شب خوش

برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه  7 مهر ماه  1395  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازار طلای امروز با کاهش نسبی قیمت انس همراه بود و به تبع آن تعدیل قیمت ها را در بازار داخل شاهد بودیم. سکه تا قیمت 11145000 نیز افت را تجربه نمود و از لحاظ نموداری خط میانگین کانال رگرسیون را لمس نمود. در بازار آتی نیز همچنان مقاومت در برابر ریزش جالب توجه می باشد. دلار امروز 3570 را بار دیگر پشت سر گذاشت تا اندکی از ریزش طلای جهانی را در قیمت سکه جبران نماید. نکته حائز اهمیت حفظ محدوده فعلی طلا می باشد. لمس دوباره خط روند صعودی بلند مدت حساسیت محدوده فعلی را زیاد نموده به طوریکه ریزش پایین تر از محدوده 1315-1300 دلار می تواند تبعات قیمتی زیادی برای این فلز محبوب به همراه داشته باشد. سخنرانی امشب جنت یلن نیز اهمیت خاصی برای طلا نداشت و وی اشاره ای به مبحث نرخ بهره نکرد. در تقویم اقتصادی روز آینده شاخص نهایی تولید ناخالص ملی و مدعیان بیمه بیکاری امریکا را خواهیم داشت که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

امروز چهار‎شنبه 7 مهر 95، شاخص کل بورس با 157 واحد افزایش به عدد 77.300 رسید. حجم معاملات بورس بیش از یک میلیارد سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 210 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های سایپا، فولاد مبارکه و ایران خودرو بیشترین تاثیر مثبت و پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری آتیه دماوند و پتروشیمی مبین بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 0.9 واحد افزایش به سطح 817 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 253 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 119 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های نیروی برق دماوند، ذوب آهن اصفهان و گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی بودند. همچنین فولاد هرمزگان جنوب، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پتروشیمی مارون نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 31 درصد افزایش مواجه شد. امروز بیشترین ارزش معامله را سایپا، قند ثابت خراسان و صنایع آذرآب به خود اختصاص دادند.

امروز بازاری مثبت و متعادلی را شاهد بودیم. همگام با رشد حجم معاملات از مقادیر حداقلی خود در شهریور ماه، بازار امروز رفتار نوسانی از خود نشان داد و جهت مشخصی نداشت. برخلاف روند معاملاتی روز قبل، امروز بازار سهام تا حدودی از سهام کوچک رویگردان شد و به سهام بزرگ گرایش پیدا کرد. اما اینها پایدار نبود و با عرضه های مکرر صف خرید سایپا، باز هم فشار عرضه در کلیت بازار باعث شد تا آرام آرام بر تعداد نمادهای منفی در آخرین روز کاری هفته افزوده شود. از دلایل احتیاط سرمایه گذران این روزها بارها و بارها صحبت شده است و نیازی به تکرار و مکررات نیست. با این تفاسیر به نظر می رسد این رویه بازار همچنان و تا زمان انتشار گزارشهای 6 ماهه تداوم داشته باشد.

مطابق انتظارات و با توجه به هشدارهای کارشناسان بنیادی و تکنیکال مبنی بر تشکیل حباب در قیمتها و شاخصهای قندی، امروز شاهد تشدید عرضه در گروه قندی بودیم.(همانطور که در گزارش دیروز عرض کردیم ) یکی از مهمترین دلایل این اتفاق به فروشهای گسترده حقوقی در برخی نمادهای قندی نظیر قثابت باز می گردد که سوالهای بسیاری را پیرامون این رفتار حقوقی در اذهان سرمایه گذاران تشکیل داده است. این نوع فروش که بیشتر شبیه فرار از ترکیب سهامداری توسط حقوقی نماد، یعنی شرکت تجهیزات پزشکی مهرگان تأمین پارس تلقی می گردد باعث شد تا سهام شناور شرکت به عدد عجیب 71% برسد. این نماد زیان ده که دیروز طی ارسال یک گزارش باز هم بر زیان خود تاکید کرد با شایعات فروش دارائی (زمین) و افزایش سرمایه به عنوان یکی از پرحجم ترین نمادهای این روزهای بازار بدل گشته است. اینک سهامداران در فکر فرو رفته اند که اگر نماد تعدیل مثبت دارد، چرا به یکباره حقوقی آن سعی در خروج از نماد را دارد. ساده انگاران کد به کد از حقوقی به حقیقی را در شرایط فعلی یک رویه این روزهای نمادهای مستعد رشد می دانند و عنوان می کنند که نوع معاملات نماد بسیار شبیه این رفتار است. این گمانه های بی اساس در شرایطی مطرح می شود که همین امروز قچار اعلام کرد، هیچگونه تعدیل مثبتی را دستور کار خود ندارد و بودجه فعلی کماکان پا برجا است.

