برای مشاهده  گزارش بازار سه شنبه  6 مهر ماه  1395 به ادامه مطلب مراجعه نمائید

شب خوش

بازار امروز طلا  با توجه به پیشی گرفتن هیلاری کلینتون در نظرسنجی ها پس از مناظره دیشب، با افت نسبی قیمت های جهانی و طبعا قیمت های داخلی مواجه شد. نکته حائز اهمیت مقاومت بازار آتی در مقابل ریزش می باشد، به طوریکه با رشد قیمت طلای جهانی بازار آتی رشد متناسب و با کاهش قیمت های جهانی، منفعل می شود. که این نکته حاکی از نگاه مثبت معامله گران به قیمت ها می باشد. باید دید این پافشاری بازار بر حفظ قیمت ها با سود همراه خواهد بود و یا پشیمانی. طلای جهانی در مسیر ریزشی خود سطح معتبر 1320 دلار را پیش رو خواهد داشت که در صورت عبور از این سطح میتوان محدوده 1310 را به عنوان حمایت بعدی در نظر داشت. این در حالیست که همچنان تصمیم بانک مرکزی امریکا بر عدم تغییر  نرخ بهره در ماه سپتامبر و سیاست های انبساطی بانک مرکزی ژاپن و اروپا روزنه امید معامله گران را حفظ نموده و کارشناسان نسبت به آینده قیمتی فلز زرد خوش بین می باشند. اما در حاشیه کنفرانس انرژی با میزبانی الجزایر، تکاپوی اعضای اوپک به منظور رسیدن به چارچوب اولیه طرح فریز نفتی و طبعا افزایش قیمت در بازار تا رسیدن به طرحی جامع در نشست نوامبر، نیز حائز اهمیت می باشد. تا اینجای کار بیژن زنگنه وزیر نفت ایران سیگنال های امیدوار کننده ای به بازار ارائه نکرده و در مصاحبه امروز خود با بلومبرگ بر عدم توقف تولید رو به رشد نفت ایران تاکید نمود و اذعان داشت که ایران خواهان بازپس گیری سهم 13 درصدی خود در اوپک می باشد که می توان این اظهار نظر را پاسخی تلویحی به شرط عربستان برای کاهش تولید روزانه در صورت ثابت ماندن تولید ایران دانست. این اظهار نظر زنگنه در کنار رشدشاخص دلار تا لحظه نگارش این گزارش به کاهش حدود 2.20 درصدی نفت وست تگزاس و کاهش 2 درصدی نفت برنت انجامیده  است. باید دید تلاش های نهایی با پایان جلسات غیر رسمی در روز آینده می تواند امیدی دوباره به نمودارهای نفتی بدهد یا همچنان طلای سیاه  سایه سقف 50 دلاری را بر سر خود لمس خواهد نمود.مس امروز نزولی شده و به قیمت 4818دلار رسید. پیش بینی ها از آینده مس ضد و نقیض است و در حالیکه برخی موسسات رشد قیمتی را پیش بینی کرده بودند، در روزهای اخبار خوبی از بازار مس مخابره نمی شود.فلز روی همچنان مطابق پیش بینی ها عمل کرده و روند صعودی را طی می کند. این فلز در روز جاری رشد قابل توجهی داشته و به قیمت 2327دلار در هر تن رسید.

در حال حاضر دولت همچنان تلاش دارد که مخالفان FATF را متقاعد کند و طیب نیا امروز در مجلس در این خصوص توضیح داد. دولت همچنین بخشنامه ای در خصوص مبنای قیمت ارز ورودی و خروجی منتشر کرد که جهت تسهیل ورود سرمایه گذاران خارجی انجام شده است. هر چند راه اندازی بازار ارز یکی از الزامات این کار خواهد بود. احمدی نژاد نیز در نامه ای عدم حضور در انتخابات را اعلام نمود. همزمان رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس از پرونده 12هزار میلیاردتومانی احمدی نژاد خبر داد.

