برای مشاهده گزارش بازار سه شنبه 23 شهریور 95  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

امروز شاخص کل بورس با 200 واحد کاهش به عدد 76.444 رسید. حجم معاملات بورس 561 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 111 میلیارد تومان بود. نمادهای معاملاتی شرکت هایسرمایه گذاری مسکن، تولید مواد اولیه داروپخش، بین المللی توسعه ساختمان بیشترین تاثیر مثبت و ارتباطات سیار ایران، گل گهر و پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز 10.2 واحد کاهش به سطح 797 رسید. حجم معاملات فرابورس 233 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش حدود 103 میلیارد تومان بود.از بین شرکت های موثر بر شاخص آیفکس که با معامله در دامنه مثبت قیمتی منجر به افزایش شاخص شدند،  شرکت های آهن و فولاد ارفع، شرکت اعتباری کوثر مرکزی و بیمه اتکایی امین بودند. همچنین پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان و برق دماوندنمادهایی  بودند که با روند نزولی قیمت اثر کاهشی بر شاخص فرابورس داشتند.ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته با 41 درصد افزایش مواجه شد. امروز بیشترین ارزش معامله را سهام سرمایه گذاری مسکن، داده پردازی ایران و ایران ترانسفو به خود اختصاص دادند.

همچنان بازاری منفی با حجم معاملات حداقلی را در بازار شاهد هستیم. علیرغم معاملات رکودی بازار، اما روز پرخبری را گذراندیم. در بازار امروز به جز گروه ساختمانی، قندی و برخی تک سهام نظیر قطعه سازان، تقریباً کلیت بازار، بخصوص سهام های بزرگ و شاخص ساز، یکدست قرمز بودند. همچنان نزدیک شدن به موعد پایان سال مالی برخی کارگزاریها و سرمایه گذاریها و فشار عرضه به ترتیب ناشی از تسویه اعتبارات و شناسایی سود توسط این نوع شرکتها از مهمترین دلایل می باشد که بارها و بارها درباره آن صحبت شده است. قیمت نفت و فلزات نیز بجز زغال سنگ همچنان در مدار استراحت هستند. بنابراین از بازارها نیز هیچگونه محرکی به بازار تزریق نمی شود.

اما شاید یکی از مهمترین اخبار مخابره شده امروز به بازار به افزایش نرخ سود بین بانکی و گمانه ها نسبت به افزایش تورم مرتبط باشد. نرخ سود بازار بین بانکی به ۲۲ درصد در هفته‌های اخیر رسید که بر این اساس طی دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است. در همین زمینه پرویزیان، رئیس کانون بانک های خصوصی افزایش نرخ سود بازار بین بانکی را تائید کرد و گفت: “این مساله دلایل فراوانی دارد که از جمله آنها تشدید نیاز بانک ها برای ایفای تعهدات خود در زمینه بنگاه های زودبازده و اعطای تسهیلات به ۷ هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی است.” پویا جبل‌عاملی، اقتصاددان نیز گفت: “این موضوع، بار دیگر نشان می‌دهد که اگر ما می خواهیم نرخ سود کاهش پیدا کند باید به سمت اصلاح ترازنامه بانک‌ها حرکت کنیم و از آن طریق و به صورت آهسته به کاهش نرخ بهره بین بانکی برسیم.” قبلاً سیف نیز بارها از منجمد بودن نیمی از منابع بانکها به دلیل سرمایه گذاری وسیع آنها در ساختمان و مطالبات معوق صحبت کرده بود. صورتهای مالی سال گذشته بانکها نیز نشان داد عاجز از سودسازی با کیفیت می باشند و عمده سودآوری آنها از معاملات درون گروهی، فروش دارائی، تسعیر ارز و شناسایی وجه التزام بوده است. بنابراین بانک مرکزی با عنایت به این موضوع تلاش کرد با تهیه فرمت خاص استاندارد، بانکها را ملزم به اعمال محدودیتهایی نظیر کاهش سود تقسیمی و کیفی سازی سود کرد تا در شرایط فعلی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرده است، بانکها به یک انضباط دست پیدا کنند. بسته بودن فعلی بانکها نیز در همین جهت می باشد. بنابراین هر چند در کوتاه مدت این موضوع به ضرر بانکها است، اما در میان مدت و بلندمدت به شدت به نفع آنها خواهد بود.

درباره تورم نیز مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رشد شاخص‌های نقدینگی، بدهی بخش دولتی و جذب سپرده در بهار گفت: “ممکن است در نیمه دوم سال شاهد تورم ۲ رقمی باشیم.” وی با اشاره به رشد 4.4 درصدی اقتصادی در بهار امسال گفت: “علیرغم تحقق این رشد هنوز در زمینه نقل و انتقال پول با بانک ها در دنیا مشکل داریم.” وی همچنین اذعان کرد: “بدهی دولت به بانکها در بهار امسال ۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است”