مصاحبه های مکرر رئیس انجمن صنفی قند و شکر و همچنین در مقامی عالی تر وزیر جهاد کشاورزی امروز نشان داد که هیچ گونه افزایش قیمت شکر خارج از نرخ های مصوب را نمی توان متصور بود.( همانطور که در گزارشات قبل عرض کردیم ) بهمن دانایی، دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر گفت: “امسال ۲۰ روز از پارسال زودتر تولید شکر در کارخانه‌های چغندرقند کشور آغاز شده که می‌توان به اصفهان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، همدان، لرستان، قزوین، خراسان، چهارمحال و بختیاری و غیره اشاره کرد که به خط تولید وارد شده‌اند و مابقی استان‌های کشور نیز تا هفته آینده به صورت کامل تولید خود را آغاز می‌کنند.” وی همچنین در خصوص قیمت شکر، اظهار کرد: “نرخ مصوب شکر در کارخانه کیلویی ۲۵۲۰ تومان است که هم‌اکنون رعایت می‌شود و براساس قانون قیمت منطقی برای عمده‌فروشی‌ها سه درصد سود به اضافه کرایه تا در کارخانه است که هم‌اکنون قیمت خرده‌فروشی شکر نیز حدود کیلویی ۲۶۲۰ تومان رسیده است.” دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر اضافه کرد: “قیمت خرده‌فروشی شکر نهایتا تا ۱۳ درصد سود می‌تواند داشته باشد که براین اساس قیمت منطقی شکر با توجه به قیمت مصوب، نرخ سود در نظر گرفته شده و کرایه حمل از کارخانه تا مبدا عرضه باید نهایتاً باید به کیلویی ۲۸۵۰ تا ۲۹۰۰ تومان بسته به مسافت طی شده و کرایه حمل برسد که البته قیمت شکر در خرده‌فروشی‌ها کیلویی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان است.” دانایی با بیان این‌که تا پایان شهریورماه امسال بالغ بر ۱۹۵ هزار تن شکر وارد شده است، افزود: “با توجه به تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی شکر و میزان واردات انجام شده، نهایتاً به حدود ۳۰۰ هزار تن دیگر برای واردات نیازمندیم تا میزان نیاز دو میلیون و ۱۰۰ هزار تنی شکر در سال جاری تامین شود.” وی گفت: “قیمت شکر در آینده نزدیک با افزایش تولید و عرضه به قیمت منطقی خواهد رسید و به زودی تولید شکر از کارخانه‌های ‌نیشکری آغاز و عرضه محصول آنها نیز به تعادل در بازار کمک می‌کند.” امروز حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز از تعادل قیمتها با افزایش عرضه شکر در بازار خبر داد. این اظهارات بسیار مهم بود که نشاندهنده هیچگونه چشم اندازی جهت افزایش نرخ ها است. بارها هشدار داده شده است که سیاست قیمتگذاری این نوع محصولات استراتژیک مبنی بر آزادسازی قیمتها هم جهت با نرخ های جهانی نخواهد بود.اخیراً رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفته بود که تولید شکردر کشور 1.8میلیون تن است و نیاز واردات به این کالا سالانه حدود 500هزار تن است.” همچنین علیرضا اشرف، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر نیز اخیراً گفته بود نیاز داخلی کشور به شکر وارداتی بین 400 تا 500 هزار تن است.” وی گفته بود: “در حال حاضر نیاز سالانه داخلی کشور حوالی 2 میلیون تا 2.1 میلیون تن است. در سال جاری سهمیه شکر وارداتی 480 هزار تن بوده است که تا کنون حدود 300 هزار تن وارد شده است.” بنابراین همانطور که مشاهده می کنید بخش اعظم نیاز کشور از طریق شرکتهای داخلی تامین می شود و با توجه به واردات 300 هزار تنی این محصول تا نیمه سال جاری بخش اعظم نیاز وارداتی نیز تامین شده است. اما در سایر نماهای قندی قهکمت نیز روز گذشته با عرضه سهامدار حقوقی مواجه بود. امروز تحت تاثیر تشدید عرضه نمادهای این گروه تماماً به تعادل رسیدند و تقریباً هیچ کدام با صف خرید معاملات خود را به اتمام نرساندند.

