دولت به خودروسازان ارز مبادله ای بدهد

به گزارش خبرخودرو، دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو، خواهان حمایت دولت از صنعت خودرو و به خصوص صنعت قطعه سازی شد… برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

به گزارش خبرخودرو، دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو، خواهان حمایت دولت از صنعت خودرو و به خصوص صنعت قطعه سازی شد.

احمد نعمت بخش با بیان اینکه تلاش کردیم با افزایش تولید، قیمت خودرو را افزایش ندهیم گفت: نوسانات دلار موجب افزایش قیمت مواد اولیه از جمله فولادها و پتروشیمی ها  بعنوان دو مواد اولیه اصلی تولید خودرو شده است.

وی تاکید کرد: دولت می تواند به خودروسازان و قطعه سازان ارز مبادله ای دهد تا قطعه سازان با افزایش قیمت ها روبرو نشوند و در مقابل ما هم بتوانیم قیمت خودرو را کنترل کنیم اما اگر دولت به ما کمک نکند طبیعی است که شاهد افزایش قیمت خودرو در کشور خواهیم بود.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه هم اکنون پتروشیمی و فولادهای آلیاژی گران شده اند اضافه کرد: این وضع در حالیست که در مقابل انتظار دارند قیمت خودرو گران نشود که این طرز فکر صحیح نیست.

نعمت بخش گفت: 9 درصد قیمت یک خودرو ارزش افزوده و حدود 8 درصد عوارض گمرکی ، 3 درصد عوارض شماره گذاری ، 2 تا 3 درصد بیمه شخص ثالث و حدود 18 درصد هزینه های مالی خودروساز و قطعه ساز را تشکیل می دهد و  در عمل از 20 میلیون تومان قیمت یک پراید 12 میلیون تومان سهم ماست و بقیه به دولت تعلق دارد.

وی افزود: یکی از دلایلی که از افزایش قیمت خودرو اکراه داریم این است که مصرف کننده توان خرید پایینی دارد. تعرفه خودرو 40 درصد است، هر تولید کننده خارجی زمانی که تولیداتش کاهش می یابد نیروهای خود را تعدیل می کند در حالی که میزان تولید ما نسبت به سال 90 که بالاترین تولید را داشتیم کاهش یافته است اما به ما گفته اند حق تعدیل نیرو هم نداریم که این امر درست نیست.

نعمت بخش با بیان اینکه صنعت خودرو از سوی دولت حمایت ویژه ای نشده است تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت خودرو، صنعتی پیشتاز است، هرچه تولید ما بیشتر شود چرخ های صنایع وابسته نیز بیشتر به حرکت درمی آید.