برای مشاهده گزارش بازارشنبه 27 شهریور 95  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

امروز در بازار طلا با توجه به کاهش قیمت جهانی  طلا پس از آمارهای مناسب اقتصادی امریکا و انگلیس در هفته گذشته ، به کمترین مقدار خود در 3 هفته اخیر رسید و به قیمت 1310 دلار نیز معامله شد.  سطوح حمایتی 1304-1302 و در ادامه 1297 دلار از حمایتهای انس می باشند. نکته حایز اهمیت حساسیت معاملات در محدوده 1302-1304 می باشد که از دست رفتن آن می توانند باعث تغییر روند نیز بشود . در هفته جاری از مهمترین موارد، نشست بانک مرکزی امریکا در تاریخ 20 سپتامبر می باشد که تصمیمات این جلسه (با در نظر داشتن رشد تورم امریکا) می تواند تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی داشته باشد. در بازار داخلی همچنان سکه در مقابل ریزش مقاومت می نماید و امروز با کاهش 5000 تومانی به قیمت 1112000 تومان نیز معامله شد که حدود 7000 هزار تومان حباب مثبت را می توان برای آن در نظر داشت. نرخ دلار اما با توجه به ریزش طلای جهانی با رشد مواجه شد و در بالاترین بازه های قیمتی روز جاری به 3560 تومان نیز رسید. به نظر می رسد بازار فردا با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی و اعمال تغییرات بازارها در بازار امروز، با کاهش حجم و نوسان روبه رو خواهد شد و معامله گران به انتظار آغاز به کار بازارهای جهانی بنشینند.

و اما در بازار سرمایه  امروز شنبه 27 شهریور 95، شاخص کل بورس با 350 واحد کاهش به عدد 76.105 رسید. حجم معاملات بورس 486 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 177 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت های گروه بهمن، فولاد خراسان و گل گهربیشترین تاثیر مثبت و گسترش نفت و گاز پارسیان، نفت و گاز و پتروشیمی تامین و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 1 واحد افزایش به سطح 801 رسید. حجم معاملات فرابورس 179 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 88 میلیارد تومان بود. از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های فولاد هرمزگان، ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی زاگرس بودند. همچنین پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پالایش نفت تهران نمادهایی  بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 67 درصد افزایش مواجه شد.

با اتمام مهلت تسویه ها در شبکه کارگزاری، رفته رفته در بازار امروز شاهد بهبود تقاضا بودیم و حجم معاملات نیز افزایش یافت، اما همچنان خریداران در لاک دفاعی بودند و تمایل آنها به خرید در منفی بود، بنابراین بازاری منفی را شاهد بودیم. این منفی با بازگشایی پارسان در محدوده منفی و به صف فروش رسیدن آن با توجه به تاثیرگذاری بالای این نماد در شاخص کل، فزونی یافت، اما کلیت بازار با بهبود تقاضا مواجه بود.

در این بین با توجه به اینکه استنباط می شود بیشترین حجم اعتبارات شبکه کارگزاری در گروه خودروئی مورد استفاده قرار گرفته باشد، شدت منفی در این گروه نیز بالا بود، بطوریکه فارغ از معاملات خبهمن در محدوده های سقف قیمتی! سایر نمادها در درصدهایی از منفی بودند و ایران خودرو بار دیگر به زیر 300 تومان سقوط کرد. هنوز از دلایل اصلی افزایش تقاضا در نماد خبهمن اطلاعاتی در دسترس نیست، با توجه به اینکه خبر خاصی منتشر نشده است، به نظر می رسد حقوقی به قصد حمایت از نماد وارد گود شده است. اما با تمام این شرایط با توجه به اینکه قیمتهای آخرین معاملات در بسیاری از نمادها از قیمتهای پایانی بالاتر بود، به نظر می رسد فردا بازار بسیار بهتری را شاهد باشیم. طی دادوستهای امروز و در گروه قطعه سازی نمادهای خمحور، خکار، خرینگ و خکمک پرحجم، پرتقاضا و مثبت دنبال شدند

