برای مشاهده خلاصه گزارش بازار چهارشنبه 17 شهریور 95 به ادامه مطلب مراجعه نمائید

با تداوم حمایتهای صورت گرفته از شاخص ها، قیمتها و افزایش تقاضا، بازار امروز هم مثبت بسته شد، هر چند باز هم رفته رفته عرضه کنندگان، خصوصاً در مثبتها نمایان شدند. بنابراین تشکیک در رشد موقت بازار بین اهالی بازار تقویت شده است و در این شرایط احتمالاً نوسانات بخشی از رفتار هفته آتی خواهد بود. خصوصاً بنا بر برخی اخبار پیش رو، عرضه های اولیه ای هم خواهیم داشت. البته گفته می شود این عرضه ها عموماً کوچک خواهد بود، اما می تواند اثر روانی داشته باشد. اما با تمام این شرایط به نظر می رسد شرایط در مهر ماه تغییر نماید. با توجه به اینکه بازار از ضعف نقدینگی رنج می برد، بازار امروز را در شرایطی آغاز نمودیم که شایعه ورود نقدینگی تازه از سوی صندوق های با درآمد ثابت از روز گذشته به بازار مخابره گردید. در این خصوص گفته شده است زین پس قرار است 5% منابع این صندوق ها به بازار تزریق شود یا به عبارتی آنها اجازه سرمایه گذاری تا این درصد ها را خواهند داشت و با توجه به منابع عظیم نقدینگی در دسترس این صندوق ها برخی کارشناسان مبالغی تا 9 هزار میلیارد تومان را در دسترس می دانند. در این خصوص باید به نکاتی دقت داشت. با توجه به امید نامه صندوق های با درآمد ثابت، برخی از این صندوق ها در حال حاضر نیز مجاز به سرمایه گذاری در سهام هستند و البته برخی نیز مجاز نیستند. البته سقف مجاز سرمایه گذاری آنها طبق امیدنامه متفاوت می باشد. اما پرسش اینجا است که آیا این صندوق ها حاضر به ورود منابع خود به بازار هستند؟ واقعاً در حال حاضر نمی توان پاسخ قطعی به این پرسش داد. اما به نظر می رسد شرایط پر ریسک بازار سهام، باعث شده است صندوق ها تمایلی به ورود منابع خود به بازار سهام نداشته باشند و آنها در این زمینه منفعل هستند. این مساله البته به روحیات مدیر پرتفوی این صندوق ها نیز احتمالاً وابسته است. به عنوان مثال مدتها است صندوق با درآمد ثابت آرمان شهر به عنوان یک صندوق بسیار فعال وارد بازار سهام شده است و حتی از سقف خرید مجاز روزانه خود نیز فراتر رفته است. این در شرایطی است که چنین رفتاری از سایر صندوق ها دیده نمی شود.

در اتفاقی مهم امروز رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود 14 شرکت تعاونی سهامی عام به فرابورس خبر داد. وی گفت: “در صورتی که شرکت های تعاونی سهامی عام باشند، محدودیتی برای ورود به بورس ندارند به طوری که سهام به افراد قابل معامله باشد.” محمدی افزود: “میزان سهامی که شرکت های تعاونی می توانند داشته باشند دیگر محدود به عضویت نیست، بلکه سهام مالکیت تلقی می شود. اشخاص حقیقی تا نیم درصد و اشخاص حقوقی تا پنج درصد می توانند سهام داشته باشند.” به نظر می رسد تغییر اساسنامه تعاونی های عام مقدمه ای برای ورود شرکتهای تعاونی سهام عدالت به بورس باشد که اخیراً مفصلاً درباره آن صحبت شد.

