برای مشاهده گزارش بازاریکشنبه 28 شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه کنید

بازار امروز طلا  با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی با نوسان کمی همراه بود و نرخ دلار با افزایش اندک توانست مقداری از ریزش قیمت روز گذشته خود را جبران نماید. سررسید تیرماه 96 با نوسان حدود 2000 تومانی روبه رو شد و البته حجم معاملات اندکی را پشت سر گذاشت. در هفته جاری نشست روز چهارشنبه فدرال رزرو از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. عموم کارشناسان احتمال عدم تغییر در سیاست های پولی در ماه سپتامبر را بالا دانسته و با توجه به داده های اقتصادی امریکا، این احتمال را در ماه دسامبر بیش از 50 درصد تخمین می زنند. در خبرهای امروز انفجار در منطقه چلسی ایالت نیویورک جلب توجه می نمود که گمانه زنی ها از تروریستی بودن این حمله حاکی است. باید دید تبعات این ناآرامی می تواند در وضعیت حساس کنونی طلای جهانی تاثیری بگذارد و یا سایه سنگین افزایش نرخ بهره همچنان معامله گران را به انتظار برای نشست قریب الوقوع فدرال رزرو مجبور می نماید.

امروز یکشنبه 28 شهریور 95، شاخص کل بورس با 62 واحد افزایش به عدد 76.167 رسید. حجم معاملات بورس 611 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 340 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های داروسازی دکتر عبیدی، ماشین سازی اراک و پالایش نفت تهران بیشترین تاثیر مثبت و گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه و صنایع مس ایران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 8.4 واحد افزایش به سطح 809 رسید. حجم معاملات فرابورس 330 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 287 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های پتروشیمی مارون، ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت شیراز بودند. همچنین فولاد هرمزگان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و نفت ایرانول نمادهایی  بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 92 درصد افزایش مواجه شد. لازم به ذکر است 20 درصد ارزش معاملات متعلق به معاملات بلوکی بوده است. امروز بیشترین ارزش معامله را صنایع آذرآب، پتروشیمی مبین و هلدینگ خلیج فارس به خود اختصاص دادند. در بازار امروز باز هم کفه ترازو و تقاضا به سمت سهام های کوچک بود. البته علیرغم این جریان، معاملات هیچ گروهی به صورت یکپارچه مثبت تداوم نداشت. با بهبود تقاضا در کلیت بازار امروز گروه قندی تا حدودی به منفی گرایش پیدا کردند.

یک روز پس از مهلت قانونی تسویه اعتبارات در شبکه کارگزاری حجم معاملات آنچنان که باید و شاید افزایش نیافت و بازار نیز نتوانست انتظارات را برآورده کند. شاید مهمترین دلیل احتیاط سرمایه گذاران برخی ابهامات سیاسی و اقتصادی کلان در بعد داخلی و خارجی باشد که بر معاملات بازار سایه افکنده است. انتظار می رود طی روزهای آتی و تا پایان شهریور عرضه های سرمایه گذاری ها جهت شناسایی سود نیز محدود گردد و باز شدن مجدد اعتبارات تا حدود زیادی کفه ترازو را به سمت تقاضا تقویت نماید. اندکی بهبود روند بازار داخلی و جهانی می تواند منابع صندوقهای ثابت را نیز تا سقف 15%، که اخیراً مورد تصویب قرار گرفت، برای ورود به بازار متقاعد نماید و رشد حجم معاملات را نیز شاهد باشیم.

بازار امروز روند رو به رشدی را شروع کرد، اما به مرور کند شد. بلوکهای بازار عمده و بلوک نیز همراه با معاملات اوراق بورسی حجم معاملات را به طور کاذب افزایش داد. نماد دعبید با رشد قابل توجه ٣٥ درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را اعمال نمود. در آن جهت همچنان و همانند روز قبل معاملات منفی پارسان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت

امروز بازارهای جهانی نیز بسته بود و سیگنال خاصی از این بازارها مخابره نگردید، اما انتظار می رود انتشار شاخص های رشد چین فردا بتواند بازگشایی بازارها را تحت تاثیر مثبت قرار دهد، اما همچنان افزایش نرخ بهره آمریکا همانند چماقی بر سر این بازارها باقی خواهند بود و در حال حاضر تغییرات موجودی ها تحت تاثیر کاهش و یا افزایش تولید، مهمترین عامل تغییرات نرخ ها است که به ترتیب در زغال سنگ، مس و روی به خوبی قابل مشاهده است.

