برای مشاهده گزارش بازار دوشنبه 29 شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

بازار طلا  با توجه به عدم انتشار آمار تاثیرگذار در تقویم اقتصادی نوسان چندانی را پشت سر نگذاشت. با رشد حدود 7 دلاری طلای جهانی در آغاز بازار، تابلوی معاملات آتی در محدوده مثبت آغاز به کار نمود و در ادامه نوسانی در حدود 2000 تومان را تجربه نمود. رشد آرام دلار که از اوایل هفته قبل آغاز شده بود نیز ادامه داشت و در مقاطعی این ارز به قیمت 3567 تومان نیز معامله شد. سکه نقدی اندکی از ریزش هفته جاری را جبران نموده و به قیمت 1115000 تومان رسید. همانطور که قبلا نیز اشاره شد معامله گران در انتظار نشست روز چهارشنبه فدرال رزرو و همینطور نشست مقامات بانک مرکزی ژاپن می باشند که خروجی این جلسات می تواند تاثیرات بسزایی در روند معاملاتی طلا در کوتاه مدت داشته باشد. از لحاظ نموداری محدوده 1304-1300 از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و شکست این محدوده میتواند ادامه ریزش را در پی داشته باشد گرچه بسیاری از تحلیلگران معتقدند حتی با شکست این محدوده نمی تواند ریزش شدیدی را برای نمودار متصور بود.

امروز دوشنبه 29 شهریور 95، شاخص کل بورس با 106 واحد افزایش به عدد 76.273 رسید. حجم معاملات بورس یک میلیارد و 215 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 284 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سایپا و ایران خودرو بیشترین تاثیر مثبت و دارویی رازک، حکشتی وپاسار بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 1.5 واحد افزایش به سطح 811 رسید. حجم معاملات فرابورس 431 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 250 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پالایش نفت شیراز، پالایش نفت تهران و سرمایه گذاری میراث فرهنگی بودند. همچنین پتروشیمی مارون، شرکت اعتباری کوثر مرکزی و همکاران سیستم نمادهایی  بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 16 درصد کاهش مواجه شد.امروز بیشترین ارزش معامله را صنایع آذرآب، حق تقدم شاراک و ایران خودرو به خود اختصاص دادند.

بازارمثبت امروز را  در شرایطی به پایان رساندیم که احتیاط معامله گران چاشنی معاملات بود و بلوکها نیز همانند روز گذشته حجم معاملات را بالا برده بود. امروز بازارهای جهانی نیز مطابق انتظارات با انتشار شاخص های فراتر از انتظار اقتصادی چین مثبت بازگشایی شدند. بانک مرکزی چین روز یکشنبه اعلام کرد که شاخص رشد تجاری این کشور در سه ماهه سوم امسال 50،3 درصد بهبود یافته است. شاخص های جدید موید آن است که امید به رشد بیشتر در وضعیت اقتصادی به ویژه در وضعیت بازرگانی این کشور هر روز بیشتر می شود. شاخص رشد قیمت مسکن چین به 9.2% در ماه آگوست رسیده و برای یازدهمین ماه روندی شتابان دارد. اظهارات رئیس جمهور ونزوئلا در مورد قریب الوقوع بودن توافق نفتی و اختلال در از سرگیری صادرات نفت لیبی از بندر راس لانوف موجب شد تا قیمت نفت امروز تقریبا ۲ درصد افزایش یابد. نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفته، توافق بر سر محدود کردن تولید به منظور تثبیت بازار نفت ممکن است در ماه جاری اعلام شود.

اعلام نرخ بهره توسط بانک فدرال رزرو ایالات متحده در روز چهارشنبه و نشست مطبوعاتی جانت یلن رئیس فدرال رزرو که 30 دقیقه پس از انتشار بیانیه بانک فدرال  برگزار می شود از مهمترین رویدادهای مورد انتظار بازارهای مالی است. پیش بینی افزایش نرخ بهره در این ماه وجود ندارد، اما برای ماه های بعد یعنی دسامبر بالاتر است.

در بعد سیاسی انتشار خبر موافقت قریب الوقوع آمریکا با فروش هواپیما به ایران شاید مهمترین خبر این روزها باشد. در همین خصوص روز گذشته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: «امروز ما انتظار داریم (مجوز دولت آمریکا) برای فروش بوئینگ، ایرباس و ای تی آر به ایران تا پایان ماه سپتامبر(کمتر از ۲ هفته دیگر) صادر شود.» به تهران گفته شده که آمریکا مجوز صادراتی لازم برای تسهیل فروش جت های بوئینگ و ایرباس و هواپیماهای توربوپراپ ای تی آر اروپایی را طی هفته های آینده صادر خواهد کرد. گفته می شود این موافقتنامه به طور مشروط صادر خواهد شد و گفته شده ایران برخی خواسته های مورد نظر وزارت خزانه داری را پذیرفته است. این خبر از آن جهت اهمیت زیادی دارد که می تواند قفل های پیش رو برجام را تا حدود زیادی باز کند و زمینه ساز همکاری بانکها و سایر شرکتها و اشخاص با ایران باشد. رشد دو برابری صادرات نفت ایران با قطعی شدن فروش هواپیما می تواند به عنوان دو دستآورد بزرگ برجام تلقی شده که با بازگشایی قفل بانکها به اوج خود خواهد رسید و موجب راضی شدن منتقدان محافظه کار خواهد شد.

  امروز مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: “محصولاتی را که به صورت مشترک با خودروسازی سیتروئن تولید خواهیم کرد در بازارهای ایران و اروپا عرضه می شود.” امروز شایعه انتشار مجوز قریب الوقوع افزایش سرمایه خاور نیز تقاضایی پرحجم برای این سهم در سقف قیمتی رقم زد.

