برای مشاهده گزارش بازار شنبه  10 مهر ماه  1395 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازارطلای امروز با توجه به کاهش قیمت طلای جهانی در روز گذشته و افزایش نرخ دلار  نوسان چندانی را پشت سر نگذاشت و سررسید تیر ماه نوسان حدود 1000 تومانی را تجربه نمود. سکه نقدی با کاهش ناچیز به نرخ 1114500 تومان رسید و دلار نیز با لمس سطوح قیمتی جدید به نرخ 3585 تومان نیز معامله شد. محدوده مقاومتی دلار در 3590-3600 قرار دارد که می تواند اندکی نوسان خنثی و اصلاح زمانی  را برای این ارز به همراه داشته باشد. بازار فردا نیز  با نیم نگاهی به نرخ دلار، و با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی با کاهش حجم همراه خواهد بود و احتمالا نوسانات کم دامنه مثبت را تجربه خواهد نمود.

امروز شنبه 10 مهر 95، شاخص کل بورس با 178 واحد افزایش به عدد 77.479 رسید. حجم معاملات بورس بیش از یک میلیارد سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 209 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های پالایش نفت بندرعباس، سایپا و پالایش نفت اصفهان بیشترین تاثیر مثبت و سرمایه گذاری غدیر، بانک پاسارگاد و ماشین سازی اراک بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 6.2 واحد افزایش به سطح 823 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 192 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 104 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پالایش نفت تهران، برق دماوند و پالایش نفت لاوان بودند. همچنین سرمایه گذاری مسکن پردیس، برق عسلویه مپنا و شرکت اعتباری کوثر مرکزی نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته بدون تغییر باقی ماند. امروز بیشترین ارزش معامله را سایپا، ماشین سازی اراک و صنایع آذرآب به خود اختصاص دادند

امروز بازار را در شرایطی متعادل و متمایل به منفی پشت سر گذاشتیم که اخبار و اطلاعات بسیار مهمی طی روزهای گذشته مخابره شد که تعیین کننده روند معاملاتی امروز بازار بود. توافق نفتی اوپک، توافق خودروئی ایمیدرو، رشد قیمتهای جهانی فلزات و مجمع بانک ملت چهار ضلع اصلی اخبار مهم اثرگذار امروز بود.

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان ، رنو نه با سایپا و نه با ایران خودور بلکه با سهام‌دار اصلی این دو خودورساز یعنی سازمان ایدرو قرار داد همکاری مشترک (جوینت ونچر) امضا کرد. ‏‎این توافقنامه در دومین روز نمایشگاه خودروی پاریس در حضور کارلوس گون، مدیرعامل رنو و محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید. ‏‎این جوینت ونچر شامل یک مرکز مهندسی و خرید جدید برای حمایت از قطعه سازان داخلی و یک کارخانه تولیدی با ظرفیت اولیه 150 هزار دستگاه در سال است. دو خودرو سیمبل و داستر جدید اولین خودروهای تولیدی این کارخانه خواهند بود که در سال 2018 به تولید می رسند. ‏‎نکته دیگر اینکه رنو برای اولین بار در ایران، مراکز توزیع، فروش و خدمات پس از فروش خود را خواهد داشت. ‏‎همکاری های رنو با دو شریک خود سایپا و ایران خودرو در قالب جوینت ونچر رنو پارس، همچنان ادامه خواهد داشت. رنو بعد از چانه زنی بسیار توانست سهم 60 درصدی قرارداد جدید را آن خود کند و از طرف دیگر ایدرو به عنوان نماینده صنعت خودروی کشور سایت “بن رو” را به عنوان آورده خود در اختیار رنو قرار داد. البته رنویی ها در مذاکرات گذشته خود نیز تمایل زیادی به خرید سایت بن رو داشتند اما گویا سایپا به راحتی حاضر به فروش این سایت به رنو نبود. ولی در نهایت این سایت به عنوان رد دیون به ایدرو واگذار شد و رنو توانست این سایت که از لحاظ امکانات شرایط خوبی دارد را از آن خود کند. بنابراین بازار این خبر را به فال نیک گرفت و سایپا با صف خرید محسوسی در پیش گشایش همراه بود.

