برای مشاهده گزارش بازار چهارشنبه 31شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازار طلای امروز با توجه به حساسیت اخبار مربوط به نشست فدارل رزرو و همین طور جلسه بانک مرکزی ژاپن در ابتدای کار در فاز احتیاط آغاز به کار نمود. در ادامه و با توجه به عدم تغییر نرخ بهره ژاپن (که البته نسبت به انتظارات بازار بالاتر بود)، اندکی افزایش قیمت را شاهد بودیم و بازار آتی در نهایت با 5000 تومان نوسان صعودی در سررسید تیرماه96 به کار خود پایان داد. دلار نیز فاز صعودی آرام خود را حفظ نمود و در ادامه تا محدوده 3670 نیز افزایش قیمت داشت و همین موضوع در کنار رشد نسبی قیمت انس توانست سکه را به 1117000 تومان برساند. اما در مهم ترین نشست امروز در رابطه با تصمیم گیری بانک مرکزی امریکا در مورد نرخ بهره، شاهد عدم تغییر این پارامتر مهم اقتصادی در بازارهای بین المللی بودیم. در ادامه جنت یلن رییس بانک مرکزی امریکا در سخنرانی بیانیه نشست این بانک را اعلام نمود که از مهمترین موارد این بیانیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
تورم هدف گذاری شده فدرال رزرو (2%) برای رشد نرخ بهره در سال 2018 یا 2019 در نظر گرفته شده است که قبلا این نرخ برای سال 2017 در نظر گرفته شده بود. در جریان رای گیری 3 نفر از اعضا رای مخالف به عدم رشد نرخ بهره دادند. ( که تا حدودی حاکی از افزایش اختلاف در جمع هیات اجرایی فدرال رزرو می باشد.). رشد اقتصادی سال جاری 1.8% و سالهای آینده 2% پیش بینی شده است. فدرال رزرو هم اکنون با بررسی بیشتر داده ها نگران رشد واقعی در پارامترهای تاثیر گذار خصوصا بخش اشتغال می باشد و احتمالا نرخ بهره برای مدتی پایین نگه داشته خواهد شد.
این موارد حتی افزایش نرخ بهره در دسامبر را هم زیر سوال می برد که البته خبرمناسبی برای بازار طلا می باشد به طوریکه هم اکنون طلای جهانی با 1.3 درصد رشد به قیمت 1331 دلار رسیده و نفت برنت نیز با معامله در قیمت 47.30 دلار رشد حدود 2 درصدی را تجربه می نماید.

این روزها و پس از پایان مهلت قانونی تسویه ها در شبکه کارگزاری که عملاً روز شنبه جاری بود و امروز نیز آخرین مهلت فروش در شبکه سرمایه گذاری کشور جهت شناسایی سود و … بازار شرایط بهتری را نسبت به هفته قبل تجربه کرد، اما همچنان رضایت بخش نبود. حجم معاملات نیز بدون لحاظ بلوکها همچنان در مقادیر حداقلی خود می باشد که این مساله با توجه به قرار گرفتن روز جاری بین دو روز تعطیل تا حدودی عادی بود. به نظر می رسد با پایان رسمی شهریور ماه و شروع ماه جدید و بازگشایی مجدد اعتبارات، به تدریج بازار با شرایط بهتری روبرو گردد. بنابراین شرایط رکودی بازار باعث شد تا بجز تک سهام و برخی گروه های کوچک، همچنان بازار کم رمقی را شاهد باشیم.

