تهاتر شمش به جای طلب‌ها مشکلی را حل نمی‌کند

بهره‌برداری از ذخایر معدنی در کشور منجر به ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی خواهد شد، اما گاهی قرارگیری بخش معدن در مقابل محیط‌ زیست توانسته مشکلات فراوانی را برای هردو بخش یاد شده ایجاد کند. نمونه این موضوع در آنومالی «دی-۱۹» چادرملو قابل مشاهده است… برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

بهره‌برداری از ذخایر معدنی در کشور منجر به ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی خواهد شد، اما گاهی قرارگیری بخش معدن در مقابل محیط‌ زیست توانسته مشکلات فراوانی را برای هردو بخش یاد شده ایجاد کند. نمونه این موضوع در آنومالی «دی-۱۹» چادرملو قابل مشاهده است

به گزارش ماین نیوز، محدوده‌ای که در چند سال گذشته با چالش‌های محیط‌زیستی مواجه بوده و همچنان تصمیم قاطعی برای آن گرفته نشده، این درحالی است که در صورت اخذ تصمیم نهایی، اکتشاف این منطقه با وجود منابع مالی نیازمند زمانی ۴ساله است. مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو معتقد است، امروز بخش زیادی از مطالبات این مجتمع از واحدهای فولادی وصول نشده است در نتیجه این مجتمع برای بهره‌برداری از این محدوده نیازمند تامین مالی است تا بتواند با سرعت کار خود را انجام دهد. اما همچنان بهره‌برداری از آنومالی «دی-۱۹» در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

چادرملو از برنامه جلو است
مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو درباره برنامه تولیدی این شرکت برای ۶ماهه دوم امسال اظهار کرد: ما برنامه‌ریزی تولید ۹/۵میلیون تن در سال را در دستور کار قرار دادیم که خوشبختانه در حال حاضر از برنامه یاد شده جلوتر هستیم. در صورتی که مشکل خاصی در روند کاری پیش نیاید، تولید ۱۰/۵میلیون تن را در سال خواهیم داشت. سید محمد ابریشمی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که مشکل خاصی در ۳ماهه آخر سال نخواهیم داشت و برنامه در دستور کار حفظ خواهد شد. وی همچنین درباره وضعیت فروش محصول چادرملو، تصریح کرد: فولادسازان مشتریان اصلی ما هستند و ما محصول تولیدی خود را به آنها می‌دهیم. درواقع محصول تولیدی ما به فولادمبارکه، فولاد خوزستان و گندله‌سازی چادرملو داده می‌شود. البته محصول گندله‌سازی چادرملو نیز به فولاد ارفع، غدیر ایرانیان، فولاد هرمزگان و… می‌رود.

ابریشمی بیان کرد: در حال حاضر مشکلی در زمینه تولید وجود ندارد اما باید منتظر ماند و دید که مدیریت کلان کشور برای بهره‌برداری از آنومالی «دی-۱۹» چه تصمیمی می‌گیرد. در صورتی که هیچ اتفاقی در زمینه اکتشاف این محدوده رخ ندهد و همچنان زمان را از دست بدهیم در ۴ یا ۵سال آینده، ذخیره معدن تمام می‌شود. تصمیم‌گیری در آن زمان دیگر اثر چندانی ندارد زیرا انجام اقدامات اکتشافی زمان‌بر بوده و یک گپ بزرگ در تولید و نیاز مواد اولیه واحدهای فولادی کشور ایجاد می‌شود. درنتیجه مجبور به انجام واردات بوده که علاوه بر خروج ارز از کشور آلودگی‌های زیست‌محیطی کلانی در زمان تخلیه، حمل و مصرف به همراه دارد و به ضرر کشور خواهد بود. وی ادامه داد: اعتقاد من این است که هر میزان فرصت‌سوزی که تا امروز در این موضوع رخ داده کافی است و امروز دیگر وقت آن رسیده تا تصمیم درستی برای آن گرفته شود زیرا معدن جدید تا انجام اکتشاف، تجهیز و برداشت باطله نیازمند زمانی ۵ساله خواهد بود. البته این زمان در صورتی است که منابع مالی برای انجام کار در دسترس باشد. در واقع منابع مالی براساس فروش مواد اولیه‌ای است که در واحدهای فولادی انجام می‌شود. در واقع باید مبالغ فروش و میزان طلب از واحدهای فولادی وصول شود تا بتوانیم این کار را انجام دهیم.

