برای مشاهده گزارش بازار یک شنبه  18 مهر ماه  1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

بازارطلای  امروز مطابق با پیش بینی ، نوسان چندانی را پشت سر نگذاشت و همینطور کاهش قابل توجه حجم معاملات نیز مشهود بود. سررسید تیرماه 96 مبلغ 1000 تومان نوسان را پشت سر گذاشت و سکه نقدی نیز با نوسان اندکی به قیمت 1083000 تومان معامله شد. بازار ها همچنان چشم انتظار آغاز معالات طلای جهانی می باشند تا مشخص شود پس از هفته دراماتیک اخیر، طلا می تواند اندکی از ریزش خود راجبران نماید یا همچنان در مدار نزولی به افت قیمت ادامه خواهد داد. پس از رسوایی اخیر نامزد جمهوری خواه، دونالد ترامپ، امیدها به پیروزی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات آینده ریاست جمهوری امریکا بیشتر شده به طوری که عده ای از کارشناسان کار را  برای ترامپ تمام شده می دانند. همین موضوع می تواند انگیزه خرید را در طلای جهانی اندکی تضعیف نماید. باید دید آیا نمودار بحران زده کنونی می تواند به واگرایی اندیکاتورها در تایم فریم های پایین تر از روزانه واکنش مثبت نشان دهد و یا همچنان بی تفاوت به علایم حمایتی، به ریزش خود ادامه می دهد.

امروز یکشنبه 18 مهر 95، شاخص کل بورس با 319 واحد افزایش به عدد 77.436 رسید. حجم معاملات بورس بیش از 870 میلیون سهم و به ارزش حدود 220 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های چادرملو، گل گهر و صنایع مس ایرانبیشترین تاثیر مثبت و پالایش نفت بندرعباس، سایپا و بانک پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 2.7 واحد افزایش به سطح 818 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 167 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 181 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پتروشیمی مارون، پالایش نفت شیراز و ذوب آهن اصفهان بودند. همچنین پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان و فولاد ارفع نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته 37 درصد افزایش داشت. امروز بیشترین ارزش معامله را سایپا، آذرآب و زامیاد به خود اختصاص دادند.

امروز بازاری مثبت و متعادل را در پیش داشتیم، اما حجم و ارزش معاملات همچنان به دلیل نیمه تعطیل بودن هفته جاری در مقادیر حداقلی خود نسبت به هفته های قبل قرار گرفت. اماانتظار میرود در هفته های آتی بازار روند بهتری را تجربه نماید. در حوزه سیاست خارجی اوضاع به نفع بازار در حال رقم خوردن است. برخی گمانه ها نسبت به کاهش شدید محبوبیت ترامپ بعد از رسوایی های اخلاقی اخیر، نشان می دهد که جامعه آمریکا احتمالاً نسبت به ریاست جمهوری کلینتون به اجماع خواهد رسید.

امروز وزارت خزانه داری آمریکا روایت کارشناسان درباره تسهیل تحریمهای بیشتر در ارتباط با ایران را نادرست خواند، این وزارت خانه اعلام کرد که به روز کردن دستورالعملها که روز جمعه منتشر شد با هدف شفاف سازی تعلیق تحریمها تحت توافق هسته‌ای منتشر شده است. دیروز هم عنوان شد که حتی با فرض صحت این بیانیه این که چه مقدار از مبادلات دلاری بانک‌های خارجی با ایران آزاد شود و چیزی که اعلام شد چقدر عملیاتی می‌شود و کشورهای مختلف به چه میزان به آن عمل کنند، هنوز مشخص نیست.

فارغ از مسائل سیاسی و انتخابات پیش رو، همانطور که بارها گفته بودیم بازار در انتظار گزارشات 6 ماهه صنایع برای تعیین روند بعدی است. امروز و با انتشار شفاف سازی کچاد مبنی بر تعدیل مثبت بارقه های امید بار دیگر در گروه معدنی و سایر سهام پرپتانسل زنده و همانطور که دیده شد گروه کانه های فلزی با افزایش تقاضا در صفوف خرید قرار گرفتند و در سطوح حداکثری قیمت با افزایش حجم همراه گشتند.