امروز سه‎شنبه 6 مهر 95، شاخص کل بورس با 53 واحد افزایش به عدد 77.143 رسید. حجم معاملات بورس بیش 680 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 160 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه و صنایع مس ایران بیشترین تاثیر مثبت و سایپا، پتروشیمی مبین و پالایشگاه نفت بندرعباس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 4.5 واحد کاهش به سطح 816 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 173 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 84 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های نیروی برق دماوند، پتروشیمی خراسان و مدیریت انرژی تابان هور بودند. همچنین پتروشیمی مارون، پالایش نفت تهران و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 19 درصد کاهش مواجه شد. امروز بیشترین ارزش معامله را ماشین سازی اراک، قند ثابت خراسان و سایپا به خود اختصاص دادند

یک روز بعد از اولین مناظره ترامپ و کلینتون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بازاری متعادل و متمایل به منفی را پشت سر گذاشتیم. این اتفاق در شرایطی رخ داد که نظرسنجی های بعد این مناظره، پیروزی کلینتون را نشان می دهد. همچنان اظهارات ضد برجامی ترامپ در این مناظره نیز شنیده می شد. اخیراً آراء ترامپ در نظر سنجی ها نیز رشد کرده بود. بنابراین هر چند با توجه به این نظرسنجی ها نمی توان نتیجه انتخابات را پیش بینی کرد و ممکن است در دقیقه 90 تمام گمانه ها تغییر کند، اما هم اینک سرمایه گذاران از ترامپ به عنوان ریسک جدید بازارها یاد می کنند.

بنابراین در شرایطی که بازار در انتظار گزارشات 6 ماهه به سر می برد، امروز و با عنایت به این موضوع سرمایه گذاران احتیاط بیش از حد از خود نشان دادند و جانب عرضه تقویت شد. تحت این شرایط سهام کوچک باز هم مورد توجه بازار بود. گروه های قندی، غذایی و کاشی از نمادهایی بودند که امروز با افزایش تقاضا مواجه گشتند. در این بین برخی تک سهام نظیر توریل، وهور یا قاسم نیز نوسانات مثبتی را از خود نشان دادند. برخی سهام بزرگ نیز عاری از فروشنده بودند نظیر فولاد یا فملی که رشد کردند (همانطور که چند روز پیش عنوان کرده بودم)  .

رشد جهانی سرب و روی نیز امروز باعث توجه مجدد بازار به گروه سرب و روی گردید و نمادهای مرتبط نظیر کروی، کیمیا، فزرین، فسرب و فاسمین به صف خرید رسیدند. امروز گروه زغال سنگ زیر فشار عرضه بودند. افزایش فشار فروش در شرایطی رخ داد که روز گذشته بازارهای جهانی این محصول شاهد رشد بود. همانطور که اخیراً نیز عنوان شد یکی از دلایل فشارها بر این گروه، انتشار برخی گمانه ها نسبت به عدم پذیرش فرمول جدید نرخ گذاری سنگ آهن از طرف ذوب آهن می باشد. در نتیجه کپرور که مستقیماً محصول خود را به ذوب می فروشد امروز به صف فروش رسید. اما خریداران این نماد نیز در کف قیمتی قدرتمند بودند و صف فروش نماد دائماً جمع آوری می شد. بنابراین مشتریان محصول زغال سنگ در نمادهای این گروه متفاوت است و کطبس و کشرق مشتریانی خارج از ذوب دارند. طرح های توسعه و تعدیل مثبت احتمالی ناشی از افزایش جهانی نرخ ها، فعلاً می تواند توجیه کننده P/E های بالای آنها باشد.

وقتی صحبت از P/E بالا می شود از گروه قندی می توان به عنوان مثالی واضح از اعداد نجومی این متغیر مهم بورسی یاد کرد . طرفداران رشد این گروه همچنان تک نرخی شدن ارز، افزایش نرخ جهانی شکر خام، کاهش تولید جهانی، افزایش مصرف چین و ایران را از عمده دلایل توجه کننده این رشد می دانند و معتقدند که به زودی دولت نرخهای پایه را از محدوده کیلویی 2500 – 2700 تومان افزایش خواهد داد. این در حالی است که دولت بارها افزایش غیر معقول و آزادی سازی قیمت محصولات استراتژیک نظیر شکر را به دلیل اعمال سیاستهای کنترل تورم رد کرده است. ضمن اینکه هر گونه رشد قیمت شکر تصفیه شده، منجر به رشد قیمت چقندر به عنوان ماده اولیه نیز خواهد شد. در همین زمینه امروز مدیرعامل قجام نیز در گفتگو با رسانه ها گفت: “در سه سال اخیر تولید چغندر افزایش داشته و کارخانجات با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند. اما این افزایش تولید کمکی به خروج از زیان نمی کند. سفته بازان قیمت سهام قندی ها را افزایش می دهند. هزینه های تولید از رشد٩.٧ درصدی قیمت مصوب شکر سبقت گرفته است.”