در بازار امروز، اکثر نمادهای گروه خودرویی و قطعه ساز معاملات مثبتی را شروع کردند. با رنج های مثبت نماد خساپا، و صف خرید آن شاهد ایجاد موج تقاضای جدید درکل گروه و در نتیجه تمایل سایر هم گروهی ها به تشکیل صف خرید بودیم در این میان، نکته قابل تامل ساز مخالف نماد خودرو با گذشت زمان و عرضه های بسیار پرحجم نماد خساپا (حدود 190 میلیون سهم) بودیم که می تواند ادامه روند صعودی گروه را با مشکل مواجه گرداند.
در گروه سرمایه گذاری که اکثرا متعادل و منفی بودند، نمادهای وگستر، وبهمن، ونیرو، وبیمه و وساپا مثبت و پرتقاضا و نمادهای وسبحان، واتی، وتوصا، وبوعلی و وصنا با معاملاتی منفی تر به کار خود پایان دادند.

درگروه بیمه ای که اکثرا متعادل بودند، تنها نمادهای کوثر و اتکام با اقبال بیشتری مواجه بودند.

گروه های شیمیایی و پالایشگاهی معاملاتی اکثرا متعادل و مثبت را تجربه کردند در این میان نمادهای شکلر، شتوکا، شراز، وپترو، ساینا، پترول، شپاکسا و شسینا از اقبال بیشتری برخوردار بودند.

گروه های فلزی و معدنی همچنان پرتقاضا و مثبت دنبال شدند اما گروه رویی از اقبال به مراتب بیشتری برخوردار بود تا جایی که نمادهای کیمیا و زنگان با صف خرید مجدد به کار خود پایان دادند. نماد ذوب نیز با تثبیت روی 270 تومان راه صعود خود را از دید تکنیکی تا محدوده 300 تومان هموارتر کرد.

در گروه زغال سنگ، نماد کطبس با جهش قیمتی در درصدهای مثبت و نمادهای کپرور و کشرق با اعمال فشار فروش در درصدهای منفی مورد دادوستد قرار گرفتند و نماد میدکو جهت برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات امروز متوقف شد.

با عرضه صف خرید نمادهای وساخت و ثنوسا شاهد اعمال فشار فروش و معاملات منفی سایر هم گروهی ها بودیم که در اواخر بازار با شدت بیشتری ادامه داشت و در نهایت افت قیمتی و معاملات منفی گروه های ساختمانی و سیمانی را درپی داشت.

گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و نمادهای وابسته، اکثرا مثبت بودند در این بین نمادهای تایرا، وهور، دماوند، بسویچ، لابسا، تکنو، تمحرکه و بالبر از اقبال بیشتر و معاملات مثبت تری برخوردار بودند.

در گروه غذایی نماد عرضه اولیه غگلستا درقیمت 476 تومان کشف قیمت شد و نماد زگلدشت بدون عرضه خاصی، با صف خرید پرحجم، رشد قیمتی را تجربه کرد تا روند عرضه اولیه های کوچک اما سود آور همچنان ادامه داشته باشد.

گروه قندی تا اواسط بازار با عرضه مکرر صف خرید و معاملات بسیار پرحجم نمادهای قثابت و قهکمت در کنار دادوستدهای مثبت سایر هم گروهی ها همراه بود اما در انتها و با عقب نشینی خریداران متعادل و حتی برخی نمادها همانند قصفها، قزوین و قلرست منفی به کار خود پایان دادند.

در گروه کانی های غیرفلزی پس از شروعی مثبت، شاهد افزایش عرضه ها و نمایان شدن نوسانات منفی برخی نمادهای گروه همچون شلیا بودیم که حاکی از افزایش ریسک نمادهایی است که اخیراً رشد سریعی را تجربه نموده اند.

