رشد نرخ ارز در حالی هر روز رکوردهای جدیدی را به ثبت می رساند که هنوز اثرات آن بر بازار سرمایه به طور کامل لحاظ نگردیده است. اتفاقاً یکی از دلایل درجا زدن بازار نیز ….. 

برای مشاهده گزارش بازار دوشنبه  6 دی ماه 1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازار طلای  امروز، با اشتیاقی زیاد، سکه نقدی را به محدوده سقف کانال رساند. در غیاب معاملات جهانی طلا، بازار طلای داخل با حکمرانی مطلق نرخ دلار، هر روز رکوردی جدیدی را به ثبت می رساند. در بازار آتی در ساعات پایانی بازار، شاهد معاملاتی بسیار هیجانی بودیم که تا محدوده های بالاتر از 3 درصد ادامه داشت. در صورت عدم اصلاح دلار، بازار دست به عصا نخواهد ماند و خود را با هیجانات ارز وفق خواهد داد. نرخ دلار بدون نشانه ای از کنترل بازار، محدوده قیمتی 4100 تومان را نیز رد کرد و در قیمت های 4140 تومان به کار خود پایان داد. در معاملات آپشن شاهد راه اندازی اختیار معامله در سررسید دی ماه با قیمت اعمال 1200 خواهیم بود. با نگاهی به قیمت های این ابزار جدید به سوددهی بسیار جذاب آن در مقایسه با بازار آتی پی خواهیم برد که قطعا می تواند در ادامه توجه معامله گران را به سمت خود جلب نماید. سکه نقدی در محدوده سقف با مقاومت 1208-1210 روبه روست. باید دید که این سطوح می تواند مانع از ادامه حرکت پرسرعت سکه شوند ویا رالی صعودی همچنان ادامه خواهد داشت.

شاخص کل در روز جاری با افزایش 68 واحدی به ارتفاع 79,966 واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم 3,606 میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس نمادهای “کگل”، “فولاد” و “شخارک” و بیشترین تاثیر منفی را نماد “خپارس” داشتند. از حجم 2,244 میلیارد ریالی بورس، 1,074 میلیارد ریال مربوط به اوراق مشارکت ملی نفت و معاملات بلوکی در نمادهای “همراه”، “کگل”، “پکرمان” و “ثمسکن” بوده است. در فرابورس نیز 180 میلیارد ریال مربوط به نماد تازه وارد “شگامرن” و 613 میلیارد ریال مربوط به انواع اوراق خزانه بوده است.

امروز تعداد 6,000,000 سهام شرکت “مجتمع پترو صنعت گامرون” برای اولین بار پس از پذیرش در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط(SME)  فرابورس ایران در نماد معاملاتی شگامرن1 و در قیمت هر سهم 30,000 ریال عرضه شد.بازار امروز تحت تاثیر افزایش قیمت دلار به بالای 4100 تومان بود که روی صنایع و شرکت‌های صادرات محور اثر مثبت و روی شرکت‌های واردات محور اثر منفی دارد.

امروز بازار شرایط بهتری از روز قبل را تجربه کرد، اما همچنان در بیم و امید به سر برد. شاخص کل نیز در ابتدا رشد خوبی را تجربه کرد، اما طبق معمول از میانه وقت با تشدید عرضه ها، از مثبت آن کاشته شد و نهایتاً مثبت بسته شد. همچنان نرخ ارز می تازد و تبدیل به پاشنه آشیل بازار شده است. به عبارتی با تعطیلی بازارهای جهانی، این رشد ارز است که بازار را نگاه داشته است. بازاری که اگر این محرکها نبود تا به حال قطعاً وارد یک دوره اصلاح می شد. رشد نرخ ارز در حالی هر روز رکوردهای جدیدی را به ثبت می رساند که هنوز اثرات آن بر بازار سرمایه به طور کامل لحاظ نگردیده است. اتفاقاً یکی از دلایل درجا زدن بازار نیز عدم تاثیر اثرات این رشد بر صنایع مهم پالایشی، پتروشیمی، فلزی و معدنی بازار است.

این صنایع بیش از 80% ارزش بازار را در اختیار دارند و عموماً یا صادرات محور بوده و یا قیمت محصولات آنها تابعی از نرخ های جهانی و تسعیر ارزی می باشد. پر واضح است که برخی دیگر از صنایع نظیر خودروسازان، انفورماتیک و … نیز اثرات منفی خواهند پذیرفت. اما چیزی که در بازار تا به حال دیده شده است اعمال اثرات منفی این افزایش نرخ ارز بر صنایعی نظیر خودروسازان و انفورماتیک می باشد تا اعمال اثرات مثبت آن!