بنابراین به نظر می رسد ارزش بازار این گروه به محدوده های حباب قیمتی رسیده است و تعدیل های سنگینی که برخی از تحلیلگران از آن صحبت می کنند به آن مقدار محقق نخواهد شد. مگر اینکه برخی سودهای غیرعملیاتی چنین تعدیل هایی را بتواند رقم زند. مشابه شایعاتی که امروز از قثابت درباره فروش زمین شنیده می شد و از قضا موجب افزایش محسوس تقاضا در این نماد گردید. گفته می شود فروشنده حقوقی آن یکی از سهامداران عمده بوده است. در این گروه قشیر، قزوین و قچار به ترتیب 72%، 68% و 61% به عنوان بیشترین بازدهی از کف قیمتی خود در یک ماهه اخیر فاصله گرفتند!

امروز گروه ساختمانی نیز به تدریج با افزایش عرضه روبرو و برخی منفی شدند. اما همچنان ثنوسا و وساخت علیرغم تشدید عرضه ها با صف خرید محسوسی بسته شدند. به صورت کلی شایعه ای مبنی بر شروع حمایتها از این گروه به عنوان پیشرانه ای برای رشد بازار از روز گذشته شنیده می شد، اما مشخصاً در ثنوسا همانطور که روز قبل نیز عنوان شد شایعه فروش بلوک 7 درصدی اقتصاد نوین و تعدیل مثبت ناشی از آن یکی از عمده دلایل توجه بازار به این نماد است. در این خصوص باید دقت داشت با توجه به رقابت تنگاتنگ سهامداران عمده ونوین، اگر بلوک 6.7 درصدی ثنوسا در ونوین فروش رود، استراتوس کنترل خود را بر ونوین از دست خواهد داد. به نظر در این زمینه نیاز به شفاف سازی بیشتری از سوی سهامداران عمده می باشد. اتفاقاً در وگستر نیز شایعه فروش دارائی به عنوان یکی از مهمترین موتورهای محرک رشد این نماد یاد شده است.قصد شرکت برای فروش دارائی در شفاف سازی مورخ 18/06/95 در کدال موجود است. در این خصوص گفته می شود که اخیراً مزایده فروش ملک انجام و تعدیل خوبی را رقم خواهد زد. هر چند فعالان بازار نسبت به این تعدیلها بسیار خوش بین هستند، اما پیگیری های بیشتر نشان می دهد که این معاملات نیز درون گروهی بوده و سود آنچنانی را نصیب وگستر نخواهد کرد و نهایتاً تنها در بهترین حالت زیان آن پوشش داده خواهد شد. در ونیرو نیز چنین شایعاتی وجود دارد. این در حالی است که حقوقی نماد به شدت این روزها در حال عرضه در مثبتها می باشد.

صف خرید گروه خودرو یک روز بیشتر دوام نیاورد و امروز نیز معاملات خوبی را در گروه شاهد نبودیم. اما همچنان اعتقاد بر این است که این گروه پتانسیل خوبی برای رشد دارد. در خرید سهام، محدوده قیمت خرید بسیار اهمیت دارد و ممکن است نوسانات برخلاف وضعیت رخ دهند. برای مثال نمادهای خساپا و خپارس از جهاتی وضعیت بنیادی مشابه ای دارند اما خرید خپارس در محدوده قیمیتی 120 تا 130 تومان ارجحیت دارد. این امر به دلیل افزایش سرمایه حدود 66درصدی خپارس از محل تجدید اریابی است. این رویداد قیمت تئوریک سهم را به 70 تا 80 تومانی میرساند که عملا افت قیمت را مسدود می کند. ضمن اینکه همچنان به همان اندازه پتانسیل های رشد باقی خواهند ماند.

