برای مشاهده گزارش بازار دوشنبه  5 مهر ماه  1395 به ادامه مطلب مراجعه نمائید

شب خوش

طلا در بازار امروز با توجه به نوسان محدود بازار در ساعات معاملات، مطابق روزهای قبل با 2500 تومان نوسان مواجه شد. نکته حائز اهمیت مناظره نامزدهای ریاست جمهورری امریکا در بامداد روز جاری می باشد که بازار تا حدودی به آن چشم دوخته است. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در صورت نمایش قوی دونالد ترامپ در مناظره، بازارهای  کالا می توانند رشد قابل قبولی را تجربه نمایند. در بازار امروز دلار رشد چندانی را تجربه ننمود و از نوسان سکه نیز می توان چشم پوشی نمود. باید منتظر اتفاقات هیجانی در مناظره دو نامزد ریاست جمههوری امریکا بود که بازار های جهانی تا حدودی با رشد نسبی به پیشواز آن رفته اند.

امروز دوشنبه 5 مهر 95، شاخص کل بورس با 8 واحد افزایش به عدد 77.090 رسید. حجم معاملات بورس بیش 690 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 197 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بیشترین تاثیر مثبت و پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو و سایپا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 1.3 واحد افزایش به سطح 821 رسید. حجم معاملات فرابورس بیش از 212 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 99 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های فولاد هرمزگان جنوب، نفت پاسارگاد و پالایش نفت لاوان بودند. همچنین پتروشیمی مارون، پالایش نفت تهران و بیمه کوثر نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 33 درصد کاهش مواجه شد. امروز بیشترین ارزش معامله را صنایع آذرآب، سایپا و ارتباطات سیار ایران به خود اختصاص دادند.

امروز بازاری متعادل، نه مثبت و نه منفی را پشت سر گذاشتیم، اما اوضاع بر وفق مراد سهام بزرگ نبود و تقریباً عمده نمادهای پالایشگاهی، پتروشیمی، فلزی، معدنی و منفی بودند. خودروئی ها نیز نتوانستند به درصدهای مثبت برسند و معاملات آنها امروز با کاهش حجم نسبت به روز قبل، در محدودهای منفی و صفر قیمتی بود. امروز نیز همانند دیروز از تاثیر مثبت بسته شدن شاخص بوسیله بلوک فارس نمی توان غافل بود.

امروز شاخص های اقتصادی ماهانه مربوط به تیر ماه سال جاری توسط بانک مرکزی منتشر شد. طبق این اطلاعات، حجم نقدینگی در پایان تیرماه امسال با ۳۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، از مرز ۱۰۸۱ هزار میلیارد گذشت. بر اساس سررسید اولیه بدهی‌ها، حجم بدهی خارجی ایران در تیرماه سال جاری به ۷ هزار و ۵۴۲ میلیون دلار رسید. بدهی بخش دولتی در تیر ماه  1965.8 هزارمیلیارد ریال  بوده که این رقم 13.1 درصد رشد داشته است. همچنین بر اساس آمار اعلامی بدهی بخش غیر دولتی 7842.8 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به اسفند ماه 94 با 6.5 درصد رشد مواجه شده است. رشد بدهی ها نسبت به ماه قبل نیز حدود 3% می باشد و نشان دهنده شیب ملایم در این مقوله است. بنابراین کارنامه دولت در این خصوص مطلوب نیست.

اگر از کاهش محسوس قیمت نفت در سالهای گذشته صرفنظر کنیم، رکود بخش مسکن و قفل بودن منابع بانکها در این بخش یکی از مهمترین دلایل افزایش بدهی ها می باشد. بنابراین دولت سعی می کند با انتشار اوراق صکوک و تسعیر ارزی بدهی ها از حجم آن بکاهد. طبق جدیدترین اطلاعات مرکز آمار نیز رشد معاملات مسکن در شهریور ماه جاری نسبت به مرداد ماه کاهش یافته و ظن خروج مسکن از رکود فعلاً رنگ باخته است. اما انتظار می رود به تدریج با گشایش های بین المللی دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند در مقوله تامین مالی بین المللی موفق عمل کند و نمونه هایی از اوراق اخزاء بین المللی را برای اولین بار در بازارهای جهانی منتشر نماید.

