برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه  14 مهر ماه  1395 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازار طلا ، امروز با توجه به ادامه ریزش سنگین پس از پایان بازار داخل، با افت بیشتر همراه شد و سکه نقدی به زیر قیمت 1100000 تومان رسید و بازار آتی نیز به تبع آن افت نزدیک 0.6 درصدی را تجربه نمود. شکست خط روند صعودی 10 ماهه تبعات زیادی را برای طلا به همراه داشت به طوریکه با تشکیل کندل نزولی بسیار بلند در تایم فریم روزانه احتمال کاهش قیمت بیشتر و یا دست کم اصلاح زمانی را زیاد نمود. در تقویم اقتصادی روز جاری، بخش اشتغال بر خلاف ماههای آغازین سال چندان مناسب عمل نکرد و با آمار ضعیف روز جاری در ابتدا رشد حدود 7 دلاری از سطح 1270 دلار را شاهد بودیم و در ادامه آمار مثبت در بخش تولید امریکا ادامه ریزش را تا سطح 1262 دلار را به دنبال داشت. در حال حاضر همگرایی اندیکاتور ها در تایم فریم ساعتی نمودار، می تواند نوسانات مثبتی را برای طلا به دنبال داشته باشد. در تقویم اقتصادی فردانیز آمار مدعیان بیمه بیکاری امریکا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

امروز چهار‎شنبه 14 مهر 95، شاخص کل بورس با 152 واحد کاهش به عدد 77.183 رسید. حجم معاملات بورس بیش از یک میلیارد و 100 میلیون سهم و به ارزش حدود 228 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های ایران خودرو، بانک پاسارگاد و پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان بیشترین تاثیر مثبت و پالایش نفت بندرعباس، ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت تبریز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 6.5 واحد کاهش به سطح 812 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 240 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 110 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های فولاد هرمزگان جنوب، پالایش نفت شیراز و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه بودند. همچنین پتروشیمی مارون، نیروی برق دماوند و پالایش نفت تهران نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته 39 درصد کاهش داشت. امروز بیشترین ارزش معامله را ایران زامیاد، ایران خودرو و سایپا به خود اختصاص دادند

امروز بازاری منفی را پشت سر گذاشتیم و حتی خودروئی ها نیز عرضه های پرحجمی داشتند و نوسان کردند. با افزایش محسوس ارزش معاملات گروه خودروئی، این روزها اوج نوسانات و هیجانات را در این گروه شاهد هستیم. همانطور که پیشتر عنوان شد رونمایی از قراردادهای جدید خودروئی و مخابره لحظه به لحظه آنها در فضای مجازی عمده ترین دلیل این هیجانات و نوسانات است، بطوریکه خاطره رشد اخیر نمادهای این گروه را در پاییز و زمستان 94 را زنده کرد.

امروز همه نگاه ها به ایران خودرو و ورود مدیرعامل پژو به ایران و شرکت ایران خودرو بود. اخبار این دیدار لحظه به لحظه توسط رسانه ها منعکس گردید. درباره سایپا نیز خبرها از عقد رسمی قرارداد این شرکت با سیتروئن در آینده ای نزدیک است.( و ما اعقتاد داریم  طبق خبرهایی که به دوستان در بخش پیام طلایی  عنوان شد فردا این قرار داد امضا شود ) علیرغم اینکه خبر عقد قرارداد پژو و ایران خودرو جدید نبود و قبلاً به امضاء رسیده بود، اما به نظر می رسد امروز این قرارداد با سفر مدیرعامل پژو به ایران نهایی شده است. در این گفتار سعی می شود در ابتدا جزییاتی مختصر از این دیدارها و مصاحبه ها عنوان گردد تقسیر و سپس اثرات آتی آنها تا حدودی بررسی خواهد شد.

امروز مدیر عامل گروه پژو سیتروئن فرانسه با حضور در شرکت ایران خودرو گفت: “ایران به تامین کننده شماره یک در تولید و عرضه محصولات پژو سیتروئن به بازار منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل می شود.” وی خاطرنشان کرد: “من می‌توانم این قول را به مصرف‌کنندگان ایرانی بدهم که تولیدات شرکت ایکاپ مطابق با آخرین استانداردهای روز جهانی باشد و در همان ابتدا 40 درصد قطعات این خودروها از سوی قطعه‌سازان ایرانی تامین خواهد شد و در سال سوم 70 درصد قطعات خودروهای تولید شده ایرانی خواهد بود.” تاوارس با بیان اینکه رقم پرداختی غرامت پژو به ایران تا این لحظه محرمانه است، گفت: “پژو خود قربانی تحریم بود و تمایلی به خروج از بازار ایران نداشت.” وی گفت: “انتقال های بزرگی برای تامین مالی پروژه ایکاپ در ایران انجام داده ایم که پرداخت غرامت نیز جزو آن بوده است.”

