برای مشاهده  گزارش خلاصه بازار یکشنبه 21 شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

قیمت انس طلاای جهانی امروز بدون تغییر قیمت نسبت به روز گدشته در مبلغ 1328.80دلار معامله می شد و قیمت دلار نیز با اندکی افزایش به 35540رسید.شاخص دلار نیز 95.33است و با اقدامات صورت گرفته در زمیته فریز نفتی قیمت نفت اوپک به 44.61دلار رسید. ، یک مقام مسئول از افزایش حجم ذخایر اثبات شده نفت ایران به بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه خبر داد و گفت: هم اکنون ایران بزرگترین ذخایر مجموع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد(خدا به خیر کنه ! ) . در بازار آزاد امروز(یکشنبه) تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۱۲۰۰ تومانی به یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با افزایش ۲ هزار تومانی به یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان و سکه یک گرمی با ۲ هزار تومان افزایش به ۱۸۶ هزار تومان رسید. در این میان قیمت نیم سکه با ۲ هزار تومان کاهش به ۵۷۰ هزار تومان رسید و ربع سکه نیز بدون تغییر، نرخی معادل ۲۹۹ هزار تومان را در بازار تجربه می‌کند. کاهش نرخ سود وام مسکن نیز ار دیگر اخبار اقتصادی به شمار می آید.نرخ سود تسهیلات استفاده از مسکن یکم از 11 درصد به 9.5 درصد رسید که اگر این واحدها در بافت فرسوده خریداری یا ساخته شوند این نرخ به هشت درصد کاهش می یابد.

با بهره برداری از واحد دوم گازی نیروگاه سمنگان، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به ۳۳۲ مگاوات و ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد(کهنوج) به ۴۸۴ مگاوات رسید.

نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج  توسط بخش خصوصی در دو واحد گازی و یک واحد بخاری در کیلومتر۱۵ جاده کهنوج به جیرفت در استان کرمان و نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان درکیلومتر۱۰ جاده سیرجان به کرمان واقع شده است.

با بهره برداری از این واحدهای نیروگاهی، سهم بخش خصوصی در تولید برق کشور به ۱۱۷۸۵ مگاوات در قالب ۷۷ واحد نیروگاهی و میزان تولید برق، توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ۳۷۸۳۴ مگاوات (۲۵۳ واحد) رسیده است.

شاخص کل بورس امروز با 3 واحد مثبت به رقم 76643واحد رسید که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را به ترتیب فملی،خودرو و همراه داشتند و بیشترین تاثیر منفی را نیز شبندر و فارس و فاراک بر شاخص گذاشتند.ارزش معاملات امروز بورس 790میلیارد ریال و ارزش معاملات فرابوس نیز 988میلیارد ریال است.بیشترین ارزش معاملات امروز بورس نیز به مرقام با 71 میلیارد ریال تعلق داشت.امروز نیز تداوم روند رکودی بازار باعث شد تا حجم معاملات به شدت افت کند. به جز تک سهام و برخی گروه ها نظیر قندی ها و قطعه سازان سایر نمادها و شاخصهای بازار همچنان در مدار منفی بودند. در این شرایط سرمایه گذار باهوش تنها باید سیاست صبر را پیشه کند آن هم در سهم های با ارزش تا از این ماه عبور نماییم و از خرید و فروش های هیجانی به شدت پرهیز نماید.درباره مقوله شهریور ماه و تسویه اعتبارات بارها و بارها صحبت شده است و همانطور که روز گذشته نیز عنوان شد یکی از مهمترین محورهای صحبتهای ریاست سازمان بورس در کنفرانس خبری ایشان بود. هر چند ایشان راه حل هایی نیز ارائه نمودند، اما در عمل باید دید که این مجموعه اقدامات به کجا می انجامد.

