دلایل‌ افزایش‌ قیمت‌ برخی‌ فراورده‌های لبنی اعلام شد

به گزارش ایرنا ، دبیر انجمن صنایع لبنی ایران ، با تاکید براینکه امسال افزایش قیمت در فراورده های لبنی نداشته ایم … برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

به گزارش ایرنا ، دبیر انجمن صنایع لبنی ایران ، با تاکید براینکه امسال افزایش قیمت در فراورده های لبنی نداشته ایم، گفت: آنچه بعنوان افزایش قیمت توسط برخی شرکت های لبنی رخ داده مربوط به ابلاغیه های سال گذشته است.

«رضا باکری» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره افزایش قیمت برخی فراورده های شرکت های لبنی بزرگ در هفته های اخیر افزود: به طور قطع از ابتدای سال تاکنون افزایش قیمتی در فرآورده های لبنی نداشته ایم.
وی اظهارداشت: آنچه که امروز در برخی از شرکت های لبنی رخ داده مربوط به ابلاغیه های افزایش قیمت پارسال است زیرا سال گذشته برخی شرکت ها برای رقابت پذیری و ماندگاری در بازار ناچار به عرضه محصولات خود با قیمت های پایین تر از قیمت مصوب شده بودند یعنی در برخی محصولات خود افزایش قیمتی نداشتند.
وی تصریح کرد: اما امروز این شرکت ها به دلیل اینکه به سهم خود در بازار دست یافته اند اقدام به افزایش قیمت قانونی برخی فرآورده ها طبق ابلاغیه سال گذشته کرده اند تا محصولات خود را با قیمت واقعی و مجاز عرضه کنند که این عملیات خلاف قانون نیست.
وی با تاکید بر اینکه هر ساله مطابق با افزایش نرخ تورم، اثربخشی آن روی هزینه های تولید از جمله دستمزد کارگری، انرژی و حمل و نقل ظاهر می شود، گفت: نرخ تورم در بهای تمام شده کالاهای نهایی فرآورده های لبنی نیز تاثیرگذار است و امری اجتناب ناپذیر به شمار می رود.
به گفته وی، طبق آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تورم امسال 8.9 درصد برآورد شده که در بهای تمام شده انواع فراورده های لبنی حداقل بین 3.6 تا 5.3 درصد تاثیر دارد.
وی درباره افزایش قیمت برخی شرکت های لبنی از جمله شرکت های نیمه دولتی افزود: اکنون یک شرکت نیمه دولتی لبنی در کشور فعال است که این شرکت نیز در سال های اخیر هیچ یارانه و اعتبار خاصی دریافت نکرده است بنابراین برای ماندگاری در بازار چاره ای جز افزایش قیمت قانونی محصولات خود ندارد.