با وجود صف خرید و شرایط مساعد تکنیکالی اکثر نمادهای گروه خودرویی، انتظار می رود طی معاملات شنبه نمادهای این گروه، شروعی متعادل داشته باشند، چرا که عرضه های بسیار پرحجم نماد خساپا و تداوم ساز مخالف معاملات نماد خودرو می تواند روند صعودی گروه را مختل نماید. با این حال به طور قطع، همه نگاه ها به نمادهای خساپا و خودرو خواهد بود، بطوری که در صورت عدم عرضه های پرحجم در نماد خساپا از سوی حقوقی، می توان به ادامه معاملات مثبت و رشد قیمتی کوتاه مدت گروه خودرو خوش بین بود. اما در صورت عرضه های مجدد، پیش بینی می شود با عقب نشینی خریداران و افزایش قدرت فروشندگان شاهد ایجاد گارد نزولی گروه های خودرویی و قطعه سازها باشیم بنابراین، رصد معاملات روز شنبه برای گروه و کل بازار حائز اهمیت می باشد.

طی چهارشنبه و در گروه سرمایه گذاری شاهد ادامه معاملات پرحجم و مثبت نمادهای وگستر، ونیرو، وبهمن و وساپا بودیم که پیش بینی می شود نمادهای مذکور با توجه به رشد هفته گذشته و شناسایی سود سهامداران کوتاه مدتی، معاملات متعادل تری را در شروع هفته تجربه نمایند در این میان بازگشایی حق تقدم نماد وساپا و دادوستدهای آن می تواند، معاملات نماد وساپا را تحت تاثیر قرار دهد و حائز اهمیت باشد.

انتظار می رود گروه های فلزی و معدنی، بخصوص گروه روی و تک نمادهایی همانند کیمیا، فزرین، فسرب، زنگان، کمنگنز، فباهنر، وتوکا، فخاس، ذوب و فلوله پرتقاضا و مثبت تر از چهارشنبه دنبال شوند. در این بین افزایش مجدد قیمت های جهانی می تواند مزید بر علت باشد. پیش بینی می شود گروه روی در کنار گروه زغال سنگ با تعدیلات مثبت و مناسب سود در گزارشات دوره ای پیش رو، علاوه بر تحکیم روند صعودی، رشد قیمتی هفته های اخیر را منطقی نمایند.

در گروه غذایی، بخصوص نماد شرکت های لبنیاتی که این روزها اکثرا مثبت و پرتقاضا دنبال می شوند، نماد غگلستا با توجه به قیمت مناسب عرضه اولیه می تواند در کنار دیگر نماد تازه وارد (زگلدشت) با صف خرید پرحجم، رشد قیمتی را تجربه کند تا سریال عرضه اولیه های کوچک اما سود آور تداوم داشته باشد.

گروه قندی که رشد بسیار مناسب کوتاه مدتی را در هفته های اخیر تجربه نمود، طی چهارشنبه با عرضه های بسیار پرحجمی مواجه شد و پیش بینی می شود در شروع هفته منفی باشند اما با توجه به قرار داشتن در موج سوم پرقدرت صعودی و ادامه رشد قیمت های جهانی شکر از اصلاح و استراحتی کوتاه برخوردار بوده و احتمالا مجددا به مدار رشد بازگردند.

در پایان معاملات چهارشنبه نماد اپرداز برای اعلام تعدیل پیش بینی سود که احتمالا تعدیل مثبت و بیشتر از 20 درصد خواهد بود، متوقف شد. شنیده هایی از توقف نماد مداران نیز به گوش می رسد و پیش بینی می شود، گروه بنیادی محور آی تی در صورت بازگشایی نماد مرقام مورد توجه مجدد فعالین بازار قرار گرفته و در نیمه دوم سال رشد قیمتی مناسبی را تجربه نمایند.

از دیگر گروه های مورد توجه هفته آینده به گروه کانی های غیر فلزی به لیدری کاذر می توان اشاره کرد. احتمالا گروه های پتروشیمی، شیمیایی و پالایشگاهی نیز با توجه به توافق کشورهای عضو اوپک مبنی بر کاهش تولید و در نتیجه شروع دور تازه رشد جهانی قیمت نفت، با افزایش تقاضا و معاملات مثبتی مواجه گردند در این بین به نظر میرسد برخی نمادها همانند شراز، شاوان، شتران، خراسان، کرمانشا، ساینا، مارون، شخارک، شفارس، پترول، وپترو، شدوص و شسینا به دلیل احتمال رشد قیمت های اوره، آمونیاک، متانول، مواد شوینده و ادامه حمایت های سهامداران عمده و همچنین با توجه به شرایط تکنیکالی مناسب از اقبال بیشتری برخوردار باشند.

توصیه اکید میکنم در ده روز معاملاتی  آینده  بازار را به صورت مداوم رصد کنید و با مشاوران زبده و دلسوز همفکری و مشورت کنید