کچاد تعدیل سود را خود را از مبلغ 175 ریال به 217 ریال به بازار سرمایه اعلام کرد. با توجه به افزایش قیمت سنگ آهن جهانی، افزایش حجم تولید و طرح های توسعه، انتظار می رود تا شرکت در گزارشات آتی نیز دست به تعدیلات بیشتری بزند، اما به نظر می رسد در این مقطع زمانی، با توجه به وجود حق های کچاد در بازار، این گزارشات مثبت در آینده به بازار اعلام شود. با تعدیل کچاد، انتظار برای چنین تعدیلاتی برای سایر هم گروه ها از جمله کگل، کنور، ومعادن نیز قوت گرفت. طرح های توسعه کچاد شامل نیروگاه سیکل ترکیبی، احداث کارخانه فولاد سازی، احداث خط آهن اسفنجی و طرح تامین آب کارخانه چادرملو از طریق اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان به منظور تکمیل زنجیره ارزش محصولات می باشد که برخی از آنها اخیراً افتتاح شده است.چادرملو در فرودین ماه سال جاری اقدام به برگزاری مجموع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه از 17,100 به 35,000 میلیارد ریال جهت اجرای این طرح ها در دو مرحله نمود.

در گروه خودروئی نیز همچنان تقاضا برای قطعه سازان بالا بود، اما نمادهای بزرگ و مطرح آنها همچون سایپا و خودرو با تشدید عرضه ها منفی شدند. تقاضای بالا برای قطعه سازان عمدتاً به دلیل کوچکی سرمایه و شرایط اخیر پیش آمده برای آنها در قراردادهای جدید می تواند ارزیابی گردد. شب گذشته منصور معظمی، رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بار دیگر شرایط قراردادهای اخیر خودروسازان، خصوصاً قرارداد ایدرو با رنو را تشریح کرد. منصور معظمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: “این تفاهم نامه یک سرمایه گذاری مشترک است که به صورت 60 به 40 و با ظرفیت تولید دو فاز 150 هزار تایی و 300 تایی دیده شده است.” معظمی با ذکر این مطلب که در هفته گذشته یکی ازخودرو سازان داخلی با کمپانی بنز آلمان وارد مذاکراتی شده که تقریبا نهایی است ادامه داد: “هم اکنون تفاهم میان خودرو ساز ایرانی و رنو فقط در حد توافق نامه است و هنوز به چکش کاری نیاز دارد.” هر چند برخی منابع امروز از قول معظمی اعلام کردند که مقرر شده است رنو، بن رو را به قیمت کارشناسی از سایپا خریداری کند، اما در گفتار ایشان چنین مساله ای اشاره نشد و قبلاً توسط دیگر صاحبنظران گفته شده بود سایت بن رو به عنوان آورده ایدرو در این قرارداد جوینت ونچر در نظر گرفته شده است و بن رو بابت طلب سازمان گسترش از سایپا به این سازمان واگذار خواهد شد. به طور کلی هنوز این مساله یکی از ابهامات است و به طور شفاف تعیین تکلیف نشده است. بنابراین با توجه به بدهی های سایپا به سازمان گسترش به نظر می رسد این بدهی ها در این بده بستانها تهاتر شود و به نظر نمی رسد عایدی مالی نصیب سایپا گردد.

تنهاپور مدیرعامل شرکت سایپادیزل هم گفت: “همزمان با عقد قراردادهای گسترده خودروسازان بزرگ کشورمان با شرکای تجاری فرانسوی خود، شرکت سایپادیزل هم قرارداد ادامه همکاری برای راه اندازی مجدد خطوط تولیدی کامیون های رنو را نهایی کرد.” این خبر نوسانات مثبتی را برای خکاوه در بر داشت، اما آن نیز پر عرضه ظاهر گشت. خودروسازان تجاری بورس از وضعیت تولید و فروش مناسبی برخوردار نیستند و با فروش دارائی قصد تجدید ساختار دارند.