اما رفته رفته انتشار گسترده اخبار این توافق خودروئی مبنی بر پذیرش بن رو از طرف رنو به عنوان آورده ایدرو باعث شد تا نگاه ها از سایپا رویگردان شود و سایپا با عرضه های سنگین به تعادل رسید. در این خصوص برخی از فعالان معتقدند شرکت “بن رو” (بنیان توسعه صنعت خودرو) بابت رد دیون به ایدرو واگذار شده و در قرارداد جدید ایدرو با رنو فرانسه، سایپا نقشی ندارد. در این خصوص یک مقام آگاه به رسانه ها گفت: “اما چنین موضوعی صحت ندارد و تاکنون برنامه ایی برای واگذاری شرکت “بن رو”به ایدرو وجود ندارد و این شرکت همچنان متعلق به سایپا است.” امروز ابهام در این موضوع به حدی بالا بود که پس از انتشار این تکذیبیه که به صورت غیر رسمی عنوان شده بود، سایپا مجدداً به صف خرید پرحجمی رسید و نوسان کرد. هنوز به طور رسمی هیچ مقامی در این باره اظهار نظر نکرده است و به نظر می رسد شفاف سازی بیشتری در این خصوص لازم باشد، اما به طور کلی عمده رسانه های رسمی خبر از عقد قرارداد ایدرو با رنو داده بودند و هیچ نامی از ایران خودرو یا سایپا به میان نیامد. از طرفی حضور شخص وزیر صنعت برای عقد این قرارداد نیز گمانه ها نسبت به قرارداد بین ایدرو و رنو و عدم نقش سایپا را به شدت تقویت می کند.

بنابراین این که گفته می شود بن رو به عنوان آورده ایدرو در قرارداد مطرح است با مالکیت سایپا در بن رو و عدم حضور سایپا در عقد قرارداد، قدری تصمیم گیری را دشوار نموده است. از طرفی حجم معاملات و صفوف خرید سایپا علیرغم عرضه های سنگین در نماد نیز گمانه ها در خصوص نقش سایپا در پس این قرارداد را پررنگ می کرد. سایت رسمی وزارت صنعت هم اخبار دقیقی از جزییات این قرارداد منتشر ننموده و به کلیاتی که در سایر رسانه ها آمده است بسنده نموده است. همچنان برای جزییات دقیق تر باید منتظر ماند و سرانجام کار را دید.

اما در اتفاق بعدی سرانجام اعضاء اوپک بر سر تثبیت تولید نفت به توافق رسیدند. با رشد قیمت نفت در روز جمعه، این کالای اساسی با رشدی 8 درصدی در هفته گذشته مواجه شد و دومین ماه متوالی رشد خود را به ثبت رساند. در نشست غیررسمی اوپک در الجزایر تصمیم بر آن شد که اوپک روزانه 700 هزار بشکه از ظرفیت تولید خود را کاهش دهد. تحلیلگران برآورد می‌کنند که عرضه مازاد نفت جهانی در حدود 1 تا 1.5 میلیون بشکه در روز باشد. اوپک روز چهارشنبه اعلام کرد که برای کاهش تولیدات به سطوحی بین 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز به یک توافق کلی رسیده است. جزئیات این توافق قرار است در نشست رسمی سیاست‌گذاری اوپک در ماه نوامبر نهایی شود.

روسیه که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غیراوپکی است اعلام کرد اگر با اوپک به توافق برسد راهی برای فریز تولید پیدا خواهد کرد.بی شک موافقت عربستان که از قضا با مستثنی نمودن ایران، لیبی و نیجریه از رعایت سقف تولید صورت پذیرفته است از مهمترین نکات این توافق تاریخی می باشد.