امروز و در گروه خودروسازی خبر مهم عقد رسمی قرارداد سایپا و سیتروئن منتشر گردید که می تواند تاثیر گذار باشد. پایگاه اطلاع رسانی و فرانسوی زبان شلانژ در مقاله‌ای به قلم نوشت: “پس از پژو، سیتروئن هم با امضای قراردادی قطعی در اوایل اکتبر به ایران بازمی‌گردد تا با همکاری سایپا، سالانه 150 هزار دستگاه خودرو در این کشور تولید کند. بر این اساس، سه مدل کوچک خودرو در کارخانه‌ای در شهر کاشان تولید خواهد شد. این کارخانه از پایان سال 2017 و اوایل سال 2018 به بهره‌برداری می رسد.” درباره شرایط تاسیس این کارخانه و نحوه تامین مالی آن باید عرض کرد  که آورده سیتروئن در این کارخانه تکنولوژی و تجهیزات خواهد بود و نقدینگی خاصی وارد سایپا نمی شود.

امروز همچنین مدیرعامل کرمان موتور از امضای قرارداد با شرکت هیوندای موتور کره جنوبی به منظور تولید خودروهای این شرکت کره ای در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم خبر داد.امروز مجوز افزایش سرمایه 229 درصدی شرکت شیشه سایپا از محل آورده نقدی و مطالبات صادر گردید.

اما امروز در بازار دو گروه قندی در وهله اول و موادغذایی در وهله دوم از معاملات مثبت تری برخوردار بودند. درباره قندی ها بارها صحبت شده بود. رشد محسوس شب گذشته قیمتهای جهانی شکر به همراه حمایتهای دولتی از این صنعت کفه ترازو را به سمت تقاضا تشدید کرد. امروز وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کارخانه‌دارن حدود ۱۵۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارند گفت: “رئیس‌جمهور دستور پرداخت طلب کارخانه‌های قند را صادر کرد.” نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: “400 هزار میلیارد ریال از بدهی های دولت به پیمانکاران و کشاورزان از امروز (شنبه) پرداخت می شود.” همانطور که میدانید در همین خصوص اوراق صکوک و خزانه در حال انتشار است. به نظر می رسد اگر قیمتهای جهانی بیش از این رشد داشته باشد، دولت در سیاستهای تعرفه ای تجدید نظر نماید و یا کف قیمتها را در بورس کالا تغییر دهد.

درباره قیمتهای جهانی شکر نیز برخی معتقدند که وقوع پدید ال نینو و لانیا در مقایس جهانی کاهش تولید چقندر در بزرگترین تولید کننده این محصول یعنی برزیل را رقم زده است که عامل اصلی افزایش نرخ ها می باشد. زمستان سال گذشته ال نینو بارشها را در شرق  افزایش و بر عکس آن، پدیده لانیا، بارشها در غرب را کاهش داده بود. اما برخی تحلیل های دیگر نیز بازی های المپیک و پارالمپیک در این کشور را عامل اصلی کاهش تولید و روند صادرات می دانند و معتقدند که به زودی با افزایش تولید نرخ ها تعدیل خواهد شد.

افزایش تقاضا با توجه به قرار گرفتن اکثر نمادهای گروه غذایی در سطوح حمایتی، کاملا محسوس بود و موجب تشکیل صف خرید نمادهای غالبر، غفارس، غشان؛ غشصفها، غشاذر و غپاک و معاملات مثبت سایر هم گروهی ها شد همچنین شرکتهای تولید کننده مواد غذایی و لبنی نیز قرار است مشوق های صادراتی دریافت نمایند. از میان 11 گروه مواد غذایی مورد بررسی بانک مرکزی در هفته منتهی به 19 شهریور نیز، قیمت 9 گروه مواد غذایی افزایش داشته اما شیب افزایش قیمت‌ها بسیار ملایم است. البته قیمت قند و شکر در در خرده فروشی ها همچنان با شیب ملایم روند کاهشی طی می کند و در مراکز عمده فروشی نیز در محدوده های 2800 تومان در هر کیلو می باشد.نماد فرآورده های غذایی و قند تربت جام جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات متوقف شد.