در این شرایط پرسش اساسی فعالان بازار هم در همین است که مشکل کجا است؟

مشکلات بسیار است و بارها از آن یاد شده است، اما در راس آنها کمبود نقدینگی می باشد. این نبود نقدینگی دلایلی مختلفی دارد از جمله حبس نقدینگی در نمادهای بسته، بالا بودن نرخ سود بانکی و ترجیح نقدینگی برای ورود به بازار پول، بالار رفتن نرخ سود بین بانکی، مشکلات شدید نقدینگی بانکها، نهادها، صندوق ها و شرکتهای سرمایه گذاری معظم بازار و سایر عوامل که در این مقال نمی گنجد. بنابراین در این شرایط هر مثبتی توسط این عوامل سرکوب خواهد شد.

بحث دیگر در بین فعالان بازار همین تثبیت نرخ ها است. گویی هنوز دلار 4000 تومانی جا نیفتاده است و برخی انتظار کاهش قیمتها را بعد از تعطیلات سال نو میلادی دارند، اما به نظر می رسد این بار چنین کاهشی رخ ندهد و کاهش ها بسیار محدود باشد. حتی شرکتها نیز در این شرایط محافظه کارانه گزارش می دهند. به عنوان مثال گزارش شخارک امروز با مفروضات بسیار محافظه کارانه ای ارائه شد که نشان می داد که حتی مدیران مالی شرکتها نیز هنوز نرخ های جدید را باور ندارند.

عامل دیگر را باید ترس از بازارهای جهانی جستجو کرد. در شرایطی که بسیاری از قیمتها و شاخص ها به اقتصاد چین گره خورده است، بازار به شدت نسبت به تغییرات اقتصاد این کشور و بیم اثرات آن بر کومودیتی حساس شده است. به عنوان مثال وزیر صنعت چین در روز جاری پیش بینی کرد که میزان تولیدات صنعتی این کشور در سال 2017 با رشدی حدوداً 6 درصدی همراه خواهد شد. همچنین وزیر بازرگانی چین نیز امروز اعلام کرد که به زودی محدودیت های موجود در دسترسی به سرمایه گذاری های خارجی را کاهش خواهد یافت. با این حال تحلیلگران از بطن این صحبتها انقباض را استنباط کردند. انقباضی که ممکن است اثرات آن برای جلوگیری از حباب مسکن و تنظیم اقتصاد چین باشد.با این توضیحات به رفتار گروه های مختلف بازار می پردازیم

نمادهای  گروه خودرو  قرمزپوش بودند. روند قیمت “خودرو” کاهشی بود و سهم از قیمت 2810 ریال اوایل بازار به قیمت 2744 ریال در محدوده 1.6 درصد منفی در پایان بازار رسید. “خپارس” نیز روند کاهشی داشت و در پایان بازار صف فروش 1.5 میلیونی در قیمت 888 ریال تشکیل داد. همین موضوع سبب شد حق تقدم نیز با کاهش قیمت و در نهایت صف فروش مواجه شود.  حق تقدم این سهم در قیمت 104 ریال صف فروش 94 میلیونی تشکیل داد. به جز نمادهای خدیزل، خفناورکه مثبت بودند سایر نمادهای گروه  خودرویی ،  معاملاتی منفی و همراه افت قیمتی را تجربه کردند در این بین صف فروش پرحجم نماد خپارسح و معاملات منفی خود نماد در کنار صف خرید نماد حفارس نمایان تر بود.

نمادهای گروه فلزات اساسی امروز عمدتا مثبت بودند، گروه روی مانند “فزرین”، “کیمیا”، “فاسمین” و “فرآور” همان اول بازار صف خرید شدند. در فرمول قیمت گذاری محصولات این شرکت‌ها از دلار مبادله‌ای استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است نرخ خرید خاک نیز با افزایش قیمت دلار افزایش خواهد یافت. در نماد “فاسمین” امروز 2 میلیون سهم در قیمت 3711 ریال معامله شد و در پایان صف خرید 970 هزار سهمی باقی ماند. شرکت فولاد امیر کبیر کاشان در گزارش شفاف سازی اعلام کرد سود هر سهم سال جاری که در حال حاضر 382 ریال است به ازای هر سهم حداکثر 10 درصد افزایش خواهد یافت و گزارش آن پس از مشخص شدن سود واقعی 9 ماهه به استحضار خواهد رسید. نماد این سهم امروز با صف خرید باز شد ولی در پایان معاملات صف خرید آن عرضه شد. شرکت نورد و تولید قطعات فولادی نیز در خصوص اطلاعات پیش بینی درآمد هر سهم خود توضیح داد. دلیل افزایش قیمت تمام شده نسبت به پیش بینی قبلی افزایش قیمت خرید مواد اولیه شامل آهن قراضه که از 7000 ریال به 9000 ریال و اسلب مصرفی که از 11,000 ریال به 12,484 ریال افزایش یافته است و افزایش نرخ بهای برق مصرفی در نیمه دوم سال 95 است. این سهم امروز باز شد ولی قیمت نخورد.

