برای مشاهده خلاصه گزارش بازار دوشنبه 15 شهریور 95  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

شاخص کل در روز جاری با افزایش 12 واحدی به ارتفاع 78,522 واحد و ارزش معاملات به رقم 2,524 میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس نمادهای تاپیکو، شبندر و اخابر و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای حکشتی و وغدیر داشتند. در فرابورس نیز نماد هرمز بیشترین تاثیر مثبت و نماد مارون بیشترین تاثیر منفی را داشتند. معامله عمده در نمادهای وپاسار، ومعادن و مبین به ارزش 554 میلیارد ریال در بورس و معامله 441 میلیارد ریالی میدکو در فرابورس نشان از عمق بسیار کم بازار دارد. با برخورد قیمتها و شاخصها به سطوح حمایتی امروز بازاری بهتر از روز قبل را تجربه کردیم، اما همچنان فضای رکودی در بازار تداوم داشت. عرضه کنندگان کم و بیش وجود داشتند و سر و کله خریداران نیز پیدا شده بود، اما حجم و ارزش معاملات در سطوح حداقلی خود باقی ماند. امروز بازارهای بورس نیویورک به دلیل روز کارگر تعطیل است و معاملات در بورس های آسیایی و اروپایی دنبال می شد.در این بازارها امروز یک اتفاق مهم رخ داد. منابع خبری اطلاع دادند روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس G20 چین با هم مذاکره نفتی کرده اند و بزودی بیانیه مشترک مبنی بر همکاری در زمینه تقویت قیمت نفت صادر خواهند کرد. تحت تاثیر این اتفاق نفت جهش قیمت پیدا کرد. بورسهای جهانی تقویت شد و کومودیتی نیز بر مدار صعود بودند، بطوریکه امروز قیمت فولاد نیز در معاملات آتی روز دوشنبه چین بیش از یک درصد افزایش یافت. ذخایر سنگ‌آهن وارداتی چین برای پنجمین هفته متوالی کاهش پیدا کرده است. با افزایش قیمت فولاد انتظار می رود قیمت سنگ آهن نیز افزایش یابد. طی یک اتفاق مهم چین یکبار دیگر در نشست گروه G20 تعهد کرد که ظرفیت تولید فولاد خود را کاهش خواهد داد. در کنار کاهش ظرفیت تولید فولاد تحلیلگران کالایی نیز اعلام کردند «با ورود به ماه سپتامبر قیمت‌ها ممکن است روند صعودی جدیدی را تجربه کنند، در این ماه معمولا مصرف فولاد به اوج خود می‌رسد.» در بورس تهران نیز امروز پالایشگاه ها، معدنی ها و فلزات اساسی با افزایش تقاضا مواجه شدند. بخصوص تولید کنندگان سرب، روی و ذغال سنگ از قبال بیشتری برخوردار بودند و تعدادی با صف خرید به کار خود پایان دادند. به عنوان مثال امروز کطبس و کشرق با صف خرید محسوسی به کار خود پایان دادند. البته کپرور در این گروه مصرف کننده ذغالسنگ است و در سقف قیمتی عرضه های بالایی داشت. کپرور خود خریدار ذغالسنگ است و از آن در تولید ذغال کک شو استفاده می‌برد. با توجه به اعلام فرمول تعیین نرخ فروش ذغالسنگ که روز گذشته هم درباره آن صحبت شد، شایعات از تعدیل مثبت در نمادهای ذینفع حکایت دارد. روز گذشته هم عنوان شد که در این خصوص ابهاماتی وجود دارد. برخی تحلیلگران با دلایلی از جمله مشخص نبودن تعیین کیفیت ذغالسنگ تولیدی، مبهم بودن هزینه های حمل، نرخهای مرجع استرالیا و مبهم بودن جزئیات تعرفه واردات ذغالسنگ درباره تعدیل های پیش رو با شک و تردید می نگرند و شفاف سازی بیشتری را در این زمینه لازمه برآوردها می دانند.