اما پرسشی که هم اکنون ذهن فعالان بازار را برانگینخته است در این است که چه اتفاقی افتاد که عربستان رام شد؟ پاسخ این پرسش در انتشار شاخص های اقتصادی این کشور نهفته است. آمارهای دولتی نشان می‌دهد رشد اقتصادی عربستان در ماه‌های آوریل تا ژوئن به کمترین میزان در 3 سال گذشته کاهش یافته است. برخی کارشناسان معتقدند که این مسئله تأثیرات کاهش شدید قیمت نفت بر اقتصاد این کشور را ملموس‌تر می‌کند. از اوایل سال 2015، رشد اقتصادی عربستان به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی این کشور روندی نزولی را در پیش گرفته است. دولت عربستان با هدف مقابله با تأثیرات منفی کاهش قیمت نفت در بازار جهانی هزینه‌های عمومی را در این کشور کاهش داده که فشار را بر بخش خصوصی و خرید مصرف‌کنندگان افزایش داده است که همین امر رشد کاهش اقتصادی سعودی‌ها را تشدید کرده است. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته این کشور در سه ماهه دوم سال جاری رشد اقتصادی 1.4 درصدی را تجربه کرده است که نسبت به 1.5 درصد سه ماهه نخست امسال نیز کمتر بوده است و کمترین میزان از سه ماهه نخست سال 2013 تا کنون نیز محسوب می‌شود. رشد بخش نفتی این کشور از 5.1 درصد در سال گذشته به 1.6 درصد در سال جاری سقوط کرده است. بنابراین عربستان که تقریباً به جز درآمد فروش نفت، درآمد دیگری ندارد سرانجام احساس خطر کرد.

اما پرسش دوم فعالان نفتی در این است که چرا علیرغم انتشار این اخبار قیمت نفت رشد شارپی بیشتری نداشت و تنها به رشد اندکی بسنده کرد؟ در این خصوص باید به دو مورد عنایت داشت. هر گونه رشد قیمتی ناشی از کاهش تولید موجب افزایش تولیدات آمریکا شده و این موضوع در نهایت باعث ناکامی توافق می‌شود. همچنین تعداد دکل‌های نفتی آمریکا در پایان سه‌ماهه سوم ،  95 عدد افزایش یافت تا بیشترین رشد فصلی خود را از سال 2014 تجربه کند. بنابراین علیرغم تمام این توافقات، این سالها سیاستهای دولت عربستان بر نفت به حدی وحشتناک بوده است که برگشت قیمتها را بسیار بسیار دشوار نموده است.

از طرفی رشد قیمت های جهانی و ادامه مخابره و انتشار اخبار مناسب، شروع مثبت و پرتقاضایی را در اکثر گروه ها نمایان ساخت اما عرضه های حجم دار بخصوص در نمادهایی تاثیر گذاری همانند خساپا موجب اختلال در معاملات گروه و کل بازار گردید، به نحوی که در اکثر گروه ها نوسانات منفی نمایان شد موضوعی که در گزارشات قبلی اشاره شده و احتمالا دادوستدهای متعادل و منفی فردای گروه خودرویی را ایجاد نماید. هرچند گروه نتوانست شرایط مطلوب خود را به حد کافی حفظ نماید اما خساپا با حجم معاملات بالا ارزش قابل توجه 38 میلیاردتومانی را برای خود ثبت نمود.
در گروه سرمایه گذاری، شاهد ادامه معاملات پرتقاضا، پرحجم و مثبت نماد وگستر، وخارزم، وبهمن و وبوعلی بودیم این در حالی بود که سایر گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند.

در اواخر بازار نمادهای ولملت و وایران در گروه لیزینگی با جهش قیمتی مواجه شدند و نماد وایران صف خرید شد. در گروه بیمه ای شاهد تشکیل صف خرید نمادهای پارسیان و میهن، معاملات مثبت نمادهای ودی و آسیا و داد و ستدهای متعادل و کم حجم سایر هم گروهی ها بودیم.

در گروه بانکی خبر عدم تقسیم سود در مجمع وبملت و اعلام زیان بانک دی از سیگنال های منفی بود که به این گروه مخابره شد. بحث بدهی 118 میلیارد تومانی به بانک ها و دارایی های مسموم در این گروه گویی تمامی ندارد شاید غیر از وخاور و وپست بقیه با مشکلات جدی همراه خواهند شد.