در دیدارهای امروز مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: “موتور محصولات تولیدی در شرکت مشترک ایران خودرو و پژو (ایکاپ) یورو ۶ خواهد بود، بنابراین امکان صادرات این محصولات به همه جای دنیا وجود دارد. وی ادامه داد: شرکت مشترک ایران خودرو و پژو به نام ایکاپ شرکتی مستقل است که هنگام آغاز به کار از امکانات موجود در ایران خودرو برای تولید و خدمات پس از فروش استفاده خواهد کرد، اما به تدریج ظرف سه سال آینده که ظرفیت تولید ایکاپ به ۲۰۰ هزار دستگاه می‌رسد، کارخانه مجزا با شبکه خدمات پس از فروش مجزا برای آن ایجاد خواهد شد. مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که داخلی‌سازی خدمات خودروهای تولیدی در سال اول به ۴۰ درصد و سه سال و حداقل ۷۰ درصد افزایش خواهد داشت، ادامه داد: طبق قرارداد با پژو تا ۲۵ درصد داخلی‌سازی شامل پرداخت حق رویالیتی نخواهد شد که البته مونتاژ و رنگ شامل ۲۵ درصد داخلی‌سازی محسوب نمی‌شود. یکه‌زارع با بیان این‌که اگر فردی که قطعه‌ساز نیست مصاحبه می‌کند که ما در قرارداد پژو حضور نداشتیم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود ۶۰ قطعه‌ساز توانمند داخلی در کنار ایکاپ برای خودروهای جدید در حال فعالیت هستند. وی درباره‌ی صحبت‌های انجام شده مبنی بر قدیمی بودن خودروهای تولیدی پژو در ایران اظهار کرد: خودروی ۲۰۰۸ که اسفندماه امسال در شرکت ایکاپ به تولید می‌رسد خط تولید آن تا حدود یک ماه دیگر در خود پژو راه‌اندازی خواهد شد بنابراین محصولی کاملا جدید است ضمن آنکه هر خودروی جدیدی که در شرکت پژو تولید شود در صورت داشتن توجیه اقتصادی در ایران نیز تولید خواهد شد.

یکه‌زارع خاطر نشان کرد: در اطراف ایران بازار ۵۰۰ میلیونی تقاضا وجود دارد که ایران خودرو می‌خواهد ظرف ۱۰ سال آینده حضور قوی در این بازار را داشته باشد که در این زمینه یکی از شرکا نیز پژو خواهد بود. مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو درباره‌ی سهم دولت در شرکت‌های خودروسازی، اظهار کرد: هم‌اکنون سهام دولت در ایران خودرو ۱۴.۲ درصد و در سایپا ۱۷ درصد است و طبق گفته رییس جمهور دولت قصد واگذاری سهام و خصوصی‌سازی را دارد البته در آینده نیز ممکن است شرکت‌هایی مانند پژو برای خرید سهام دولت در خودروسازان داخلی اقدام کند.

همچنین در اتفاقی دیگر در حالیکه خودروسازان فرانسوی وارد بازار ایران شده‌اند، رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان از قرارداد خودروسازان آلمانی با ایران برای ایجاد پایگاه صادراتی خود در منطقه خبر می‌دهد. رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان با تاکید بر اینکه شرکت‌های آلمانی تمایل زیادی دارند که در ایران سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشند، اظهار داشت: شرکت فولکس واگن به عنوان یکی از بزرگترین خودروسازان جهان به صورت گسترده خودروهای خود را وارد ایران خواهد کرد. یراقی در پاسخ به این سوال که چه خودروهایی از این شرکت وارد ایران می‌شوند، افزود: انواع مدل‌های خودرو این شرکت از جمله پاسات و گلف به ایران می‌آیند. وی ادامه داد: موضوع ساخت این خودروها به صورت CKD در ایران است؛ به نحوی که خیلی از قطعات این خودروها از داخل کشور ایران تامین شده و مونتاژ می‌شود تا علاوه بر فروش در بازار ایران به کشورهای مجاور هم صادر شود.

