی ها مواجه شدیم.گروه شیمیایی پس از شروعی متعادل، با افزایش عرضه ها، اکثرا منفی شدند در این بین نمادهای زاگرس، شلعاب، شسینا، شفن، شفارا و وپترو معاملات منفی تر و نمادهای شپمچا و ساینا همچنان با صف خرید به کار خود پایان دادند

به جز نمادهای شرانل و شپاس که مثبت بودند سایر نمادهای گروه پالایشگاهی و روانکار متعادل و منفی دنبال شدند. در بازار امروز نیز با لیدری گروه روی مواجه بودیم در این میان نمادهایی همانند فزرین، زنگان، کبافق، کدما و فرآور همچنان پرتقاضا و مثبت ظاهر شدند اما گروه سنگ آهن اکثرا متعادل و منفی بودند این در حالی بود که سایر نمادهای گروه فلزی و معدنی معاملاتی متعادل اما مثبت را تجربه کردند. در ادامه بازار نماد کیمیا با افزایش عرضه ها به صف فروش رسید و نمادهای هرمز و فروس نیز صف خرید شدند.

بشهاب، تپمپی، وتوشه و فجام تنها نمادهای متعادل و مثبت گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته بودند و مابقی نمادها، معاملاتی متعادل و منفی را سپری کردند همچنین در اواخر بازار افزایش تقاضا و صف خرید نماد لخزر را نظاره گر شدیم.

گروه ساختمانی اکثرا متعادل و منفی و گروه سیمانی اکثرا متعادل و مثبت دنبال شدند در این میان نمادهای ثپردیس، ثامان و سبجنو با اقبال بیشتری همراه بودند و نماد وآذر با ادامه صف خرید مواجه بود اما در اواخر بازار افزایش تقاضا در گروه سیمانی محسوس بود به طوریکه نماد سدور با جهش قیمتی، صف خرید شد و نماد سبزوا پس از به حد نصاب نرسیدن مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام با افت حدود 2.5 درصدی به گردونه معاملات بازگشت. درگروه آی تی که اکثرا متعادل و منفی بودند،

نمادهای افرا و سیستم متعادل و مثبت دنبال شدند و نماد مرقام پس از جمع آوری صف فروش و معاملات حدود 9میلیون سهمی با صف فروش مجدد به کار خود پایان داد تا از وجود ادامه فشار فروش سهامداران خسته حکایت داشته باشد. نماد چکاوه بعد از تبدیل سود 310 ریالی به زیان 404 ریالی در پیش بینی سود سال 95 با افت حدود 14.5 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و در ادامه صف فروش شد.