همانطور که این روزها هم در اخبار بیشتر به چشم می خورد به نظر می رسد آثار برجام در حال نشان دادن خودش است.  در حوزه سیاست داخلی نیز امروز پالسهایی قوی از مقامات عالی مملکت در خصوص عدم حضور جدی ترین رقیب آقای روحانی در انتخابات آتی ریاست جمهوری با تاکید بر جلوگیری از دو قطبی شدن در مملکت، به گوش می رسید که برای بازار سرمایه اهمیت به سزایی خواهد داشت. اگر در انتخابات آمریکا نیز دموکراتها پیروز شوند پازل سیاست به نفع بازارهای داخلی و خارجی تکمیل خواهد شد. بنابراین اگر اندکی قیمتهای جهانی نیز یاری کند می توان به بهبود اوضاع در نیمه دوم سال کاملاً امید داشت. امروز بازارهای جهانی با نوسان اندکی بازگشایی شد. قرار است امشب مناظره مهم ترامپ و کلینتون برگزار شود که برای این بازارها با اهمیت است. به عنوان مثال تحلیلگران کالایی معتقدند که «اگر این‌گونه درک شود که ترامپ برنده احتمالی رقابت ریاست‌جمهوری است، این موضوع موجب حمایت طلا و تضعیف دلار خواهد شد و ما می‌توانیم شاهد صعود قیمتی طلا در کوتاه‌مدت باشیم. به طور کلی انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا با اقدامات سیاست‌گذاری شدیدتر و نوسانات بیشتری از منظر ژئوپلتیک همراه خواهد بود.» تقریباً تمامی صاحبنظران نیز امیدی به حصول نتیجه نشست الجزایر برای تثبیت تولید نفت ندارند. بعد از ایران، عراق نیز اخیراً تثبیت تولید خود را رد کرده است.

انتشار سایر شاخص های اقتصادی آمریکا در طول هفته از جمله شاخص های مصرف کننده و مسکن نیز سیگنالهایی درباره تعیین روند شاخص دلار را رقم خواهد زد. سخنرانی خانم یلن نیز در پیش است. در این خصوص اخیراً اریک روزنگرن، رئیس فدرال‌رزرو بوستون اعلام کرد نرخ بهره باید به تدریج افزایش یابد و هشدار داد که سقوط نرخ بیکاری به زیر سطح پایدار می‌تواند بهبود اقتصادی در آمریکا را از خط خارج کند. به طور کلی اظهارات سیاست‌گذاران در روز جمعه نشان می‌دهد که شکاف در فدرال‌رزرو بر سر زمان افزایش بعدی نرخ بهره آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده که تا حد زیادی ناشی از اختلاف نظر در خصوص چشم‌انداز بازار کار بوده است. قیمتهای سنگ آهن، فولاد و زغال سنگ نیز امروز نوسانات چندانی نداشتند و تنها اندکی رشد را نشان دادند.

گروه خودرویی:در بازار امروز، نمادهای این گروه که عمدتا روز گذشته مثبت و یا حتی صف خرید بودند، در روز جاری عقب نشینی کرده و منفی شدند. به طوری که ایران خودرو در پایان معاملات به قیمت 1375 ریال و محدوده 4 درصد منفی رسید. آخرین قیمت معاملات این گروه کمتر از قیمت پایانی آنهاست به این معنی که روند قیمت‌ها در روز جاری منفی بوده است. در این گروه قطعاتی‌ها معاملات بهتری داشتند، این در حالی بود که معاملات مثبت و صف خرید نمادهای خمحور، خشرق، خوساز و ختراک چشم نوازی می کرد همچنین نماد مهندسی نصیر ماشین با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شد.