بازارهای جهانی نیز با تغییراتی همراه شدند.بازار طلای  امروز با توجه به رشد قیمت طلا پس از آمار اقتصادی نه چندان مناسب امریکا در شب گذشته در محدوده مثبت آغاز به کار نمود و در ادامه با توجه به قرار داشتن سررسیدها در سطوح مقاومتی با عقب نشینی نسبی همراه شد. در ادامه و با اعلام آمار مناسب موقعیت های شغلی جدید انس که در محدوده های اشباع خرید معامله می شد با اندکی اصلاح مواجه شد و هم اکنون در محدوده 1344 دلار در حال معامله می باشد. از لحاظ نمودار اصلاح فعلی به شرط عدم نفوذ به سطوح پایین تر از 1300 می تواند پیش زمینه ای برای رشد بیشتر نمودار باشد. در سررسید اردیبهشت همانطور که در گزارش نموداری نیز بررسی شد محدوده 1180000 از اعتبار زیادی به عنوان مقاومت برخوردار بوده که طی معاملات روز جاری نیز این سطح مانع رشد بیشتر نمودار شد. سکه نقدی نیز به تبع ریزش طلای جهانی در اواخر ساعت معاملات مقداری از رشد قیمت خود را از دست داد و به قیمت 1123000 رسید.  در تقویم اقتصادی فردا آمار متقاضیان بیمه بیکاری امریکا را خواهیم داشت که می تواند نوساناتی را در بازار به وجود آورد.

در پی انتشار برخی شاخص های ضعیف اقتصادی در آمریکا، امروز شاخص دلار تضعیف و کومودیتی با افزایش نرخ مواجه گشتند. در میان افت شدید تولیدات و سفارشات، فعالیت بخش خدمات آمریکا در ماه آگوست به پایین‌ترین سطح 6 سال و نیم اخیر خود رسید. موضوعی که نشان می‌دهد رشد اقتصادی کندتر شده و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر کمرنگ‌تر شده است. در نتیجه این اتفاقات کومودیتی نوسان کردند، اما رفتار آنها یکسان نبود. به عنوان مثال همچنان زغال سنگ و روی ناشی از کمبود عرضه جهانی رشد می کنند. در مقابل نفت و مس به دلیل شدت عرضه ها رشد نمی کنند. فولاد نیز به دلیل کاهش ظرفیت تولید چین با ثبات قیمتی همراه است. سنگ آهن نیز نوسانات اندکی دارد.

امروز برخی داده ها حکایت از رشد صادرات این ماده معدنی از استرالیا داشت. صادرات سنگ‌آهن از بندر هدلند استرالیا به چین در ماه آگوست با رشدی 2.94 میلیون تنی نسبت به ماه جولای به 35.44 میلوین تن رسید. این در شرایطی است که مدتها است موجودی سنگ آهن بنادر چین در مدار کاهشی می باشد. بنابراین در بازار بورس تهران با توجه به رشد شارپی و ادامه دار زغالسنگ در بازارهای جهانی امروز کشرق و کطبس بار دیگر با صف خرید بسته شدند. این مساله به اضافه تغییر نرخ مرجع قیمتگذاری زغالسنگ رشد این نمادها را ادامه دار کرده است. فرمول قیمتگذاری ابهاماتی دارد و بنابراین تا زمان شفافیت بیشتر آن نمی توان درباره میزان تعدیل نمادهای تولید کننده زغال سنگ صحبت کرد. در این میان کپرور با توجه به اینکه مصرف کننده زغال سنگ است به صف فروش رسید.

شاخص کل بورس، روز جهارشنبه با رشد 73 واحدی به سطح 76742 واحد رسید و ارزش معاملات در این روز بالغ بر 187میلیارد تومان شد. نماد های شبندر، رانفور و فاراک بیشترین تاثیر مثبت و نماد های کگل و وغدیر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

شاخص کل فرابورس با رشد کمتر از 1 واحدی همراه شد و به 802 واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس به 78 میلیارد تومان رسید. ضمن اینکه نماد های شتران، هرمز و ارفع بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و دماوند  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش معاملات بورس در روز جاری به 186میلیارد تومان رسید که 46میلیارد تومان آن مربوط به معاملات بلوکی بانک پاسارگاد بود. بنابراین با احتساب معاملات 78میلیاردی فرابورس نیز همچنان حجم معاملات به سطح مطلوبی نرسیده است. معاملات امروز بواسطه اصلاح نسبتا زیادی که در هفته‌های اخیر داشته است، شرایط بهتری را تجربه کرد اما همچنان در گروه‌های تاثیرگذار بازار نشانه‌ای از رشد در کوتاه مدت مشاهده نمی‌شود.