باز هم در شرایط منفی بازار گروه سهام قندی رشد یکپارچه ای را از خود نشان دادند. افزایش اخیر جهانی و داخلی قیمت شکر در بازار یکی از مهمترین دلایل استقبال از سهام قندی عنوان شده است. این در حالی است که کارخانه های قند و شکر در بورس کالا ۲۵۲۰ تومان هر کیلو شکر را می فروشند و عمده سود شکر 3500 تا 4000 تومانی بازار به جیب دلالان می رود. در همین زمینه امروز حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: “درحال حاضر قیمت شکر در مراکز عمده فروشی تهران ۲۷۰۰ تومان است و هرکس به هر میزان که شکر نیاز داشته باشد شرکت بازرگانی دولتی، آن را در اختیار او قرار می‌دهد.” معروفان با بیان اینکه قیمت شکر با در نظر گرفتن ۱۰ درصد سود و هزینه‌هایی مانند کرایه حمل و نقل  تا ۳ هزار تومان مناسب است، ادامه داد: “قیمت بیش ازاین عدد،  هیچ توجیهی ندارد.” در همین زمینه عباس قبادی، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز گفت: “کارشناسان از حدود ۶ ماه تا یکسال قبل تشخیص داده بودند که بازار شکر دچار نابسامانی‌هایی خواهد شد.” قبادی با بیان اینکه  این نابسامانی از میزان موجودی کشور، تولید و واردات شکر قابل پیش‌بینی بود، گفت: بهرحال میزان تولید ما پاسخگوی نیاز داخل نیست و بخشی از نیاز باید وارد شود.این کارشناس افزود: “متاسفانه تصمیم‌گیری‌ها به موقع انجام نمی‌شود؛ یعنی کشور هزینه‌های لازم را می‌کند و واردات انجام می‌شود اما چون این کار در زمان مناسب صورت نمی‌گیرد، نتیجه‌ای ندارد.” وی ادامه داد: “با آغاز فصل برداشت چغندر و اقداماتی که در زمینه واردات انجام شده است، بنده فکر می‌کنم حدودا طی یک تا یک ماه و نیم آینده شرایط بازارعادی شود.” اخیراً نسیم صادقی مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشور نیز اعلام کرده است: “به دلیل آغاز تولید شکر در شرکت های چغندرقند از دهم شهریورماه و کاهش دوباره قیمت در فصل تولید، احتمال احتکار این محصول کم است.” به گفته وی، “نرخ هر کیلوگرم شکر وارداتی با احتساب 80 تا 100 دلار هزینه حمل و نقل، 35 درصد تعرفه، 1550 ریال هزینه تصفیه و فرآوری، 10 درصد سود واردکننده، دو درصد ضایعات تخلیه کشتی و چهار درصد ضایعات فرآوری بیش از 35 هزار ریال تمام می شود.” البته محاسبات دیگر کارشناسان مقدار کمتر از این و حداکثر 3000 تومان را نشان می دهد. رشد قیمتهای جهانی اخیراً باعث کاهش تعرفه واردات شکر شده است. درباره قیمتهای جهانی نیز با توجه به بهبود شرایط تولید در برزیل و سایر کشورهای بزرگ تولید کننده، برخی معتقدند که افزایش قیمت جهانی آن احتمالاً متوقف گردد. از لحاظ نموداری نیز تحلیلگران تکنیکال عبور شکر جهانی از 20 سنت بر پوند را دشوار ارزیابی می کنند و معتقدند که احتمال تشکیل الگوی برگشتی وجود دارد. همین تحلیلگران اما شاخص گروه قند و شکر را در شرایط مناسبی ارزیابی می کنند. در کنار مباحث تکنیکی بیانیه اخیر انجمن صنفی قند و شکر مبنی بر پرداخت تدریجی بدهی های دولت به قندی ها نیز می تواند یکی دیگر از دلایل رشد باشد. باید دید که در صورت بهبود شرایط بازار آیا نقدینگی از این گروه کوچ خواهد کرد یا اینکه باز هم به رشد خود ادامه خواهند داد. دقت داشته باشید که اخیراً همبستگی قندی ها با کلیت بازار هماهنگ شده است و دیگر کمتر نقش عکس را بازی می کنند ( همانطور که جناب کیارش بارها عنوان کرده اند که گروه قند بتا منفی نیست )  به اعتقاد این تحلیلگران از لحاظ نموداری معاملات فردای این گروه بسیار مهم خواهد بود.

 رکود معاملات در گروه پالایشی همچنان ادامه دارد. تمام نمادهای گروه منفی هستند. شراز به صف فروش هم رسید. گروه خودرو معاملات بهتری را نسبت به پالایشی ها داشت و به قیمت های مثبت هم رسیدند. اما عرضه ها همچنان ادامه داشت و سهام با قیمت های منفی به کار خود پایان دادند. اما گروه رایانه امروز هم برخلاف کلیت بازار مثبت بود. صف خرید مداران عرضه شد اما دوباره صف تشکیل داد. مرقام هم به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات متوقف گردید. رکیش و رتاپ با افزایش عرضه ها به قیمت های منفی رسیدند.

گروه کانه های فلزی یک دست قرمزپوش بودند. اما در گروه فلزات اساسی تعدادی از سهام مثل فنوال، زنگان و فمراد مثبت بودند.

در گروه زغال سنگ کشرق و کطبس برای چندمین روز صف خرید خود را حفظ کردند. 

گروه ساختمانی و سیمانی ها پس از مدت ها روز کاملا سبزی را گذراندند

 گروه های بیمه ای، سرمایه گذاری، ماشین آلات و تجهیزات و حمل و نقلی روز قرمزی را پشت سر گذاشتند.