اکثر نمادهای گروه خودرو صعودی و مثبت معامله می شدند .در این گروه خودرو با معامله 13میلیون سهم یکی از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص بود و در پایان بازار با قیمت پایانی 309ریال به کار خود پایان داد.نماد سایپا نیز در این گروه در 2 درصد مثبت به کار خود پایان داد. در این میان نماد خکمک پس از تعادلی بسیار کوتاه، مجددا صف خرید شد بقیه نماد های این گروه نیز مثبت معامله می شدند. این در شرایطی است که روز قبل آنها در درصدهایی از منفی بودند. گمانه ها نسبت به سفر مهم روحانی، رییس جمهور به آلمان و صحبتهای مدیر عامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) در حاشیه نشست مشترک قطعه سازان ایران خودرو و پژو از مهمترین دلایل استقبال از این گروه می باشد. وی گفت: “70 درصد قطعات مورد نیاز محصولات مشترک ایران خودرو و پژو در مدت سه سال داخلی سازی می شود.” در حاشیه نشست مدیران شرکت های تامین کننده فرانسوی و مدیران قطعه ساز مدیر عامل ساپکو از تولید پژوه 2008در اسفند سال جاری و خودروی 208و310 در نیمه اول سال آینده خبر داد.  برخی معتقدند که در حاشیه سفر روحانی به آلمان قراردادهای مهمی در حوزه خودروسازی با این کشور منعقد خواهد شد.

اکثر نمادهای گروه پالایشی ها منفی و متعادل معامله می شدند. اما نماد شپاس به دلیل خبر افزایش سرمایه 433درصدی خود از محل مطالبات حال شده سهامدارن و آورده نقدی و سود انباشته و شتوکا به دلیل ادامه خریدهای حقوقی (احتمالا شرکت سوئدی) از اقبال بیشتری برخوردار بودند و معاملات مثبتی را تجربه کردند.  امروز شایعه برگشت اعلامیه های شرکت ملی پالایش و پخش جهت تصحیح شنیده می شد. این در شرایطی است که شبندر با استناد به همین اعلامیه ها گزارش 3 ماهه خود را علام کرد. اما سایر نمادها همچنان بلاتکلیف هستند. در همین خصوص امروز تنگستانی، مدیر مالی پالایشگاه شیراز  گفت: “این نرخ ها به هیچ وجه قابل استناد نبوده و نمی توان گزارشاتی بر مبنای آن ها تهیه کرد. قرار شده برای بار دیگر از سوی وزارت نفت نرخ های اصلاحی ارسال گردد، تا ما بتوانیم گزارشات خود را اعلام کنیم.” وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی شرکت ها گزارشات خود را بر مبنای نرخ های ابلاغ شده اعلام کرده اند؟ گفت: “شرکت های پالایشی که گزارش افشا کرده اند مجبورند دوباره با اعلام نرخ های جدید، گزارش تعدیلی اعلام کنند.” تنگستانی ادامه داد: “ممکن است طی روزهای آتی نرخ ها به ما ابلاغ گردد و ما همچنان منتظر هستیم.” شاید تنها نمادهایی که به نوسانات این روزهای نفت عکس العمل مناسبی نشان نمی دهند همین پالایشگاه ها باشند. آن هم به دلیل سیاستهای ابلاغی از طرف شرکت ملی پالایش و پخش می باشد. مگر اینکه نفت جهش کند، در آن صورت شاید بتوان امید داشت که موجودی های ارزان تر و نرخهای بالاتر بتواند گزارشات ارسالی این گروه را بهبود بخشد. چرا که تنها با نرخ های بالای نفت است که آنها می توانند تا حدودی از عوارض کیفی سازی مصون بمانند. البته کارهایی در حال انجام است و طرح های توسعه های مهمی برای بهوبد کیفیت در حال اجرا است، اما تا حصول نتیجه زمان خواهد برد

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فملی با رشد 1 درصدی به قیمت پایانی 1663 ریالی رسید و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود بیش  از 96 درصد خرید امروز فملی توسط حقوقی ها صورت گرفت .

ظرفیت تولید شمش ذوب آهن به ۳.۶ میلیون تن می رسد.با راه اندازی ایستگاه ریخته گری شماره 5 ذوب آهن در مرداد ماه که به عنوان یکی از مهمترین پروژه هاي توسعه اي این شرکت به شمار می رود، ظرفيت توليدشمش درشركت به 3 ميليون و 600 هزارتن افزايش خواهد يافت.

در   گروه محصولات شیمیایی  به جز از نماد وپترو و پاکشو بقیه نمادها تقریبا منفی و متعادل معامله می شدند.

علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تحقق افزایش تولید مجتمع های پتروشیمی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت :سال1395 سالی بسیار خوب در صنعت پتروشیمی است و در نیمه دوم سال همانند 6 ماه نخست، با بهره برداری از چند طرح جدید جهش در تولید را شاهد خواهیم بود.