در گروه شیمیایی شاهد افزایش تقاضا در متانول سازها با توجه به تعدیل مثبت و پوشش مناسب پتروشیمی خارک بودیم برخی از نمادهای این گروه نیز به دلیل افزایش قیمت دلار به صف خرید رسیدند. در گروه اوره‌ای ها “شیراز” صف خرید 8 میلیونی به دلیل افزایش قیمت اوره گرانل (یکی از محصولات شرکت)  تشکیل داد، “کرماشا” به 4.8 درصد مثبت رسید، اما “شپدیس” و “خراسان” اندکی منفی بودند. در گروه متانولی‌ها نیز “زاگرس” صف خرید 900 هزارتایی در قیمت 19,271 ریال داشت، “شفن” به محدوده 4.5 درصد مثبت و “شخارک” نیز به محدوده 3 درصد مثبت رسیدند. شرکت پتروشیمی خارک در مورد پیش بینی درآمد هر سهم اعلام کرد قیمت گوگرد در سه ماهه چهارم هر تن معادل 78 دلار و متانول هر تن 285 دلار و نرخ دلار 37,000 ریال  پیش بینی شده است. نرخ گاز ترش هنوز به طور قطعی اعلام نشده و صورتحساب دریافتی در 8 ماهه سال به صورت علی الحساب خوراک هر متر مکعب 3445 ریال و سوخت هر متر مکعب 1320 ریال است.

در آنسو و در گروه های پالایشگاهی و روانکارها اکثرا معاملاتی متعادل مشاهده شد همچنین نماد شرکت های نفت پارس پس از برگزاری مجمع فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره متعادل به گردونه معاملات بازگشت. گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا متعادل و منفی بودند اما نمادهای لسرما و بالبر صف خرید و نمادهای بشهاب، بنیرو، بسویچ، تایرا و لابسا مثبت دنبال شدند.پردیس، بساما، ونیرو، وگستر، وبیمه و اتکای معدود نمادهای مثبت گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری بودند و مابقی هم گروهی ها همچنان اکثرا کم فروغ، متعادل و منفی سپری شدند.

در بین قندی ها شرکت قند لرستان در در گزارش اصلاحیه پیش بینی درآمد عملکرد سال منتهی به 96/4/31 بر اساس عملکرد دوره 3 ماهه سود خود را از235 ریال به 352 ریال افزایش داد. نماد این شرکت بسته است. قپیرا نیز صف خرید 600 هزارتایی داشت.

گروه های ساختمانی و سیمانی اکثرا معاملاتی منفی داشتند و تنها نمادهای وآذر، آ س پ، کرمان، سبجنو و سهرمز کم حجم اما متعادل و مثبت دنبال شدند. نماد دسانکو پس از برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام در خصوص تصویب و اعمال افزایش سرمایه 18 درصدی با رشد حدود 3 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و درگروه غذایی که اکثرا کم حجم و منفی بودند، نماد غگلستا با جهش قیمتی صف خرید شد و نمادهای غمینو و غچین مثبت به کار خود پایان دادند همچنین نماد گروه تولیدی مهرام پس از ارائه اطلاعات شفاف سازی با افت حدود 5 درصدی و صف فروش مورد بازگشایی قرار گرفت.

در پایان معاملات نیز شرکت های افست جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران جهت برگزاری مجامع فوق العاده انتخاب اعضای هیات مدیره و اصلاح اساسنامه، حق تقدم سیمان شرق با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف شدند. گروه قندی پس از شروعی اکثرا مثبت، متعادل و حتی برخی منفی به کار خود پایان دادند و نماد افرانت پس از برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام در خصوص تصویب و اعمال افزایش سرمایه 150 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران متعادل و مثبت به گردونه دادوستدها بازگشت.