روز گذشته در بازارهای جهانی نیز ثبات و اندک افزایشی را شاهد بودیم. هر چند امروز این نرخ ها چندان تقویت نشد، اما تحت تاثیر رشد روز قبل، امروز سهام گروه معدنی، فلزی و البته قندی با افزایش تقاضا مواجه شدند و شرایط بهتری را تجربه کردندامروز علیرغم اینکه باز هم گروه زغال سنگ و در راس آنها کطبس با افزایش تقاضا مواجه شدند، اما عرضه ها نیز در آنها تشدید شد. همانطور که طی روزهای گذشته عنوان شد کاهش تولید این ماده معدنی به دلایل زیست محیطی در چین از مهمترین دلایل افزایش شارپی قیمت می باشد. به همین دلیل منابع آگاه اعلام کردند: “تولیدکنندگان زغال سنگ چین به دنبال کسب مجوز از دولت این کشور برای افزایش تولید هستند.” باید دید شورای دولتی چین به معادن زغال سنگ این کشور چراغ سبز نشان خواهد داد یا خیر. اما تقریباً اغلب تحلیلگران، حتی با نرخ های کمتر زغال سنگ جهانی نیز معتقدند که باز هم این دو نماد مهم زغال سنگی بورس با تعدیل سود مواجه خواهند شد. با توجه به اینکه برخی تولیدات جهانی فولاد از زغال سنگ می باشد، کارشناسان نسبت به تاثیر افزایش قیمتها بر قیمت فولاد نیز هشدار داده اند. اما فعلاً این نرخ ها ثابت است.

ذوب آهن اصفهان که خود این روزها با چالشهای زیادی روبرو است به عنوان یک مصرف کننده بزرگ زغال سنگ کک شو در حال رایزنی گسترده با شرکتهای تولید کننده زغال سنگ می باشد تا تاثیر کمتری از افزایش نرخ ها بپذیرد. برخی شواهد نشان می دهد که قرار است بین ذوب آهن و شرکتهای زغال سنگی تفاهمنامه ای در خصوص پذیرش نرخ های جدید صورت گیرد، اما هنوز ذوب آهن این نرخ ها را نپذیرفته است. امروز ذوب در مثبتها حجم بالایی زد. در این خصوص سرانجام وزرات راه اذعان کرد که بدهی‌های حمل و نقلی ذوب‌آهن با قرارداد اولیه خرید ریل تهاتر می‌شود. گفته می شود تقریباً این به معنای توافق اولیه راه آهن جمهوری اسلامی ایران و ذوب آهن اصفهان درباره خرید ۴۰۰ هزار تن ریل است. اخیراً خبرهایی مبنی بر واردات ریل از هند موجبات اعتراض این شرکت را در پی داشته بود. با این تفاسیر به نظر می رسد که دیگر بحث واردات از هند مطرح نباشد. اما علیرغم این اتفاقات برخی شایعات پیرامون ذوب حکایت از اعلام افزایش زیان این سهم در گزارشات پیش رو می باشد.

اما هر چند در بازار نقدی نرخ های جهانی فولاد و سنگ آهن ثابت است، اما امروز در بازار آتی اندکی نرخ ها کاهش یافت. در همین خصوص امروز تحلیلگران اعلام کردند افزایش میزان تقاضای فولاد در ماه سپتامبر 2016 کمتر از حد انتظار بوده است و در کل ماه سپتامبر بهبود قدرتمندی در تقاضا شکل نگرفت. اما برخی دیگر از تحلیلگران و مجامع علمی وضعیت تقاضا در هفت ماه ابتدای 2016 را بهتر از انتظارات می دانند. در این خصوص بر اساس کنفرانس WorldSteel گفته می شود وضعیت تقاضا بر خلاف پیش بینی کاهش 4% تنها 1.9% افت نمود. همین گزارش علیرغم اینکه وضع مسکن را رو به بهبود می داند، اما آن را ناپایدار ارزیابی کرده است. بنابراین مجموع این عوامل باعث شد تا امروز نرخها از ثبات برخوردار باشد و یا کاهش اندکی را متحمل شوند.

همانطور که اخیراً اعلام شد از دیگر عوامل موثر بر نرخ های جهانی افزایش نرخ بهره در جلسه امشب فدرال رزور می باشد. تقریباً با توجه به انتشار شاخص های اقتصادی جدید از آمریکا و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اغلب تحلیلگران معتقدند که هیچ شانسی برای افزایش نرخ بهره در ماه جاری وجود ندارد.