بانک سامان نیز اعتبار اسنادی مدت دار برای واردات قطعات و ملزومات صنایع خودرویی کشور را از 6 ماه به 18 ماه افزایش داد. این مورد البته اخیراً در مجامع سایپا و خودرو نیز عنوان شده بود که عملیاتی گردید. همانطور که میدانید بخش عمده سود عملیاتی خودروسازان توسط هزینه های مالی از بین می رود.

 امروز گروه بانکی نیز پرخبر بودند. بانک ملت که مانند بانک هایی چون صادرات و تجارت مجمع سالانه را برگزار نکرده به مجمع عمومی عادی و فوق العاده می رود. اخیراً برخی گمانه ها نسبت به حل اختلاف نظر بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تهیه صورت های مالی بانکهای بزرگ اظهار خوش بینی کرده بودند که به نظر می رسد این مهم صورت گرفته است. برخی نگرانی ها از کسری ذخایر بانک ها با مقررات جدید بانک مرکزی وجود دارد. باید دید که در عمل چه اتفاقی رخ خواهد داد. قبلاً هم نیز عنوان شد که هر چند در کوتاه مدت این مساله به ضرر بانکها است و سود آنها را کاهش خواهد داد، اما در بلندمدت کاملاً به نفع آنها خواهد بود.

در پی رشدهای اخیر نمادهای قندی، شایعه شفافسازی قریب الوقوع در این گروه امروز شنیده می شد. با توجه به اعمال تعرفه ها، تغییرات نرخ ارز، تغییرات نرخ جهانی و سایر عوامل تحلیل این صنعت دشوار شده است، اما به نظر می رسد فعالان بازار بیش از پیش به افزایش نرخ های جهانی دل بسته اند و انتظار اعمال آن را در بازار داخلی دارند.این در حالی است که روز گذشته مدیرعامل بازرگانی توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: “این شرکت حاضر است بدون هیچ مشکلی نیاز همه مصرف کنندگان شکر کشور را به قیمت هر کیلوگرم 25 هزار و 200 ریال در کارخانه تامین کند.” همچنان در بورس کالا نیز به همین نرخ شکر توسط همین تولیدکنندگان در حال عرضه های سنگین می باشد

در شروع بازار، افزایش تقاضا در گروه خودرویی بخصوص در نمادهایی همچون خاور، خکاوه و خپارس محسوس تر بود تا جایی که نمادهای خکاوه و خاور صف خرید شدند و اکثر نمادهای گروه قطعه ساز معاملاتی مثبت را تجربه کردند.

در گروه حمل و نقل با ادامه عرضه های حقوقی در نماد توریل و صف خرید آن مواجه شدیم که دادو ستدهای پرحجم حدود 20 میلیون سهمی آنرا درپی داشته است.

گروه های ساختمانی و سیمانی اکثرا منفی بودند در این بین، نمادهای ثشرق و ثپردیس متعادل و مثبت بودندو گروه کاشی و سرامیک اکثرا مثبت و همراه صف خرید دنبال شدند و نماد شركت های ثاژن و ثتران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شدند.

در گروه سرمایه گذاری نماد وگستر با صف خرید پرحجم، نمادهای واتی، وساپا، ونیرو، وسپه، وصنعت و وخارزم دادوستدهای مثبت و پرتقاضا و مابقی هم گروهی ها متعادل دنبال شدند.

در گروه بیمه ای اکثر نمادها معاملاتی مثبت داشتند اما نمادهای کوثر، دانا و آسیا صف خرید شدند در این میان معاملات منفی نماد البرز قابل تامل بود.

بجز نمادهای فجام، فلامی، تکمبا، وتوشه، تکنو، لبوتان و بموتو که منفی بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا متعادل و مثبت به کار خود پایان دادند.

افزایش تقاضا و معالات مثبت در گروه پالایشگاهی و فرآورده های نفتی در شروع بازار موجب تشکیل صف خرید نمادهای شرانل و شراز شد و مابقی هم گروهی ها نیز اکثرا دادوستدهای متعادل و مثبتی را تجربه کردند.

اما گروه پتروشیمی اکثرا همچنان کم حجم، متعادل و منفی سپری شدند و تنها نمادهای شیران، شتوکا و ساینا متعادل و مثبت بودند.

درگروه های فلزی و معدنی که اکثر متعادل و مثبت بودند صف خرید مجدد نماد زنگان و معاملات مثبت نمادهای کیمیا، فروس، هرمز، کطبس، فسرب و کبافق چشم نوازی می کرد همچنین در انتهای بازار نماد کطبس علیرغم رشد سریع هفته های اخیر و معاملاتی پرحجم با صف خرید مجدد به کار خود پایان داد.
در شروع بازار صف خرید نماد مداران عرضه شد و در حالی نماد اپرداز همچنان با صف خرید و رشد قیمتی به کار خود پایان داد که قیمت به محدوده بالای 1000 تومان رسیده و از ریسک بسیار بالای آن حکایت دارد موضوعی که سهامداران جدید و کم تجربه حتما باید مد نظر قرار دهند رکیش هم با افزایش تقاضا مواجه گردید.

در گروه دارویی نمادهای دپارس، دزهراوی، دیران، دشیمی، دفرا و دعبید صف خرید و مابقی کم حجم و متعادل دنبال شدند و نماد شركت كی بی سی جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات متوقف شد.

در گروه زراعی نماد تلیسه پس از شروعی مثبت در کنار نماد زمگسا متعادل به کار خود پایان داد و رقابت برای کشف قیمت عرضه اولیه نماد زگلدشت به روز کاری آینده موکول شد.