الزامی به تغییر مسیر فعالیت شرکت‌های تامین‌سرمایه نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص مفاد لایحه برنامه ششم مبنی بر نظارت بانک مرکزی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین‌سرمایه گفت:لزومی برای تغییر روند فعالیت صندوق‌ها وجود ندارد... برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص مفاد لایحه برنامه ششم مبنی بر نظارت بانک مرکزی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین‌سرمایه گفت:لزومی برای تغییر روند فعالیت صندوق‌ها وجود ندارد.

به گزارش خیرگزاری مهر ،به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص مفاد لایحه برنامه ششم توسعه مبنی بر تغییر مسیر فعالیت شرکت‌های تامین سرمایه تحت نظارت بانک مرکزی گفت: تا همین جا هم بانک مرکزی درست عمل نکرده و فعالیت موسسات زیر مجموعه آن با مشکلات زیادی همراه بوده  و بخش قابل توجهی از آنها دچار تخلف شدند.

وی افزود: هرچند این مفاد از لایحه برنامه ششم توسعه به دلیل ابهامات به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شده؛ اما نکته مهم آن است که با اتصال این مساله صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکتهای تامین سرمایه دچار آسیب می‌شوند.

به گفته لاهوتی، اصلاح ساختار اقتصادی کشور ۷حلقه دارد که یکی از آنها اصلاح نظام بانکی و پولی کشور است که مجلس کنونی و مجلس نهم در این خصوص، اقدامات قابل توجهی را انجام داده است؛ این در حالی است که بعد ازاقدام مجلس در خصوص اصلاح نظام بانکی، دولت لایحه داد که این لایحه مورد بررسی قرار گرفته و بیش از ۵۰ درصد مفاد آن به تصویب رسیده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه تمام وظایف بانک مرکزی دراین لایحه دیده شده و دیگر نیاز به ارایه وظایف جدیدتری در قانون برنامه ششم توسعه وجود ندارد خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید نظارت خود بر روی صندوق‌های قرض‌الحسنه، بانک‌ها و نیز موسسات مالی و اعتبار بیشتر کند و لزومی ندارد شرکت‌های تامین سرمایه زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند؛ چراکه دچار آسیب می‌شوند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: طبق قانون بازار سرمایه این شرکت‌ها باید زیر نظر سازمان بورس فعالیت کنند و از این نهاد مجوز بگیرند؛ بنابراین الزامی برای تغییر مسیر فعالیت این شرکت‌ها دیده نمی‌شود.