امروز با افزایش عرضه ها در اغلب نمادهای بازار از نیمه های وقت اما گروه قندی باز هم با افزایش تقاضا مواجه شده و مثبت شدند و تعدادی نیز به صف خرید رسیدند. نرخ جهانی این محصول نیز روز گذشته اندکی افزایش یافت. البته تعدیل مثبت 10 درصدی در قمرو نیز به عنوان یک محرک خوب عمل کرد. تحلیلگران انتظار چنین تعدیلهایی از سایر نمادهای گروه قندی دارند و از سودهای عجیب و غریبی نیز سخن به میان آورده اند.به گفته آنها پرداخت یارانه دولتی به این صنعت و افزایش نرخ ها تا محدوده 2720 تومان در هر کیلو قندی ها را مستعد تعدیل کرده است. تعدیل هایی که به نظر می رسد تنها روی کاغذ به دست می آید و با توجه به شرایط از جمله موجودی ها، تعرفه ها، هزینه های مالی و سایر عوامل ناشناخته دست نیافتنی خواهد بود. دقت داشته باشید که تنها اندکی تغییر در این عوامل و ضرایب تبدیل سود شرکتهای قندی را دستخوش تغییرات اساسی خواهد کرد. بنابراین باید به این محاسبات دقت کافی مبذول داشت. و باید از خوش بینی بیش از حد در این خصوص بر حذر بود

امروز چهارشنبه 31 شهریور 95، شاخص کل بورس با 178 واحد افزایش به عدد 76.451 رسید. حجم معاملات بورس بیش از  628 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 158 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی جم، توسعه معادن و فلزات بیشترین تاثیر مثبت و گسترش نفت و گاز پارسیان، ماشین سازی اراک و بانک پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 5.1 واحد افزایش به سطح 816 رسید. حجم معاملات فرابورس 862 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 198 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان و ذوب آهن اصفهان بودند. همچنین پالایش نفت تهران، فولاد ارفع و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه نمادهایی بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 54 درصد کاهش مواجه شد. امروز بیشترین ارزش معامله را صنایع آذرآب، سایپا و قند قزوین به خود اختصاص دادند.

علیرغم تعطیلی روز گذشته و قرار داشتن در آخرین روز کاری هفته، افزایش حجم معاملات طی دادوستدهای امروز بخصوص در گروه های خودرویی، فلزی و معدنی محسوس بود.

گروه خودرویی اکثرا شروعی مثبت داشتند و قطعه سازان، بخصوص نمادهای خکمک، ختراک و خرینگ همچنان از اقبال بیشتری برخوردار بودند اما در اواخر بازار به غیر از قطعه سازها و برخی نمادها همانند خپارس و نمادهای مذکور، سایر نمادهای گروه خودرویی با افزایش عرضه ها، نوسانات منفی را تجربه کردند. نماد محورسازان ایران خودرو پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی به صورت متعادل و مثبت مورد بازگشایی قرار گرفت.