اما فارغ از این مسائل با توجه به تولید و فروش خودروسازان در 6 ماهه، انتظار می رود گزارشات آنها با بهبود قابل توجهی همراه باشد. اما هفته آتی با توجه به نیمه تعطیل بودن آن و اظهار نظر برخی تحلیلگران تکنیکال نسبت به قرار گرفتن شاخص ها و قیمتها در نمودارهای گروه خودرویی در محدوده های مقاومتی شاید ناظر بر درجا زدن آنها باشیم. البته برخی نیز معتقدند که امروز اصلاح به پایان رسید و با انتشار اخبار رسمی عقد قرارداد سایپا و سیترون هفته ای رویایی در انتظار باشد.

در بازار امروز، گروه خودرویی اکثرا معاملات منفی را شروع کردند اما کاهش فشار فروش در اکثر نمادها اندک بود و به نظر میرسید استراحت و اصلاح گروه مذکور بسیار کوتاه تر از انتظار باشد، موضوعی که در اواسط بازار کاملا محسوس بود و با افزایش تقاضا، شاهد مثبت شدن گروه خودرویی به لیدری نماد خودرو بودیم تا جایی که نماد خزامیا لحظاتی صف خرید را نیز  تجربه کرد اما در انتها و با ادامه عرضه های پرحجم حقوقی ها شاهد عقب نشینی اکثر خریداران در تمامی گروه ها و نمایان شدن نوسانات منفی بودیم.

در گروه سرمایه گذاری نماد وگستر پس از پول بکی کوتاه و شروعی منفی با افزایش تقاضا مواجه و صف خرید شد. نمادهای ونیرو، پردیس و واتی معاملاتی مثبت را تجربه کردند و مابقی گروه، متعادل و منفی به کار خود پایان دادند.

در شروع بازار و در گروه بانکی جابجایی بلوک حدود 50 میلیون سهمی در محدوده 2 درصد مثبت نماد وپاسار، علیرغم منفی بودن اکثر گروه ها، موجب رشد حدود 22 واحدی شاخص کل گردید. در گروه بیمه ای شاهد افزایش تقاضا در نمادهای ودی و بساما بودیم این در حالی بود که مابقی هم گروهی ها اکثرا متعادل دنبال شدند.

شنیده هایی مبنی بر از آزادسازی نرخ محصولات سیمانی و افزایش نرخ محصولات، سبب افزایش تقاضای گروه سیمانی و معاملات مثبت آنها شد. درگروه کاشی و سرامیک نمادهای کترام و کساوه صف خرید شدند.در گروه کانی های غیر فلزی نماد شلیا مجددا با صف خرید همراه بود در گروه ساختمانی که اکثرا منفی دنبال شدند نماد کیسون به منظور شفاف سازی متوقف شد و نماد کرمان پس از به حد نصاب نرسیدن مجمع عادی سالیانه نوبت اول صاحبان سهام با محدودیت دامنه نوسان قیمت، رشد ٥ درصدی و صف خرید مورد بازگشایی قرار گرفت.

گروه قندی بعد از شروعی مثبت، اکثرا منفی و صف فروش شدند.و تنها نماد قثابت مثبت به کار خود پایان داد.

در گروه آی تی نماد رانفور تنها نماد مثبت گروه بود و مابقی اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند. نماد مداران همچنان با فشار فروش بالایی مواجه بود و افت قیمتی حداکثری را تجربه کرد این در حالی بود که همچنان شاهد انتشار اخبار مثبت این گروه می باشیم. جلال الدین محمد شکریه، نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران، اعلام کرد، اتاق اصناف ایران با همکاری شرکت های داخلی پروژه نصر (نصب صندوق های رایگان) را کلید زده است. وی تصریح کرد: “اتاق اصناف ایران به ۱۸ بانک و ۲۵ شرکت فراخوان همکاری داده و از تمامی شرکت های سخت افزاری، نرم افزاری، شرکت های انفورماتیک و بانک های عامل برای همکاری دعوت کرده است.” بنابراین با انشتار این خبر چالش صندوقهای فروشگاهی مجدداً نمایان گشت.

نماد شراز در گروه پالایشگاهی همچنان به رشد قیمتی خود ادامه داد و مابقی گروه معاملات منفی داشتند در آنسو و در گروه شیمیایی دادوستدهای متعادل تری را نظاره گر بودیم بطوری که اکثر نمادها متعادل به کار خود پایان دادند و نمادهای پترول، شسینا، شدوص، شلعاب و شفارس رشد قیمتی را تجربه کردند.
گروه های فلزی و معدنی اکثرا معاملات منفی را تجربه کردند، در این میان نمادهای فولای، فخاس، فلوله، فروس، هرمز و کپرور پرتقاضا و مثبت دنبال شدند و نماد میدکو پس از برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام با محدودیت دامنه نوسان و متعادل به گردونه دادوستدها بازگشت.