درگروه حمل و نقل اکثرا دادوستدهای منفی داشتند، نماد حکشتی پرتقاضا بود و نماد حپترو در پی انتشار اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد این شرکت در نظر دارد جهت توسعه و نوسازی ناوگان خود از محل دریافت تسهیلات بانکی و فروش کشنده و تانکرهای فرسوده، تعداد 50 دستگاه کشنده و 30 دستگاه تانکر از شرکت ماموت خریداری نماید. لازم به ذکر است در صورت قطعیت اخذ تسهیلات و عقد قرارداد با شرکت فروشنده اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد. بنابراین سهم از قیمت 3310 ریال به قیمت حداکثری یعنی 3513 ریال رسید و صف خرید شد.

در گروه سرمایه گذاری با معاملات پرتقاضا، پرحجم و صف خرید مجدد نمادهای ونیرو و وگستر، دادوستدهای مثبت نمادهای وبیمه، واتی و وبوعلی و معاملات متعادل و منفی مابقی مواجه بودیم.

نماد ولبهمن جهت برگزاری مجمع فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات متوقف شد.

گروه پالایشگاهی پس از شروعی مثبت، اکثرا منفی شدند اما گروه شیمیایی معاملاتی مناسب تر داشتند تا جایی که برخی نمادها همانند شدوص، شلعاب، شتوکا، شپترو، شاراک و شپارس مثبت به کار خود پایان دادند.

درگروه های فلزی و معدنی که با شروع متعادل و منفی بازهای جهانی همراه بود، نمادهای کیمیا، فنوال، فزرین، کمنگنز صف خرید، نمادهای فرآور، کشرق، فولای، هرمز، وتوکا، زنگان و ارفع مثبت و سایر هم گروی ها متعادل با گرایشی منفی دنبال شدند.

گروه زغال سنگ به لیدری کطبس پس از شروعی منفی و صف فروش با افزایش تقاضا مواجه شدند این در حالی بود که همچنان نحوه قیمت گذاری زغال سنگ داخلی، مورد بحث و اختلاف بین تولید کنندگان و شرکت ذوب آهن به عنوان مصرف کننده اصلی آن بوده و با ابهام مواجه می باشد.

گروه ساختمانی به لیدری ثنوسا که پس از شروعی متعادل، با افزایش تقاضا و جهش قیمتی مواجه شدند. معاملات مثبت و پرتقاضای گروه ساختمانی، جهش قیمتی و صف های خرید گروه سیمانی را درپی داشت. پیش بینی می شود گروه های ساختمانی و سیمانی با توجه به شرایط مساعد تکنیکی و جابجایی نقدینگی ( شیفت نقدینگی بازار)، استراحت و اصلاح سایر گروه ها، رشد مناسب کوتاه مدتی را تجربه نمایند. نماد کرمان پس از ارائه اطلاعات واقعی سال مالی 1395 با رشد حدود 8 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

در مورد سیمانی ها لازم میدانم این نکته را عرض کنم که در خبرها داشتیم نایب رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان و رییس هلدینگ سیمان فارس خوزستان از شروع سهمیه بندی تولید سیمان در واحدهای تولیدی کشور برای کاهش زیان واحدها و کنترل شرایط سخت صنعت سیمان خبر داد و معتقد است با اجرای برنامه ها و مصوبات کارگروه و کمیته حل مشکلات صنعت سیمان که با حضور وزیر صنعت، معدن، تجارت و دیگر مسئولان کشوری تشکیل شده است، امیدهای تازه ای برای بهبود شرایط شکل گرفته است. لطفی با بیان اینکه هم اکنون ۱۶ میلیون تن سیمان روی زمین وجود دارد، اعلام کرد الان متوسط تخفیف از ۲۵، ۲۶ درصد به ۱۰ درصد رسیده که اتفاق بسیار مثبتی است.  او با اشاره به اینکه هم اکنون سهمیه بندی ها درحال اجرا است و تا به همین جای کار نیز تاثیرات مثبتی داشته است، گفت: اجرای سهمیه ها از ۲۵ مرداد تا ۱۵ شهریور باعث شده حدود ۶۰ میلیارد تومان از تخفیفات که گذشته داده می‌شود، کاهش پیدا کند و این دستاورد مهمی است. بعد از اعلام این خبر بیشتر نمادهای سیمانی بازار به صف خرید رسیدند. سیمان دورود با صف خرید 2.8 میلیونی در قیمت 908 ریال و سیمان تهران با صف خرید کم حجم در قیمت 1953 ریال معامله شدند.

