برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه  15 مهر ماه  1395  به ادامه مطلب مراجعه نمائید

شب خوش
بازار  طلا ی  امروز تحت تاثیر ریزش ادامه دار در طلای جهانی، با افت مواجه شد. در پایان معاملات بازار جهانی در روز گذشته شاهد ادامه افت طلا تا سطح 1341 دلار بودیم که البته تا پایان ساعات معاملات، انس، بازگشت قیمت 15 دلاری را تجربه نمود و به قیمت 1256 دلار رسید.  در بازار داخل سکه جدید به سطح حمایتی خود در 1083000 واکنش نسبی نشان داد و در پایان معاملات به 1085000 رسید و دلار نیز محدوده 3580 تومانی را حفظ نمود. از مهمترین دلایل ریزش طلای جهانی، خوشبینی به افزایش نرخ بهره در دسامبر،  بیشتر شدن احتمال پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات امریکا و رشد شاخص دلار در کنار از دست رفتن سطح حمایتی معتبر نموداری می باشد. بازار فردا به احتمال زیاد و مظابق با اکثر روزهای یکشنبه، با کاهش حجم مواجه خواهد شد و احتمال نوسان مثبت کم دامنه نیز دور از ذهن نخواهد بود.

امروز شنبه 17 مهر 95، شاخص کل بورس با 34 واحد افزایش به عدد 77.217 رسید. حجم معاملات بورس بیش از 870 میلیون سهم و به ارزش حدود 161 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پتروشیمی جم بیشترین تاثیر مثبت و سایپا، پتروشیمی خلیج فارس و ماشین سازی اراک بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 3.7 واحد افزایش به سطح 816 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 205 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 95 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پالایش نفت تهران، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان بودند. همچنین نیروی برق دماوند، برق عسلویه و بهمن دیزل نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.  ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته 30 درصد کاهش داشت. امروز بیشترین ارزش معامله را سایپا، ایران خودرو و پالایش نفت تبریز به خود اختصاص دادند.

امروز شروع هفته با بازاری منفی همراه با کاهش حجم و ارزش معاملات مصادف بود. نیمه تعطیل بودن این هفته یکی از مهمترین دلایل ریزش ارزش معاملات بود. اما این مساله باعث نشد تا حجم اخبار و اطلاعات مخابره شده به بازار تغییر کند و همچنان با انبوهی از این اطلاعات اثرگذار بر معاملات مواجه بودیم. بازار که این روزها در انتظار گزارشات 6 ماهه به سر می برد نیم نگاهی هم به انتخابات پیش رو در آمریکا خواهد داشت.

  امروز خبر آزاد سازی مبادلات دلاری به بازار مخابره گردید، اما عکس العمل خاصی مشاهده نشد.در این شرایط انتظار نمی رود تا پایان ارسال این گزارشات و تعیین تکلیف این انتخابات تغییرات محسوسی جز نوسانات جزئی در روند معاملات حاصل گردد. مشابه چنین وضعیتی در بازارهای جهانی نیز حکم فرما است و همچنان احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نوسانات این بازارها را نیز محدود کرده است

امروز عمده نگاه های بازار به دو گروه خودروئی و پالایشگاهی بود. امروز خودروئی ها با کاهش قیمت و پالایشگاه ها با افزایش قیمت مواجه شدند. اما نوسانات محدود بود و صف فروش یا خرید خاصی مشاهده نشد.   دو مساله بر معاملات امروز پالایشگاه ها اثرگذار بود که هر کدام بررسی خواهد شد. اولین و مهمترین عامل افزایش قیمت نفت طی هفته گذشته بود. طی هفته گذشته هر بشکه نفت برنت در پایان هفته با رشدی 6 درصدی 51 دلار و 93 سنت معامله شد. تصمیمات اجلاس غیررسمی اوپک مبنی بر فریز یا کاهش سقف تولید، کاهش پی در پی ذخایر نفت آمریکا و برخی عوامل ناشناخته نظیر احتمال کاهش ظرفیت تولید نفت در آمریکا از مهمترین دلایل افزایش قیمت نفت عنوان شده است.

  شرکت خدمات حفاری بیکر هیوز در گزارش خود اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته، برای چهاردهمین بار در 15 هفته اخیر، از افزایش برخوردار شده است. شرکت‌های حفاری آمریکا در 15 هفته گذشته، 14 دکل به تعداد دکل‌های عملیاتی این کشور اضافه کرده‌اند. البته شیب این افزایش بسیار ملایم بوده است و نشان دهنده تمایل کمی برای شروع دوباره چاه ها است که این مورد با توجه به هزینه های راه اندازی این چاه ها مورد عجیبی نیست.