در گروه حمل و نقل، نماد حسینا با صف خرید به کار خود پایان داد. عرضه های بسیار پرحجم حقوقی و سهامدار عمده شرکت توریل طی چند روز گذشته، دادوستدهای منفی آنرا درپی داشت اما با توجه به شرایط بنیادی و تکنیکی مناسب شرکت، اصلاح و افت قیمتی خاصی را برای آن متصور نمی باشیم.
گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری اکثرا معاملات متعادل با گرایشی مثبتی داشتند که در این میان نماد وگستر همچنان با صف خرید پرحجم و بدون عرضه خاصی و نمادهای آسیا، دانا، کوثر، ولملت، اتکای، وبوعلی، وسپه و ونیکی معاملاتی پرتقاضا و مثبت تر داشتند این در حالی بود که یکی از نقد شونده ترین گروه های بازار سرمایه ( گروه بانکی) به دلیل ادامه توقف نمادهای بزرگ گروه ( وبصادر، وبملت و وتجارت) همچنان بی فروغ به کار خود پایان دادند. در گروه بیمه ای که اکثرا مثبت بودند، معاملات نماد البرز جای تامل داشت به طوریکه تا اواخر بازار منفی و به یکباره و به دلیل خریدهای حقوقی با جهش قیمتی مواجه و در نهایت صف خرید شد.
گروه های شیمیایی و پالایشگاهی معاملاتی اکثرا متعادل و منفی داشتند در این میان نمادهای شراز و شیران با جهش قیمتی، صف خرید شدند و نمادهای شتوکا، شدوص، جم، مارون، زاگرس، وپترو، شپترو و فارس از اقبال بیشتر و در نتیجه معاملات مثبت تری برخوردار بودند.
اکثر نمادهای گروه فلزی و معدنی معاملاتی مثبت و پرتقاضایی دارند اما گروه رویی از اقبال به مراتب بیشتری برخوردار بودند تا جایی که نمادهای کاما، کبافق، کروی، فزرین، فرآور زنگان و کیمیا صف خرید شدند. در اواخر بازار نماد ذوب با پررنگ شدن خبر افزایش سرمایه درکنار نمادهای ومعادن و کنور با افزایش تقاضا مواجه و صف خرید شدند. در بازارهای بین المللی ادامه افزایش و رشد قیمت کامودیتی ها بخصوص قیمت های زغال سنگ و فلز روی عمدتا به دلیل افزایش تقاضا و کمبود عرضه را شاهد بودیم که با ادامه بهبود ساخت و ساز مسکن چین و عقب نشینی مجدد دلار شاهد تقویت مجدد قیمت های فلزات پایه و در انتها تداوم روند مثبت گروه فلزی و معدنی بودیم.
گروه کاشی و سرامیک به لیدری نماد کساوه اکثرا مثبت و صف خرید بودند اما در آنسو و در گروه های سیمانی و ساختمانی اکثرا معاملات متعادل و منفی را نظاره گر بودیم و تنها نمادهای ثنوسا، ثشاهد، ثباغ، ثپردیس، ثعمرا، وآذر و سشمال معاملاتی متعادل و مثبت را تجربه کردند.
بجز نمادهای لابسا، لبوتان، لسرما، بکاب، بشهاب و بترانس که مثبت بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند و در پایان معاملات نماد كمباین سازی ایران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره متوقف شد.
در گروه غذایی علیرغم معاملات منفی اکثر نمادها، غشاذر و غفارس، مثبت به کار خود پایان دادند که از نبود فروشندگان خاصی در آنها حکایت دارد. پیش بینی می شود گروه غذایی با توجه به ادامه راهبرد کشور در موضوع صادرات به روسیه، روند صعودی میان مدتی را طی نمایند.

نماد عرضه اولیه زگلدشت درقیمت های 250 تومان کشف قیمت شد و گروه قند و شکر طبق انتظار اکثرا با برگشت قیمتی، معاملاتی مثبت و پرتقاضا مواجه و با صف خرید به کار خود پایان دادند.

نماد اپرداز همچنان با رشد قیمتی دنبال شد اما در آنسو و در گروه آی تی با ادامه توقف نماد پرحاشیه مرقام، اکثر نمادهای گروه معاملات متعادل داشتند که در این میان دادوستدهای منفی و صف فروش نماد مداران نمایان تر بود.

گروه کانی های غیر فلزی اکثرا با معاملاتی مثبت همراه شدند تا جایی که نماد شلیا پس از برگزاری مجمع عمومی بطور فوق العاده صاحبان سهام با محدودیت دامنه نوسان قیمت، رشد 5 درصدی و صف خرید به گردونه معاملات بازگشت.