طلا  در بازار امروز ، با توجه به کاهش قیمت جهانی طلا  پس از آمارهای مناسب بخش اشتغال امریکا در روز پنج شنبه و جمعه، در محدوده منفی آغاز به کار نمود. سررسید اردیبهشت ماه 95 با حجمی معادل 4314 قرارداد (تا لحظه نگارش گزارش) بیشترین تعداد معاملات را با 3000 تومان نوسان قیمتی از آن خود نمود و سررسید دی ماه 95 نیز با 71 قرارداد کمترین حجم معاملات را در میان سررسیدها داشت. نکته حایز اهمیت بازگشایی سررسید تیرماه 96 از آغاز جلسه معاملاتی روز آینده می باشد که می تواند ازحجم معاملات سررسید اردیبهشت ماه در روزهای آتی بکاهد و البته کاهش تعداد قراردادهای باز در سررسید اردیبهشت و اسفند را می توان تا حدودی به این موضوع نیز نسبت داد. نرخ دلار امروز به قیمت های پایین تر از 3550 رسید که با عدم ورود معامله گران سکه به خرید ارز را می توان از دلایل آن دانست. در بازار جهانی عدم شکست محدوده 1300-1304 را می توان نشانه ای از تمایل طلا به رشد برشمرد. عدم تداخل تعطیلات بازارهای جهانی و بازار داخل در هفته جاری نیز امری است که بر افزایش ریسک بازار در این هفته می افزاید.

شاخص کل بورس، روز شنبه با افت 101 واحدی به 76640 واحد رسید. ارزش معاملات در این روز بالغ بر 131 میلیارد تومان شد و نماد های تاپیکو، اخابر و همراه بیشترین تاثیر مثبت و نماد های شبندر و فملی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس با رشد 1.7 واحدی همراه شد و به 804 واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس  نیز به 152 میلیارد تومان رسید. ضمن اینکه نماد های مارون، ارفع بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای هرمز و شتران  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

همانطور که انتظار می رفت بازار ، شروع هفته را با نوسانات منفی آغاز نمود. چهار روز معاملاتی آینده  اوج زمان تسویه اعتبارات در شبکه کارگزاری قلمداد می گردد.  بنابراین همچنان انتظار تداوم وضعیت رکودی بازار وجود دارد. مقوله اعتبارات امروز یکی از محورهای نشست خبری  ریاست سازمان بورس بود. رئیس سازمان بورس در خصوص فشار فروشی که به دلیل تسویه اعتباری مشتریان کارگزاری ها ایجاد شده گفت: "در این زمینه باید اقدامی صورت گیرد تا اعتبارات به صورت مستقیم به جای شرکتهای کارگزاری به خود مشتریان اعطا شود تا لازم نباشد در مقطعی خاص این تسویه ها انجام و فشار فروش به بازار وارد شود." بنابراین تخصیص مستقیم اعتبار از بانکها به مشتریان که مدتی است به گوش می رسد به عنوان راه حلی برای فائق آمدن بر مشکل فوق مطرح شده است، اما قبلاً نیز عنوان کردیم که بدین وسیله ریسک اعتباری بانکها شدیداً افزایش می یابد و بعید است که بانکها از این اتفاق استقبال نمایند. از دیگر مهمترین محورهای صحبتهای ریاست سازمان بورس را می توان به ترتیب پیگیری سامانه زمان‌سنجی، واگذاری اختیارات به ارکان بازار، تعامل بهتر با نهادها، تقویت فرآیند اطلاع رسانی و افشا اطلاعات، جذب سرمایه گذار خارجی، راه اندازی سامانه جدید، تقویت بازارگردانی، پیگیری مطالبات سهامداران، راه اندازی موسسات رتبه‌بندی، پیگیری بازگشایی نمادهای بانکی، پیگیری معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها تا پایان سال  95 و افزایش سقف سرمایه گذاری صندوقها در سهام از 10% به 15% دانست. بنابراین تعامل رودر رو ریاست جدید نهاد ناظر با رسانه ها و فعالان بازار را می توان اتفاق خوش یمنی قلمداد نمود که در زمان ریاست قبلی این نهاد کمتر دیده می شد.

وزارت امور دارایی عراق روز شنبه اعلام کرد: در پی گفت و گوهای دو روز مسئولان مالی عراق با نمایندگان صندوق بین المللی پول در امان، دو طرف بر سر بودجه مالی سال 2017 عراق با قیمت نفت 43 دلاری به توافق رسیدند.-بانک مرکزی در بخشنامه ای تخصیص منابع سپرده گذاران به شرکت های تابعه و فرعی بانک ها و موسسه های اعتباری در حساب بدهکاران موقت را ممنوع کرد.-اجماع بر سر تثبیت بازار نفت بین تولیدکنندگان به دست آمده است وزیر انرژی الجزایر گفت: درباره نتیجه نشست اوپک در طی روزهای ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در الجزایر «مطمئن» هستم.

هرچند قرارداد سایپا یا سیتروئن قطعی شد و قرارداد با کیاموتورز هم در این هفته نهایی خواهد شد ولی.....

برای مشاهده خلاصه گزارش بازار شنبه 20 شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

تنها اعضای ویژه سایت  قادر به مشاهده ادامه مطلب  و نظردادن در  این بخش می باشند اگر هنوز عضو سایت نشده اید برای عضویت اینجا را کلیک کنید سپس گزینه اشتراک ویژه را انتخاب نمائید و یا اگر از اعضای سایت می باشید ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید سپس   برای ارتقا اشتراک خود به اشتراک ویژه اینجا را کلیک کنید