گروه رایانه امروز هم برخلاف کلیت بازار کاملا مثبت بود. مداران صف خرید خود را حفظ کرد. مرقام هم با افزایش عرضه ها مواجه شد اما در نهایت به صف خرید هم رسید.  رکیش و رتاپ با افزایش عرضه ها به قیمت های منفی رسیدند.

در گروه بیمه ای اکثر نمادها سبز بودند. سامان، اتکام  میهن و دانا معاملات مثبتی را داشتند. نماد اتکام به دلیل خریدهای حقوقی صف خرید شدو نماد بساما به رشد قیمتی خود ادامه داد.

گروه های ساختمانی و سیمانی به مانند هفته های اخیر معاملاتی کم حجم و متعادل داشتند اما برخی نمادها همچون ثامان، ثغرب، ثشرق، ثاخت، ثپردیس، سرود، سکرما و سهرمز از اقبال بیشتر و معاملات مثبت تری برخوردار بودند.

در اوایل بازار، معاملات دو طرفه در نماد چکاپا و افزایش تقاضا در گروه کاغذی سازی موجب تشکیل صف خرید نماد چکارن شد.

گروه قندی اکثرا منفی بودند اما با افزایش تقاضا در اواخر بازار مواجه شدند و برخی نمادها همانند قصفها، قشیر، قشهد و قپیرا مثبت و همراه صف خرید به کار خود پایان دادند

سازمان بورس مجوز 90 درصدی حفاری شمال را از محل مطالبات سهامدارن و آورده نقدی و سود انباشته صادر کرد و سرمایه این شرکت به 4950میلیارد ریال رسید. کگل با معامله حدود 5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. نمادهای بالبر و بسویچ در حالی همچنان با صف خرید بدون عرضه و نمادهای تکنو و تکشا با رشد قیمتی دنبال شدند که بجز نمادهای بکام، بنیرو، تکمبا و وتوشه که مثبت بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته، اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند.

همچنان افزایش قیمت ذغالسنگ در بازارهای جهانی باعث تشکیل صف خرید در نمادهای این گروه در بورس تهران شده است. تحلیلگران بنیادی در انتظار تعدیلهای مثبت محسوس از دو نماد معروف کطبس و کشرق هستند. اخیرا شاهد آزادسازی نرخهای زغالسنگ از سوی ایمدیرو بودیم. هرچند فرمول ارائه شده توسط دولت اندکی گنگ و مبهم بود، اما رشد جهانی نیزها بسیار شارپ می باشد. افزایش محدودیت‌های تولید چین به دلایل زیست محیطی و وابستگی بیشتر این کشور به عرضه کشورهای دیگر از مهمترین دلایل رشد قیمتی اخیز زغالسنگ می باشد. از دید تکنیکی نیز تحلیلگران تکنیکال شکست سقف کانال نزولی کشرق را دلیلی بر افزایش تقاضا در این نماد می دانند، اما با توجه به نزدیکی قیمت معاملاتی آن با محدوده های مقاومتی 700 تومانی امروز پرعرضه ظاهر شد. باید دید که رشد قیمت جهانی زغالسنگ تداوم خواهد داشت تا این سطح مقاومتی نیز شکسته شود یا در محدوده های فعلی استراحت خواهد کرد. تقریباً مشابه همین شرایط را در کطبس شاهد هستیم. منتها به دلیل قیمت کمتر از بعد روانی عرضه های کمتری را به خود می بیند. این در شرایطی است که هم P/E بالاتری دارد و هم به سرعت در حال نزدیک شدن به سقف تاریخی خود می باشد.  نمادهای زنگان، فمراد، فخاس و ارفع رشد قیمتی و صف خرید را تجربه کردند و سایر نمادهای فلزی و معدنی منفی بودند. البته سرب و روی کاران بجز کروی از شرایط بهتری برخوردار بودند.

نماد تازه وارد اپرداز که در قیمت 365 تومان عرضه اولیه شد، همچنان بدون استراحت و اصلاح قیمتی، معاملات پرتقاضا و مثبتی را تجربه کرد به طوری که در محدوده 920 تومان به کار خود پایان داد. علیرغم داشتن شرایط بنیادی مطلوب و احتمال اعلام تعدیل مثبت و افزایش eps، و با توجه به رشد سریع هفته های اخیر، به نظر رشد عمده سهم پیش خور و پرریسک ارزیابی می شود.