طبق انتظار گروه پالایشگاهی با جهش قیمتی در شروع بازار مواجه شدند و اکثرا صف خرید را تجربه کردند ولی در اواسط بازار با عرضه های پرحجم، متعادلتر پیگیری شدند و در اواخر بازار، با موج جدیدی از تقاضا مواجه و در نهایت مثبت به کار خود پایان دادند موضوعی که می تواند ادامه رشد کوتاه مدت آنها را درپی داشته باشد. ارزش معاملات در شتران و شپنا بیش از همه بود و در مجموع ارزش معاملاتی بیش از 9 میلیارد تومان داشتند. شتران به سبب شایعات مثبت موجود در بازار رشد قیمتی بهتری را تجربه نمود.

گروه شیمیای اکثرا متعادل بودند و تنها نمادهای شسینا، زاگرس، شپاکسا و شپترو کم حجم، متعادل و مثبت دنبال شدند.

طبق پیش بینی روز گذشته شاهد معاملات مثبت و پرتقاضای اکثر نمادهای گروه فلزی و معدنی، بخصوص گروه زغال سنگ و روی بودیم که در این میان معاملات نمادهای کطبس، کمنگنز،کروی، فاسمین، کاما و فلوله نمایان تر بود. کمبود شدید کنسانتره روی در بازارهای جهانی موجب ادامه رشد فلز روی شده تا جایی که به بالاترین رقم از ماه اگوست 2014 تا کنون رسیده است. روند کاهش چند هفته موجودی روی در بورس شانگهای همچنان ادامه دارد به طوری که با کاهش 9.7 درصدی به موجودی کل 158.3  هزار تن رسیده که منعکس کننده کمبود شدید کنسانتره در سال 2016 می باشد و عامل تقویت تقاضا در بازار خواهد بود.از طرفی با افزایش نرخ جهانی این کالا به سبب کاهش روزهای کاری معادن چین از 330 به 270 روز همچنان با پیش‌بینی‌های رشدی مواجه است. کشرق همچنان با صف خرید در قیمت 747 تومان به کار خود پایان داد. طبق پیش‌بینی‌های گلدمن سچز این صعود ادامه دارد. کشرق با سرمایه 8 میلیارد تومانی در بودجه رشد 8 درصدی معادل 193 هزارتومان  را  برای 50 هزارتن فروش خود در نظر گرفته است این در حالی است که در دوره 3 ماهه موفق به فروش در نرخ 213 تومانی شده‌است.

در گروه بنیادی محور آی تی و در ادامه غیبت نماد مرقام، اکثرا نمادها متعادل بودند اما نماد مفاخر با جهش قیمتی، صف خرید شد.

گروه های قندی و ساختمانی که رشد کوتاه مدتی مناسبی را تجربه کرده بودند، اکثرا در درصدهای منفی و همراه صف فروش دنبال شدند  با توجه به پتانسیل ها و نحوه معاملات گروه های مذکور به نظر می رسد استراحت و اصلاح آنها کوتاه و زودگذر باشد.

نمادهای تازه وارد زگلدشت و غگلستا با صف های خرید به ترتیب حدود 13 و 30 میلیون سهمی در حالی دنبال شدند که نماد زگلدشت فعلا بازدهی حدود 35 درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورده است.

در روز های اخیر نماد تایرا بسیار موردتوجه است. بعضی شایعات حاکی از دعوای مدیرتی یا معامله بلوکی دارند. اما گزارش 3 ماهه این شرکت در این شرکت مطلوب نبود کاهش قابل توجه صادرات، حاشیه سود و مقدار تولید عدم رخداد تحولات آنهم به شکل مثبت است.

در  گروه دارویی همچنان دعبید با اقبال مواجه بود و سایرین روند خاصی را دنبال ننمودند این نماد بعد از رشد 34 درصدی در هفته گذشته همچنان با عدم عرضه رو به رو است.