در شروع بازار با افزایش تقاضا در گروه خودرویی و معاملات مثبت و صف های خرید قطعه سازها همراه بود اما پس از گذشت زمان، نمادهای بزرگ گروه خودرویی اکثرا منفی شدند.در آنسو و در گروه حمل و نقل، افزایش تقاضا در کل گروه و بخصوص نماد توریل محسوس بود و در نهایت موجب تشکیل صف خرید آن شد همچنین نمادهای حپترو و حکشتی نیز معاملات مثبتی را تجربه کردند.

گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری همچنان اکثرا منفی دنبال شدند در این میان برخی نمادها همچون ونیرو، وبیمه، وگستر، اعتلا، سدبیر، وتوصا، وبهمن وملت پراقبال تر و مثبت تر بودند و نمادهای وتجارت، وبملت و وبصادر همچنان متوقف می باشند.

در گروه فلزات اساسی امروز فاسمین به صف خرید رسید. این سهم پتانسیل های بنیادی خوبی دارد. البته بطور کلی جو حاکم بر گروه نیز مثبت بود. ذوب، فولاد، فملی، فراور و … همگی در رنج‌های مثبت معامله شدند. عامل قیمت جهانی نیز بر افزیش تقاضای این گروه بی تاثیر نبوده است. ثبات نرخ بهره آمریکا و احتمال افزایش قیمت جهانی نفت از عوامل تقویت قیمت هستند. فولاد مبارکه نیز در محدوده 120تومان در حال معامله است. این سهم نیز می تواند یک گزینه بنیادی مناسب باشد هر چند با یک دید حداقل میانمدت. غول های سنگ آهنی نیز بنظر در محدوده قیمتی بسیار کم ریسکی قراردارند. قیمت 170تومنی کگل و 160تومنی کچاد باید برای حقوقی ها با دید بلند مدت جذاب باشد.

گروه شیمیایی اکثرا متعادل و مثبت و گروه پالایشگاهی علیرغم داشتن پتانسیل رشد اکثرا متعادل و منفی بودند در این بین نمادهای شپارس، ساینا، شتوکا، شپترو، شفارس، شکلر، خراسان و شلعاب از اقبال بیشتری برخوردار بوده و معاملات مثبت تری را تجربه کردند.

گروه زغال سنگ متعادل و منفی، گروه روی اکثرا صف خرید و مابقی متعادل و مثبت دنبال شدند

گروه های ساختمانی و سیمانی شروعی پرتقاضا داشتندو در اواخر بازار با موج عرضه ها و افزایش قدرت فروشندگان در گروه های مذکور مواجه شدیم که موجب منفی شدن برخی نمادها آنها شد.

در اواسط بازار با جهش قیمت نماد وهور و در اواخر بازار با افزایش تقاضای نماد دماوند مواجه شدیم که صف های خرید آنها را درپی داشت.

شرکت موتوژن با توجه به اعلام پیش بینی سال مالی 96 و افزایش 48 درصدی سود هر سهم متوقف گردید. بجز نمادهای مبین، بفجر، فاذر، بکام، بکاب و فلامی که منفی بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا مثبت به کار خود پایان دادند.
اکثر گروه ها و نمادهای کوچک، مثبت، صف خرید و بر مدار رشد قرار داشتند که از علاقه فعالین بازار به سهام کم شناور حکایت داشت.

گروه قندی بعد از استراحتی بسیار کوتاه اکثرا با صف خرید به کار خود پایان دادند در این میان رشد حدود 30 درصدی نماد قجام، 40 درصدی نماد قیستو و معاملات پرحجم حدود 56 میلیون سهمی نماد قثابت چشم نوازی می کرد.

نماد زگلدشت همچنان با صف خرید پرحجم و عرضه های اندک به کار خود پایان داد

در نیمه دوم بازار نمادهای گروه غذایی با افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید مواجه شدند.

در گروه آی تی شاهد معاملات متعادل و مثبتی بودیم نماد مداران با توجه به اصلاح قیمتی مناسب و قرار گرفتن در سطوح حمایتی مورد توجه مجدد فعالین بازار بود. در گروه مذکور انتشار خبر افزایش نرخ خدمات انفورماتیک طی امسال می تواند افزایش تقاضای آنها را ایجاد نماید.