اما بازارهای جهانی امروز یک اثر مهم دیگر نیز باز هم در گروه زغال سنگ داشت. رشد قیمتهای نقدی شب گذشته در زغال سنگ جهانی تا محدوده های 208 – 212 دلار در هر تن فوب استرالیا باعث شد تا امروز بار دیگر زغال سنگ کاران بورسی از جمله کطبس با افزایش تقاضا مواجه گردد. البته شرایط و هیجانات بازار به شکلی رقم خورد که کطبس به یکباره از صف فروش به صف خرید رسید! اظهار نظر تحلیلگران تکنیکال مبنی بر پولبک نماد نیز تاثیر به سزایی در این هیجانات داشت.برخی تحلیلگران امروز از تعدیل های سنگین و قریب الوقوع در این نماد صحبت کردند که نیاز به بررسی بیشتری دارد.

چهارشنبه گذشته هشدار برخی کارشناسان نسبت به حبابی بودن نرخ های جهانی و لزوم تخلیه آن باعث شد تا نماد به درصدهایی از منفی برسد. امروز ذوب نیز با انتشار اخباری مبنی بر افتتاح رسمی قریب الوقوع پروژه ریل ملی در این شرکت با افزایش تقاضا مواجه گردید. هر چند تحلیلگران سودسازی آتی شرکت حتی با پروژه ریل ملی را بعید می دانند. خصوصاً اینکه اخیراً قیمت جهانی زغال سنگ نیز افزایش شارپی داشته و در داخل نیز نرخ ها آزاد گشته است. به نظر می رسد این موضوع نیز باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرد. برعکس فولاد مبارکه، ذوب از روش کوره بلند جهت تولید فولاد استفاده می کند و با نیروی مازاد بر ظرفیت خود مواجه است علاوه بر ذوب در گروه های فلزی و معدنی که اکثرا معاملات متعادلی را تجربه کردند، نمادهای کمنگنز، فاسمین،  هرمز، زنگان و فخاس از اقبال بیشتری برخوردار بودند .

گروه حمل و نقل نیز همسو با اکثر نمادهای بزرگ گروه خودرویی، منفی بودند اما نماد حسینا کم حجم و مثبت و نماد توریل پرحجم دنبال شدند.

گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری اکثرا متعادل و منفی بودند اما نمادهای وکوثر، گوهران، دانا، اتکام، کوثر و وگستر دادوستدهای پرتقاضا تر و در نتیجه مثبت تری را تجربه کردند.

در گروه پتروشیمی که عمدتا متعادل بودند نماد شکربن پرتقاضا و مثبت ظاهر شد اما نماد پارسان پس از اعلام تعدیل منفی 12 درصدی با افت قیمتی 7 درصدی و صف فروش به گردونه معاملات بازگشت. در نماد زاگرس نیز شاهد تعدیل مثبت 10 درصدی در پیش بینی سود سال 95 بودیم. که عمده دلیل آن، افزايش نرخ فروش صادراتي متانول از 211دلار به 223دلار وهمچنين افزايش 100،000تني فروش صادراتي متانول اعلام شده است.

گروه پالایشگاهی با توجه به قرار داشتن در سطوح حمایتی اکثرا متعادل اما همچنان با گرایشی منفی دنبال شدند که در این میان معاملات مثبت نماد شراز نمایان تر بود در پایان معاملات امروز نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد.

تعداد 8 میلیون سهم شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان معادل 20 درصد سهام این شرکت به قیمت پایه هر سهم 21هزار و 491ریال و ارزش کل پایه 171 میلیارد و 928 میلیون ریال فردا (28 شهریور) توسط سازمان خصوصی سازی در فرابورس ایران عرضه می شود.

گروه های ساختمانی و سیمانی اکثرا منفی بودند اما نمادهای ثنوسا، سغرب، ثامان، سپاها و ثباغ معاملاتی مثبت را تجربه کردند همچنین نماد سرمایه گذاری توسعه و عمران استان كرمان با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تغییر با اهمیت در اطلاعات پیش بینی سود هر سهم سال مالی 1395 متوقف شد.

بجز نمادهای فاذر، بشهاب، بسویچ، لبوتان، لابسا و تایرا که مثبت بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا همچنان متعادل و منفی به کار خود پایان دادند و نماد شركت صنایع پمپ سازی ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

در گروه  آی تی شاهد ادامه معاملات منفی اکثر نمادها و صف فروش نماد مداران بودیم که در این میان معاملات مثبت نماد سیستم چشم نوازی می کرد.