برای «دی-۱۹»
بهره‌برداری از آنومالی «دی-۱۹» به یکی از چالش‌های اصلی این مجتمع معدنی تبدیل شده است. مخالفت‌های سازمان محیط‌زیست باعث شده تا بهره‌برداری از این محدوده بلاتکلیف بماند و آینده شغلی کارگران آن را به خطر اندازد. ابریشمی با اشاره به مشکلات پیش‌روی چادرملو در آنومالی «دی-۱۹» نیز اظهار کرد: متاسفانه مشکلات در این بخش ادامه دارد و با محیط‌زیست به توافق نرسیده‌ایم. وی ادامه داد: بخشی از محدوده مورد نظر در داخل پناهگاه حیات وحش است، به همین دلیل حتی اجازه انجام مطالعات نیز به ما داده نمی‌شود. این در حالی است که با انجام مطالعات این احتمال وجود دارد که بخشی از محدوده، اصلاح و از پناهگاه خارج شود. اما شاهد معطلی در تصمیم‌گیری هستیم که این موضوع می‌تواند منجر به از دست رفتن زمان شود.

فولادی‌ها نیز مشکل دارند
بدون تردید رکود در بازار فولاد می‌تواند بر عملکرد معادن سنگ‌آهن نیز تاثیرگذار باشد و فعالیت آنها را با چالش همراه کند در نتیجه باید به دنبال راهکارهایی بود تا هر دو حوزه از رکود خارج شوند. مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو در پاسخ به این پرسش که وضعیت حاکم بر بازار فولاد چه تاثیری بر نحوه پرداخت مبالغ داشته، تصریح کرد: ما محصول را به مشتریان خود تحویل می‌دهیم اما فولادسازها نیز با بازاری کم تقاضا و رکود مواجه هستند. امیدوار هستیم صلح در منطقه حاکم شود و وارد مرحله بازسازی شویم تا بازار دوباره به روزهای اوج بازگردد، وضعیت صنایع فولاد بهبود یابد و کشور از رکود خارج شود.

وی ادامه داد: تمامی این موضوعات همچون زنجیر به یکدیگر وصل است در نتیجه بر زمان پرداخت مبالغ تاثیرگذار است. امروز ما مقدار زیادی از فولادسازها طلبکار هستیم، اما آنها هم با مشکل مواجه هستند. برای حل این مشکلات در تعامل با یکدیگر هستیم تا هر دو طرف به رونق دست پیدا کنند. ابریشمی درباره تهاتر با فولادی‌ها برای وصول مطالبات و صادرات شمش از سوی چادرملو نیز، افزود: گاهی به کسانی که از آنها طلب داریم حواله می‌دهیم اما این حواله‌ها یک مشکل عمده دارد و آن اینکه فردی که آن را تحویل می‌گیرد باید حداقل ۱۵درصد زیرقیمت بازار آن را بفروشد تا پول را چکی وصول کند.

بی‌تردید این موضوع روی تولیدکننده و تمامی پیمانکارانی که همکاری دارند تاثیر منفی خواهد داشت. وی گفت: درنتیجه تهاتر شمش به جای طلب‌ها نیز نمی‌تواند مشکلی را حل کند. البته چادرملو تا به امروز برنامه صادرات نداشته است. اما با راه‌اندازی طرح‌های توسعه و فولادسازی چادرملو که امیدوار هستیم تا آذر ماه کار خود را شروع کند، ارتباط ما با بازار مستقیم خواهد شد. این موضوع می‌تواند مشکلات ما را کاهش دهد.