نمادهای بالبر، بسویچ، فاما، بمپنا و اکثر نمادهای گروه ماشین آلات و تجهیزات مثبت و پرتقاضا و مابقی گروه های تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند. در نماد تمحرکه شاهد ادامه صف خرید نماد تمحرکه با وجود رشد بسیار مناسب حدود 270 درصدی آن از اوایل سال تا کنون بودیم. در این گروه نماد فاذر چند روزی است مورد اقبال سهامداران واقع شده و در حجم‌های بالاتری معامله می‌شود، همچنین نسبت خریدار به فروشنده سهم نشان می‌دهد که گروهی در حال جمع آوری این سهم هستند. این سهم امروز در قیمت 5167 ریال اندکی منفی بود و 21 میلیون معامله شد. فاراک نیز نوسان چندانی نداشت و در همان قیمت‌های 2720 ریال معاملات خود را ادامه داد.

اکثر نمادهای گروه غذایی مثبت و پرتقاضا بودند این در حالی بود که نماد غفارس علیرغم شرایط مساعد تکنیکی و بنیادی و ادامه مخابره اخبار مثبت صادارات محصولات لبنی به کشور روسیه، معاملات منفی را تجربه کرد. در گروه مذکور افزایش نرخ محصولات گروه روغنی (حدود 9 درصد) در نیمه دوم سال، موجب تشکیل صف خرید نماد غمارگ و دادوستدهای مثبت نماد وبشهر به عنوان سهامدار عمده شرکت های تولید کننده روغن های خوراکی شده است.

معاملات مثبت گروه قندی تا اواسط بازار ادامه داشت در این بین نمادهای قمرو، قشهد، قشیر، قچار و قهکمت از اقبال بیشتری برخوردار بودند. در گروه قندی، نماد قجام پس از افزایش سرمایه 1100 درصدی با حدود 50 درصد مثبت بازگشایی گردید. این در حالی است که سایت اطلاع رسانی tsetmc پس از معاملات به اشتباه افت حدود 80 درصدی را نمایش می دهد.

در گروه کانی های غیر فلزی، با صف خرید نمادهای کمرجان، کفرا، کپشیر، کفپارس و عرضه مکرر صف خرید نماد شلیا مواجه بودیم. این در حالی است که با توجه به رشد سریع نماد شلیا در روزهای گذشته پر ریسک ارزیابی می شود.

گروه بنیادی محور دارویی با نزدیک شدن گزارشات دوره ای و به دلیل کاهش چشمگیر هزینه های مالی و افزایش احتمالی نرخ محصولات که می تواند در نهایت تعدیلات مثبت آنها را درپی داشته باشد، مورد توجه بیشتر فعالین بازار قرار گرفته اند در این میان شاهد ادامه صف خرید و رشد قیمتی نمادهای دعبید، دیران، دارو، دفرا، دجابر، دبالک، دکوثر و دتماد بودیم.اما معاملات منفی برخی نمادها همچون والبر با توجه به خبر افزایش سرمایه آن و نماد دپارس با توجه به شرایط مساعد تکنیکی، بنیادی و مالکیت حدود 53 درصدی نماد دفارا (که مثبت و صف خرید می باشد) تامل برانگیز است.

نماد زگلدشت که مهمان تازه وارد فرابورس است همچنان صف خرید دارد و به قیمت 2893 ریال رسیده است. نماد اپرداز نیز که در قیمت 3650 ریال عرضه اولیه شده بود، به قیمت 10,950 ریال رسیده و بازدهی حدود 200 درصدی به سهامداران خود داده است.

همچنین در خبرها داشتیم شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان در تلاش است 10درصد سهام خود را از طریق فرابورس برای اولین‎بار عرضه کند. این شرکت با سرمایه 120میلیارد ریال با ظرفیت تولید 300 تا 350 تن محصولات لبنی از سال 64 تاکنون فعال است. بیش‌از 99 درصد از سهام این شرکت به شرکت صنایع شیر ایران(پگاه) اختصاص دارد.