برنامه‌ریزی برای ۲.۵ برابر شدن استخراج معادن

تامین و توسعه زیرساخت‌های بخش معدن از جمله اولویت‌های ایمیدرو است که باعث شده این سازمان برای توسعه زیرساخت‌ها … برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

تامین و توسعه زیرساخت‌های بخش معدن از جمله اولویت‌های ایمیدرو است که باعث شده این سازمان برای توسعه زیرساخت‌ها ۲۰ میلیارد دلار معادل ۶۶ هزار میلیارد تومان بودجه زیرساختی در برنامه ششم توسعه طلب کند.

به گزارش ایسنا، زیرساخت ها اعم از راه و حمل و نقل، آب، برق و سوخت برای حوزه های معدن و صنایع معدنی مانند فولاد، مس، سرب و روی و طرح هایی نظیر جامع فولاد از جمله نیازهایی است که باید توسعه یابد، چرا که فرسودگی، فقدان یا خرابی آنها در حال وارد کردن مستمر آسیب هایی به بخش تولید، بازار و صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی است.

با توجه به این موضوع که از مهمترین اولویت های بخش معدن به شمار می‌رود عباس رنجبر – مدیر بخش زیرساخت‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به این موضوع گفت: عمده طرح های زیرساختی حوزه صنایع معدنی مشابه هستند و اغلب برخی به دلیلی حجم بالای ظرفیت های مورد نیاز، منابع مالی بالایی را می طلبد که باید در این حوزه برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد تا راه را برای اجرای طرح های مختلف باز کنیم. چنانکه مسئولیت تجهیز معادن را بر عهده داریم و با توجه به این که شرکت های مختلف در حال رشد هستند، قرار است در برنامه ششم توسعه، میزان استخراج از ۴۰۰ میلیون تن فعلی به یک میلیارد تن برسد لذا نیازمند توسعه تجهیزات و ماشین آلات این بخش هستیم.

در این میان در حالی که موضوع بحران آب در معدنی و بخش های صنعتی آن یکی از اصلی ترین دغدغه های مجود در این حوزه به شمار می‌رود، این مدیر معدنی با اشاره جزئی‌تر به چالش های زیر ساختی اظهار کرد: با توجه به قرار گرفتن ایران در منطقه خشک، با کم آبی و بحران مواجه هستیم که البته بسیاری از کشورها با هزینه کردن، بر این مشکل فائق آمده اند ولی ما باید برنامه ریزی های بیشتری را انجام دهیم.

همان طور که پیش تر ذکر شد، دیگر چالش جاری در بخش معدن که با بالا بردن هزینه و نهایتا بالا بردن قیمت تمام شده محصول از میان تولیدکنندگان معدنی که صادرات محور عمل می‌کنند همچنان قربانی اقتصادی می‌گیرد، مسئله راه و حمل و نقل است که رنجبر در این باره تصریح کرد که موضوع حمل و نقل به عنوان یکی دیگر از چالش های ریلی مطرح است و بدون شک، ورود و خروج مواد معدنی به دلایل مختلف شامل راحتی، سوانح کمتر و غیره بهتر است با ریل انجام شود که توسعه زیر ساخت های ریلی هم از جمله اولویت هایی است که باید مد نظر قرار گرفته شود.

حقوق دولت نباید تنها راه تامین هزینه های زیرساختی باشد

با وجود آن که دولت سال ها دریافت هایی را تحت عنوان حقوق دولتی از معدن کاران داشته است، امروز به گفته مدیر زیر ساخت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مدل های جدیدی برای جایگزینی منابع تامین هزینه های توسعه و ایجاد زیر ساخت‌ها و سرمایه گذاری در این زمینه‌ها مطرح است.

به گفته وی، در اجلاس ۲۰۱۳ داووس مدل های جدیدی ارائه شده که می تواند بسیار پر ثمر باشد و از جمله این مدل ها، مدل «پی پی پی» بوده که بیشتر کشورهای در حال توسعه آن را پیاده می کنند و ما نیز تلاش کردیم در پروژه های مختلفی از جمله راه آهن تربت حیدریه- جندق- بندرعباس با شرکت راه آهن و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، موافقت نامه امضا کرده و آن را به هیات دولت و مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

رنجبر اظهار کرد که دیگر مدل سرمایه گذاری در زیر ساخت ها این است که شرکت های خصوصی که خود در حال اجرای طرح ها هستند، با هم اجماع کرده و روی یک طرح کامل زیرساختی سرمایه گذاری کنند و نهادهای دولتی نیز این روند را راهبری کنند تا ریسک مواجهه با ساختارهای حاکمیتی دیگر را کاهش دهند.

وی در تشریح این مدل از چند طرح معدنی داخلی نام برد و توضیح داد که مشابه این مدل، در سنگان ایجاد شد که سرمایه گذاران صنایع معدنی سنگان و ایمیدرو با تاسیس شرکت تامین و توسعه زیرساخت های ایران با کمک سرمایه گذاران بزرگ تلاش کرده در زیرساخت ها ورود پیدا کند. مدل سوم نیز «اس پی وی» بوده که بر اساس آن، دارندگان موسسات مالی اعتباری یکسری امکانات مالی دارند که در صورت جذاب کردن پروژه ها، برای سرمایه گذاری ورود پیدا می کنند.

این مدیر معدنی در ادامه با اشاره به برخی پروژه های بزرگ معدنی اظهار کرد: مدیریت زیرساخت ایمیدرو در سه حوزه شامل پروژه های معدنی، نظیر سنگان، فلات مرکزی، گل گهر، زرشوران و مرکزی؛ مناطق ویژه معدنی شامل مکران، کاشان، خلیج فارس، لامرد و پارسیان و ایجاد تعامل با سه وزارتخانه «نیرو»، «راه» و «صنعت، معدن و تجارت» برای ایجاد ارتباط با بخش خصوصی و صاحبان صنایع برای تعمیق بخشیدن به زیرساخت ها فعال است.

البته این نکته گفتنی است که بر اساس بودجه پیشنهادی دولت برای برنامه ششم توسعه به مجلس بودجه مربوط به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران – مادر تخصصی – (ایمیدرو) ۷۰ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان است که بر اساس نرخ مبنای دلار در بودجه پیشنهادی که ۳۳۰۰ تومان است رقمی معادل ۲۱ میلیون و ۳۴۵ هزار دلار است.

در عین حال رقم پیشنهادی ایمیدرو برای توسعه زیر ساخت های معدن و صنایع معدنی در همه حزوه‌های آب، راه، حمل و نقل و سوخت، ۲۰ میلیارد دلار بوده که بر اساس نرخ مبنای دلار در بودجه برنامه ششم رقمی معادل ۶۶ هزار میلیارد تومان است.