سناریوی انتخاباتی دولت و پیش بینی ۳ ماه پایانی بورس

یک کارشناس بازارسرمایه وضعیت بازار سرمایه در سه ماه پایانی سال را با توجه به رونمایی دولت از سناریوی انتخاباتی بازار سرمایه، قیمت دلار و گزارش های ۹ و ۱۲ ماهه شرکت ها پیش بینی کرد… برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

یک کارشناس بازارسرمایه وضعیت بازار سرمایه در سه ماه پایانی سال را با توجه به رونمایی دولت از سناریوی انتخاباتی بازار سرمایه، قیمت دلار و گزارش های ۹ و ۱۲ ماهه شرکت ها پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن عباسی مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر ( اِماکو) درباره وضعیت بازار در سه ماه پایانی سال جاری اعلام کرد اگرچه با افزایش قیمت دلار، نفت و محصولات پتروشیمی، قیمت های جهانی و بهبود تولید خودرو و تعدیل مثبت احتمالی شرکتهای خودروسازی در گزارش های 9 ماهه و یا 12 ماهه و ارایه بودجه های قابل قبول سال 96 شرکتها، می توان به رشد بازار در سه ماهه پایانی و ابتدای سال 96 بسیار امیدوار بود اما جدای از مسایل بنیادین بازار به نظر می رسد چند انگیزه غیر اقتصادی نیز بتواند فضای بازار سرمایه را برای رشد در سه ماهه پایانی و اوایل سال آینده آماده کند.

برای درک موضوع بهتر است نگاهی به تغییرات سیاسی کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بیندازیم.

به نظر می‌رسد یک برنامه جامع برای جلب توجه قشر بزرگی از جامعه شامل دهک های مختلف درآمدی و اقشار بادرآمد پایین و متوسط و قشر تحصیلکرده، دانشجویان و روشنفکران و در نهایت فعالان اقتصادی در نظر گرفته شده است.

توجه دولت به بخش سلامت، عدم حذف یارانه ثروتمندان (که ممکن است به دلیل بروز خطا در شناسایی ثروتمندان باعث ایجاد نارضایتی عمومی شود) جهت راضی نگه داشتن دهک های درآمدی پایین در نظر گرفته شده، رونمایی از منشور شهروندی، حفظ برجام و عدم موضع گری خاص در برابر منتقدان و اتفاقات سیاسی پیرامون برجام جهت حفظ دستاودرهای عمومی برجام (که این دو مورد به عنوان بسته ویژه روشنفکران، قشر تحصیلکرده و طبقات میانی هدفگذاری شده را  میتوان به عنوان سر فصل های برنامه های اجرایی دولت تا کنون ارزیابی کرد) اما هنوز فعالان اقتصادی نسبت به باقی ماندن رکود گله دارند.

اگرچه که تسهیلات برجام را در مراودات مالی نمی توان منکر شد و همچنین فضای مذاکرات تجاری پسابرجام و فراموش شدن برنامه های پر هزینه دور زدن تحریم ها می تواند همچنان فعالان اقتصادی را به دکتر روحانی امیدوار نگه دارد اما ممکن است تنها قسمتی که باعث ریزش آرای انتخاباتی روحانی در دوره بعدی شود حوزه اقتصادی باشد.

خصوصا اینکه افزایش قیمت دلار و باقی ماندن رکود،کشف برخی فسادهای اقتصادی در نهادها، موسسات و شرکتهای بزرگ دولتی  زمینه را برای افزایش انتقادات باز نگه داشته است.

با این وجود، دولت یک میانبر اقتصادی پیش رو دارد و آن شاخص بورس است که یکی از حوزه هایی است که در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی توفیقی کسب نکرده و انتقادات به آن در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده است.

دولت نیک می داند بورس به طور مستقیم و غیر مستقیم ( از طریق  تامین اجتماعی، صندوق های ذخیره و بازنشستگی و…) زندگی حدود 30 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بعید است که در حال حاضر که شرایط بنیادین نیز چراغ سبز رشد بازار را روشن کرده، دولت از این فرصت برای کمرنگ کردن انتقادات اقتصادی نکاهد.

باید بد بین باشیم که فکر کنیم دولت از رونمایی منشور شهروندی در آستانه پایان دولت خود نگذشته باشد و در عوض یکی از آماده ترین موتورهای جمع آوری آرای انتخابی را تا پایان عمر دولت خود خاموش نگه دارد.

باید توجه داشت که بسیاری از نهادهای زیر مجموعه دولت از جمله تامین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی بزرگ، صندوق های ذخیره و … با نزدیک شدن به پایان سال نیازمند نقدینگی برای پرداخت های آخر سال به اعضا خواهند بود. ضمن اینکه برخی سهام موجود در دست سازمان خصوصی سازی تنها در یک بازار پر رونق قابلیت نقد شدن خواهد داشت.

باید دید دولت سناریوی بازار ارز را در بازار سرمایه نیز پیاده خواهد کرد و یا همچون سالهای گذشته از ظرفیت های این بازار برای کاهش انتقادات استفاده نخواهد کرد؟ انتظار می‌رود دولت فرصت چابک سواری با این اسب زین کرده را از دست ندهد.