امروز مدیرعامل بازرگانی توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: این شرکت حاضر است بدون هیچ مشکلی نیاز همه مصرف کنندگان شکر کشور را به قیمت هر کیلوگرم 25 هزار و 200 ریال در کارخانه تامین کند. وی ادامه داد: “افزایش قیمت شکر در هفته های گذشته به دلیل اختلال در واردات رخ داد؛ زیرا واردات از تنها کشور صادرکننده یعنی برزیل به دلیل بارندگی طولانی مدت متوقف شد.” مدیرعامل بازرگانی توسعه نیشکر و صنایع جانبی درباره آینده بازار شکر گفت: “قیمت شکر به طور حتم رو به کاهش است؛ زیرا واحدهای چغندرقند وارد مدار تولید و فعالیت شده است.” وی ادامه داد: “شرکت های نیشکر نیز تا یک ماه دیگر به مرحله تولید وارد می شود. همچنین مصرف روزانه و ماهیانه این محصول رو به کاهش است.” به نظر می رسد این اظهارات به همراه برخی عرضه های حقوقی بیشترین تاثیر منفی را امروز بر معاملات این گروه اعمال کرد. برخی تحلیلگران تکنیکال نیز شاخص گروه قند و شکر را در سقف کانال صعودی ارزیابی کردند.

عده زیادی از فعالان بازار با توجه به سابقه تاریخی روند سهام قندی و شاخص کل معتقدند که قبل از یک رشد بزرگ بازار، سهام قندی معاملات مثبتی را از سر می گذرانند. ادعایی که نیاز به بررسی بیشتری دارد.

در گروه قند و شکر تعدادی از نمادها مثل قثابت و قمرو صف فروش داشتند و تعدادی از آنها مثل قشیر و قچار با صف خرید به کار خود پایان دادند

 امروز معاملات پالایشی ها کمی بهتر بود شراز، شتران و شبندر معاملات مثبتی داشتند و سایر نمادهای گروه با قیمت های منفی به کار خود پایان دادند.

 گروه خودرویی و قطعه سازی هم معاملات مثبتی را سپری کردند و با قیمت های مثبت به کار خود پایان دادند.

گروه ساختمانی نیز امروز تقریباً معاملاتی مثبت و منفی را از سر گذراندند. در این گروه امروز و بعد از تایم بازار ثتران در اولین پیش بینی سال مالی منتهی به 96/06/31 مبلغ 94 ریال سود خالص  برآورد کرد. شرکت برای سال مالی منتهی به 95/6/31 مبلغ(132) ریال زیان به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود. افزایش 1،135 درصدی فروش به دلیل ورود پروژه بامداد و ميرداماد به سبد فروش شرکت از مهمترین دلایل این تعدیل اعلام شده است. امسال به دلیل رکود عمده شرکتهای ساختمانی پیش بینی فروش پروژه های خود را به سال مالی آتی منتقل کرده اند و پیشتر نیز تعدیل های مثبت و منفی از این گروه شاهد بودیم که عمدتاً بعد از اعلام یک تعدیل منفی نمایان می شد. نمادهای ساختمانی بورس به دلیل دارایی محور بودن با NAV قیمت گذاری می شوند. بنابراین تعدیل ها تاثیر محسوس خاصی در روند کلی آنها نخواهد دشت، خصوصاً این رویه در تعدیل های منفی به خوبی قابل مشاهده است. در این گروه امروز ثنوسا و وساخت از تقاضای بیشتری برخوردار بودند. همیشه در دوران رشد بازار نمادهای انبوه سازی از پیشرویی خاصی برخوردار بوده اند بنابراین مورد توجه اهالی بازار قرار می گیرند.

در گروه فن آوری اطلاعات امروز انتشار شایعه عجیب حضور مداران در پروژه صندوق های فروشگاهی! باعث تشکیل صف خرید در نماد گشت. این در حالی است که اخیراً چنین شایعه ای در نماد سیستم شنیده می شد. مفاخر و رکیش هم معاملات مثبتی را داشتند

اکثر نمادهای گروه کانه های فلزی و فلزات اساسی معاملات رو به مثبتی را داشتند. فباهنر صف خرید این گروه بود.

در گروه زغال سنگی صف خرید کطبس پس عرضه در ابتدای بازار، در انتهای بازار با صف خرید به کار خود پایان داد.

گروه غذایی و حمل و نقلی معاملات مثبتی داشتند. غفارس و غمارگ دارای صف خرید بودند. توریل و حتوکا نیز در گروه حمل و نقلی به صف خرید رسیدند

اکثر نمادهای گروه های بیمه ای، سرمایه گذاری، و ماشین آلات و تجهیزات روز مثبتی را پشت سر گذاشتند