در تک سهم ها و در فاراک شایعات از قرارداد٤٠٠میلیون دلاری با یک شرکت کره ای برای ساخت اتوبان ٦ بانده معاملات پرحجمی را برای آن رقم زد. در گروه غذایی نماد زگلدشت با افزایش عرضه ها منفی و صف فروش شد و موجب شد نماد تازه وارد غگلستا نیز با عرضه های مکرر صف خرید مواجه گردد در این میان ادامه صف خرید نماد غپاک و معاملات مثبت نمادهای غشاذر، غمینو و غمارگ چشم نوازی می کرد.

در نماد بکهنوج تازه وارد گروه یوتیلیتی، طبق سابقه عرضه اولیه های این گروه، پس از افزایش اندک قیمت،‌ صف خرید آن عرضه شد اما با توجه به کم ریسک بودن نماد و صف خرید نماد کرمان ( سهامدار عمده) به نظر پس از تعادلی کوتاه، روندی صعودی را طی نماید.

در گروه دستگاه‌های برقی نماد بکاب با جهش قیمتی صف خرید شد، نماد بسیویچ همچنان با صف خرید دنبال شد و نماد بالبر بعد از رشد چشمگیر هفته های اخیر و شفاف سازی مبنی بر عدم تغییر eps با صف فروش مواجه شد. در گروه ماشین آلات و تجهیزات، نمادهای لابسا، تمحرکه و تکشا صف خرید و مابقی اکثرا متعادل دنبال شدند که در این میان فشار فروش و معاملات منفی نماد تکمبا قابل تامل بود.

با توجه به عرضه های پر حجم شرکت های حقوقی، نحوه دادوستدهای گروه های پیشرو بازار، احتمال عرضه اولیه نماد آپ و همچنین با در نظر گرفتن تعطیلات هفته آینده و عملا نیمه تعطیل بودن هفته آتی انتظار می رود در سه روز کاری پیش رو، بازاری کم حجم و کم نوسان اما متعادل و مثبت را نظاره گر باشیم که در این میان احتمالا نمادهای گروه خودرویی به لیدری نمادهای خودرو، خساپا و خزامیا مورد توجه بیشتر معامله گران قرار خواهند گرفت و در کنار نمادهایی همانند خچرخش و خلنت دادوستدهای مثبتی را تجربه خواهند کرد.
نمادهای تازه وارد بکهنوج و غگلستا به دلیل عرضه مکررصف خرید طی چهارشنبه گذشته، احتمالا چند روزی با تعادل قیمتی و جابجایی سهامداران مواجه باشند اما با توجه به ارزندگی هر دو سهم مذکور و همچنین با در نظر گرفتن صف خرید نماد کرمان (سهامدار عمده بکهنوج) ، با آهنگی آهسته و دیدی میان مدت، رشد قیمتی مجدد را تجربه نمایند.

اما نماد زگلدشت به دلیل رشد بالای سهم و فروش های سهامدار عمده احتمالا همچنان از فشار فروش بالایی برخوردار باشد و افت قیمتی را تجربه نماید.

با رشد قیمت جهانی نفت به دلیل کاهش ذخایراستراتژیک نفت امریکا وقرار گرفتن آن در قیمت های بیش از 50 دلار در هر بشکه، انتظار می رود گروه پالایشگاهی در کنار گروه های فلزی و معدنی (به دلیل کاهش شاخص دلار و انتشار اخبار نامناسب وضیعت اشتغال آمریکا) پرتقاضا مورد دادوستد قرار گیرند که در این بین نمادهای شراز، شبریز، فنوال، فزرین، کیمیا، فولای، فلوله، فخاس و فروس به دلیل شناوری پایین تر، مورد توجه بیشتر نوسان گیرها خواهند بود.

در گروه محصولات کاغذی، نماد چکاپا به دلیل شایعه تعدیل مثبت و نماد چکاوه به دلیل خبر افزایش سرمایه همچنان پرتقاضا خواهند بود. شرکت چکاوه پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه 150درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران به منظور اصلاح ساختار مالی و تأمین مالی جهت جایگزینی و بهسازی دستگاه خمیرسازی را منتشر کرده است.