اتفاقاً همین مساله به عنوان پتکی بر سر قیمت نفت است و افزایش شب گذشته دکلها افزایش قیمتها در نفت را محدود کرد. تعین تکلیف قطعی فریز نفتی در نشست آتی اوپک نیز مساله مهمی است که می تواند کف قیمتهای نفت را مستحکم سازد. افزایش قیمت نفت، با افزایش ارزش ریالی فروش هم بر سودآوری پالایشگاه ها موثر است و هم برای مملکت برکات خواهد داشت.

اما شب گذشته خبری تحت عنوان احتمال افزایش قیمت بنزین تا پایان سال به بازار مخابره شد که تاثیر گذار بود. علیرغم اینکه این خبر توسط مقامات وزارت نفت تکذیب گردید، اما برخی عنوان کردند که احتمالاً دولت چنین سودایی در سر داشته باشد. رئیس سندیکای جایگاه‌داران سوخت به تازگی گفته بود: “افزایش قیمت سوخت قطعی است و این کار تا پایان سال انجام می‌شود.” در همین زمینه پایگاه اطلاع‌رسانی نفت و گاز (شانا) به نقل از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نوشته است: “با توجه به نزدیک شدن قیمت بنزین به قیمت فوب خلیج فارس، در حال حاضر نیازی به افزایش قیمت وجود ندارد.” دقت داشته باشید که بارها عنوان شده است افزایش نرخ هایی از این دست تاثیری در صورتهای مالی پالایشگاه ها نخواهد داشت. اما به طور سنتی و در کمال تعجب بارها بازار به چنین اخباری در مورد پالایشگاه ها تاثیر مثبت نشان داده است و در صف خرید تقاضا بوده است.

اما در مورد خود شبندر نیز اخباری وجود داشت که حجم معاملات نماد را به شدت افزایش داد. در این خصوص مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، از پیش راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی و واحدهای جانبی (CCR) پالایشگاه نفت بندرعباس خبرداد. با راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی و افزایش ٣,٥ میلیون لیتری، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس به ١٢ میلیون لیتر در روز می رسد. دقت داشته باشید که پیشرف طرح این افزایش ظرفیت تا پایان سال 94 معادل 96.11% بوده است و قرار است تا پایان سال 95 به بهره برداری کامل برسد. اخیراً به دلیل تحریم ها این طرح بسیار کند پیش رفت. آتش سوزی های گسترده در این صنعت و الزام به رعایت الزامات HSE نیز مزید برعلت است تا پیشرفت طرح توسعه کندتر از پیش شود.

صحبت از تعدیل مثبت ناشی از اجرای این طرح در حال حاضر بسیار زود می باشد. چرا که به طور دقیق گزارش توجیهی – اقتصادی طرح مذکور افشاء نگردیده است و هزینه های استهلاک، هزینه های مالی و سایر هزینه های ناشناخته می تواند منافع آتی را تحت تاثیر قرار دهد که باید به دقت محاسبه گردد.

امروز شبریز نیز بار دیگر صف خرید و پرحجم ظاهر شد. برخی از تحلیلگران افزایش حاشیه سود این شرکت را به عواملی نظیر احتمال سواپ نفتی این شرکت با اقلیم کردستان عراق ارزیابی کردند. این در شرایطی است که احتمال عقد چنین قردادهایی بین این شرکت و پالایشگاه های کردستان بدون دخالت شرکت ملی پالایش و پخش اندکی بعید به نظر می رسد.

در اتفاقی مهم وزارت خزانه‌داری آمریکا اصلاحات جدیدی در دستورالعمل لغو تحریم‌های ایران انجام داده است و بر اساس آن بانک‌های خارجی می‌توانند با ایران مبادلات دلاری داشته باشند به شرط آن که این مبادلات از طریق سیستم مالی آمریکا انجام نگیرد. دستور العمل جدید وزارت خزانه داری می‌گوید که معاملات خارجی با نهادهایی که تمام یا بخشی از مالکیت آنها در اختیار افراد حاضر در فهرست تحریم‌ها قرار دارد، لزوما شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند. هر چند این خبر بسیار مهم و تاثیرگذار است، اما عده ای آن را با توجه به اتصال گسترده سیستمهای مالی جهانی به ایالات متحده، عملاً اثرگذاری آن را کم رنگ می دانند. اما باید دقت داشت که این عامل می تواند به عنوان چراغ راهی برای تسهیل سایر محدودیتها ارزیابی گردد.

اما در گروه خودروئی علیرغم انتشار خبر رسمی عقد قرارداد سایپا و سیتروئن، عرضه ها تشدید شد و عمده نمادهای این گروه در درصدهایی از منفی بودند. جزییات بیشتری از این قرارداد پنج شنبه گذشته به بازار مخابره گردید. در این خصوص گفته شده که قرارداد جدید خودرویی سیتروئن و سایپا تمامی مراحل تولید از طراحی تا فروش را دربرمی گیرد و قرار است تا ۵ سال آینده ۱۵۰ دفتر فروش برندهای سیتروئن در ایران دایر شود.

دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز گفت: “شرکت رنو علاوه بر اینکه 400 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم انجام می‌دهد، 40 درصد از قطعات تولیدی خودروها را از همان ابتدا از قطعه‌سازان داخلی تامین خواهد کرد.” امروز تنها خچرخش که یک قطعه ساز کوچک است با شایعات فروش بلوک به خارجی ها به صف خرید پرحجمی رسید. خچرخش اخیراً 80% رشد کرده است! اما همانطور که بارها عنوان شده است برای نمایش اثرات مثبت این قراردادها در صورتهای مالی سالها زمان خواهد برد و برخی از آن اثرات نیز مبهم است

 به اعتقاد برخی تحلیلگران خود قرادادها نیز در قیمتها لحاظ و تنزیل شده است. با عنایت به این تفاسیر و لزوم اصلاح نرخ ها از سوی برخی تحلیلگران تکنیکال، امروز عرضه ها در خودروئی ها بالا بود امروز  گروه خودرویی شروعی مثبت و پرتقاضا داشتند که با گذشت زمان، با افزایش عرضه ها مواجه و اکثرا منفی شدند در این میان دادوستدهای مثبت و همراه صف خرید نمادهای خچرخش، خلنت، خکمک و خشرق چشم نوازی می کرد.. حریل و حپارسا تنها نمادهای مثبت گروه حمل و نقل بودند و مابقی کم حجم و متعادل دنبال شدند.

در گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری که اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند، نمادهای میهن، ونیرو، وتوصا، وسپه، پردیس و وگستر مثبت، پرتقاضا و با صف خرید دنبال شدند. نکته قابل تامل در نماد وگستر، رشد بسیار سریع هفته های اخیر آن بوده که سهم را پر ریسک کرده و به دلیل نسبت ریواد به ریسک پایین، برای سرمایه گذاری کوتاه مدت غیرجذاب بوده است موضوعی که سهامداران بخصوص سهامداران کم تجربه می بایست مد نظر قرار دهند.

در گروه پالایشگاهی و درپی ادامه رشد قیمت جهانی نفت با افزایش تقاضا، معاملات پرحجم و مثبت در نمادهای گروه مواجه شدیم تا جایی که نمادهای شراز، شتران، شبریز و شبندر صف خرید را نیز تجربه کردند و نماد شاوان پس از ارائه تعدیل مثبت و اطلاعات پیش بینی سود با رشد حدود 5 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

گروه شیمیایی اکثرا معاملات متعادلی داشتند اما نمادهای جم، ساینا، شکلر، پترول، شکربن و شفارس از اقبال بیشتری برخوردار بودند.

گروه های فلزی و معدنی اکثرا متعادل با گرایشی منفی دنبال شدند اما نمادهای ذوب، فملی، هرمز، فخاس، فلوله، فمراد، کنور و کطبس مثبت و نمادهای فنورد، کمنگنز و فولای با صف خرید مواجه بودند.

نمادهای ثالوند و ثاباد در گروه ساختمانی صف خرید و نمادهای آ س پ، ثرود، وساخت، کرمان و ثمسکن مثبت و پرتقاضا به کار خود پایان دادند اما گروه سیمانی کم فروغ ظاهر شدند و اکثرا کم حجم و منفی به کار خود پایان دادند و تنها نمادهای سرود و سکرد معاملات مثبتی داشتند.
نماد وهور با رشد قیمتی و تا آستانه تشکیل صف خرید پیش رفت. این در حالیست که نماد تازه وارد بکهنوج در درصدهای منفی مورد معامله قرار گرفت. در صورت ادامه رشد نماد وهور، انتظار می رود با افزایش تقاضا و معاملات مثبت نماد بکهنوج مواجه شویم. بجز نمادهای لابسا، تکشا، بسیوچ و بکاب که متعادل و مثبت بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند.

در گروه آی تی افزایش تقاضا و معاملات مثبتی را شاهد بودیم در این میان خبر برگزاری مناقصه پرحاشیه اما سودآور صندوق مکانیزه فروش فروشگاه های سراسر کشور، نمادهای مداران، آکنتور و بخصوص مرقام را همچنان در کانون توجه فعالین بازار قرار داده است.

در گروه کانی های غیر فلزی نماد شلیا همچنان به صف خرید و رشد قیمتی سریع خود ادامه داد، نماد کپشیر نیز صف خرید بود و نماد کرازی معاملات مثبتی را تجربه کرد اما مابقی هم گروهی ها منفی به کار خود پایان دادند