در گروه خودرو، همچنان خبرها پیرامون سایپا در حال گردش است. امروز مهدی جمالی ، مدیرعامل سایپا از نهایی شدن مذاکره با کیا در هفته های آینده خبر داد. وی همچنین از مذاکره با نیسان خبر داد. در روزهای گذشته نیز پارس خودرو از خودوری جدید خود رونمایی کرده بود. این محصول که ساندور استپ نام دارد و با قیمتی بین 46 تا 52میلیون تومان عرضه می‌شود، تولید انبود خود را آغاز نموده است. گفتنی ست خبر آکهی دوباره بلوک خکاوه نیز از جمله حاشیه‌های پیرامون گروه سایپا بود.

در مجموع امروز خودروسازها معاملات بهتری داشته و بخشی از افت هفته‌های اخیر را جبران کردند. خودرو دوباره به بالای 300تومان بازگشت و خپارس نیز مجددا خود را به مرز 130تومان رساند. پیش بینی می‌شود(فارغ از نوسانات کوتاه مدت) وضعیت شرکتهای خودروسازی در میان مدت بهبود یابد.

در حالیکه برخی افراد سودهای آنچنانی برای پالایشی ها کنار گذاشته بودند، گزارش سه ماهه شبندر همه را نقش برآب کرد. با این حال برخلاف انتظار ( که البته چندان هم تعجب برانگیز نیست)، پس از انتشار گزارش قیمت سهم روند صعودی به خود گرفت!!.

در مجموع پالایشی ها بار دیگر نشان دادند که فرسنگ ها از تحلیل پذیر بودن فاصله دارند. هر چند دستورالعمل های جدیدی منتشر شده است که امکان محاسبه قیمت مواد و محصولات را براساس نرخ‌های جهانی امکانپذیر می‌کند اما همچنان ابهامات بسیار است.

در حالیکه گروه بانکی بواسطه ابهامات در برگزاری مجامع و مشکلات عدیده خود، کاملا به حاشیه رانده شده‌اند، بانک مرکزی امروز اعلام کرد که به تدریج مجوز برگزاری مجامع بانکها را صادر خواهد کرد. گروه بانکی سهم بزرگی از بازار را دارد و حذف آن موجوب افت ارزش معاملات شده است. جو منفی حاکم بر گروه موجب شده تا تر و خشک با هم بسوزند و حتی نمادهایی که قیمت و ارزش بنیادی مناسبی دارند نیز با بی مهری خریداران روبرو شوند.

هر چند خرید در این گروه به معامله گران کوتاه مدت توصیه نمی‌شود ( چرا که جو منفی گروه اجازه حرکت به سهمی را نمی‌دهد)   متغیر تعیین کننده در این گروه زمان پایان اصلاحات مدنظر بانک مرکزی است که البته خود ریسک بزرگی محسوب می‌شود.

فملی: روز گذشته امار تولید کنسانتره مس در ملی مس منتشر شد( توسط روابط عمومی سازمان گسترش و نوسازی)، که نشان از رشد 17درصدی تولید کنسانتره داشت. افزایش تولید کنسانتره در کنار خبرهایی نظیر کاهش بهای تمام شده تولید و تسویه بدهی‌ها، نوید آینده روشنی را برای سهم می‌دهد. محدوده 150 تا 160 تومان می‌تواند برای سهم کم ریسک باشد.

خپارس: آغاز بکار تولید محصول جدید شرکت و جدی شدن مذاکره با نیسان خبرهای جدید پیرامون خپارس بود. ضمن اینکه عملکرد تولید و فروش شرکت در 5ماهه نخست نیز مطلوب ارزیابی می‌شود. در کنار این موارد، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نیز تاثیرات مثبتی خواهد داشت که جذابیت این سهم را افزایش می‌ دهد.

رتاپ: تجارت الکترونیک پارسیان برای سال جاری 63 تومان پیش بینی کرده است که برآوردهای تحلیلی از سود، ارقام 90 تا 100 تومانی را نشان می‌دهد. با وجود ریسک های موجود در این صنعت، پتانسیل رشد سهم تا بیش از 600تومان وجود دارد.

بنظر می‌رسد شاخص کل و عموم سهم‌های بازار به کف قیمتی خود نزدیک شده اند و پس از این، افت چندانی را متصور نخواهیم بود. در کوتاه مدت با توجه به اصلاح اخیر بازار، احتمال رشد بیش از نزول خواهد بود اما در خصوص میانمدت ( 6ماه تا یکسال) می‌توان با قطعیت بیشتری از وقوع یک روند صعودی صحبت کرد.