امروز در گروه خودرو  لیدری نماد خزامیا محسوس بود در این میان شایعه تعدیل مثبت نماد خساپا و فروش بلوک خمحرکه آن نیز شنیده می شد. اما با گذشت زمان معاملات، نمادهای بزرگ گروه خودرویی با ادامه فروش های پرحجم و تامل برانگیز حقوقی ها، متعادل و منفی شدند در آنسو اکثر قطعه سازها مثبت بودند تا جایی که نمادهای خموتور، ختور، خرینگ، خچرخش و خلنت صف خرید و نمادهای خمهر، خشرق، خکمک و خکار مثبت به کار خود پایان دادند.

گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند و تنها گروه سرمایه گذاری همانند روزهای گذشته پر تقاضا ظاهر شدند در این میان نمادهای پردیس و وبهمن صف خرید را نیز تجربه کردند.

نمادهای شکلر، شفارس، شلعاب و وپترو مثبت و مابقی نمادهای گروه شیمیایی اکثرا متعادل دنبال شدند در آنسو و در گروه پالایشگاهی به غیر از نمادهای شبریز و شراز که مثبت بودند، مابقی هم گروهی ها اکثرا منفی دنبال شدند این در حالی است که سایر هم گروهی ها نیز با توجه به رشد جهانی قیمت نفت، تعدیل مثبت احتمالی در گزارشات دوره ای و شرایط مساعد تکنیکالی، مستعد رشد قیمتی می باشند.

گروه های فلزی و معدنی، معاملاتی اکثرا مثبت و پرتقاضایی را تجربه کردند اما انتشار  تعدیل مثبت حدود 24 درصدی نماد کچاد، موجب اقبال بیشتر گروه سنگ آهنی و تشکیل صف خرید نمادهای کگل، کنور، ومعادن و کچاد شد در این بین نمادهای فسرب، کبافق،  فنوال، کیمیا، فولاد، فملی، فمراد،  فلوله، کاما و کمنگنز نیز در درصدهای کامل مثبت مورد دادوستد قرار گرفتند.

افزایش تقاضا و دادوستدهای مثبت در اواسط بازار درگروه های سیمانی و ساختمانی محسوس بود به طوریکه نمادهای ثاخت، ثباغ، سهرمز و سقاین صف خرید شدند و یا تا آستانه صف خرید شدن پیش رفتند.

در گروه ماشین آلات و دستگاه‌های برقی نماد بسیوچ با ادامه صف خرید بدون عرضه، نماد بالبر علیرغم شفاف سازی همچنان با رشد قیمتی و صف خرید و نماد بکاب با جهش قیمتی و صف خرید دنبال شدند در گروه ماشین آلات و تجهیزاتی نیز با افزایش تقاضا مواجه بودیم تا جایی که نمادهای لابسا و تمحرکه مثبت و صف خرید و نماد تکمبا با جهش قیمتی، صف خرید پرحجمی را تجربه کردند. نماد مذکور در صورت تثبیت روی مقاومت 90 تومان، پتانسیل رشد مناسب کوتاه مدتی را فراهم خواهد کرد.

نماد تراکتورسازی ایران پس از برگزاری مجمع فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره و حفاری شمال با توجه به اعلام تنفس مجمع فوق العاده (تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه) به ترتیب با افت حدود 4 درصدی و متعادل مورد بازگشایی قرار گرفتند.

در همان شروع بازار نماد تازه وارد غگلستا صف خرید شد اما با عرضه های حقوقی و معاملات پرحجمی دنبال شد. نماد خوراک دام پارس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد و گروه قندی اکثرا با برگشت قیمتی تا آستانه تشکیل صف خرید پیش رفتند.

در گروه آی تی نماد اپرداز پس از انتشار تعدیل مثبت 31 درصدی متعادل مورد بازگشایی قرار گرفت، نماد مفاخر صف خرید ، نماد مداران منفی و مابقی اکثرا متعادل به کار خود پایان دادند.