گروه خودرویی:

نمادهای این گروه پس از عدم انجام معامله بلوک 56 درصدی خکاوه در روز گذشته به جز چند نماد قطعاتی از جمله خشرق، خاهن و خریخت که صف خرید بودند روندی خنثی و عمدتا منفی داشتند. نماد خودرو و خساپا در همان قیمت‌های دیروز به کار خود پایان دادند. خزامیا نیز که در دوره 5 ماهه سال جاری 22 درصد مقدار فروش پیش بینی شده برای سال جاری را پوشش داده در قیمت 987 ریال اندکی منفی بود. در خبری داشتیم که نایب رییس اتحادیه صنف اتومبیل‌داران و فروشندگان خودرو اعلام کرد بازار خودرو همچنان در رکود به سر می‌برد و در فصل تابستان مانند سال‌های قبل بازار خودرو رونق نداشت. پیش‌بینی‌ها از ادامه سکون بازار خودرو در نیمه دوم سال حکایت دارد و به نظر می‌رسد اگر پیش‌بینی‌ خروج از رکود هم وجود داشته باشد، به اواخر سال و یا سال آینده برگردد.

گروه بانکی:

در غیاب نمادهای بزرگ در این گروه، در خبرها داشتیم در رویدادی مثبت و طبق اساسنامه مصوب شرکت ملی پست، ارائه خدمات پست مالی دوباره به شرکت بورسی پست بانک محول شد. البته نماد این شرکت نیز متوقف است. قیمت وپاسار نیز پس از معامله 6 میلیون سهم روند نزولی داشت و در قیمت 1015 ریال به کار خود پایان داد.  در بانکها نیز که خود این روزها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند باز هم حاشیه ها تمامی ندارد. طی روزهای گذشته انتقادات زیادی به عضویت ایران در کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با پولشویی(FATF) مطرح شده است

گروه رایانه:

در این گروه امروز نمادهای مرقام، و افرا مثبت بوده و مابقی نمادها منفی بودند. نماد مرقام در چند روز گذشته نیز هر روز 3.5 الی 4 درصد مثبت بوده است. قیمت سهم امروز نیز افزایشی بود و قیمت آخرین معامله در محدوده 4 درصد مثبت 5555 ریال بوده است.. این روزها اقبال به سهام فن آوری اطلاعات فزونی یافته است. هر چند شایعاتی از تعدیل مثبت سنگین در اپرداز چاشنی معاملات امروز سهم بود. قیمت اپرداز نیز در روز جاری روند صعودی داشت و اواخر بازار سهم صف خرید شد. در روز جاری 2.5 میلیون سهم اپرداز معامله شد و سهم با صف خرید 3.4 میلیونی به کار خود پایان داد.

گروه شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی:

چهار نماد این گروه همه منفی بودند و معاملات آن‌ها در روز جاری روند نزولی داشت. به عبارت دیگر آخرین قیمت معامله سهم کمتر از قیمت‌های پایانی بود. وصندوق که تا نزدیکی صف فروش پیش رفت و به قیمت 1680 ریال رسید. از این شرکت خبر می‌رسد که ۹۹ درصد یک زیرمجموعه به نام شرکت نوآوران مدیریت سبا (سهامی خاص) را به ارزش پایه ۱۶۱ میلیارد تومان واگذار می کند. این بلوک شامل بیش از یک میلیارد و 499 میلیون و 999 هزار سهم است که یکشنبه 28 شهریور به قیمت پایه هر سهم 108 تومان به صورت نقد توسط کارگزاری صبا جهاد روانه میز فروش خواهد شد.

گروه سیمان:

در خبرها داشتیم مدیران عامل کارخانه های تولیدی سیمان به منظور کاهش تخفیف های اعطایی کارخانه ها به عوامل فروش بر قیمت های تازه توافق کردند و نرخ هر تن سیمان فله خاکستری تیپ 2 و 425-1 به طور نقدی یک میلیون و 195 هزار ریال تعیین شد. نمادهای این گروه به جز سیمان قاین که مدتی است صف خرید است و معامله نمی‌شود، امروز تحرک خاصی نداشتند.

گروه فرآورده‌های نفتی:

نمادهای گروه پالایشی امروز پس از رسیدن شاخص این گروه به یک حمایت مهم و با افزایش قیمت نفت با استقبال مواجه شدند. در خبرها داشتیم وزیر انرژی الجزایر اعلام کرد کشور های عضو اوپک در آستانه نشست الجزیره به توافق رسیده‌اند. همچنین روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس G20 چین با هم مذاکره نفتی کرده و بزودی بیانیه مشترک مبنی بر همکاری در زمینه تقویت قیمت نفت صادر میکنند. شتران از قیمت 2900 ریال به قیمت 3026 ریال رسید و صف خرید 1.7 میلیونی تشکیل داد. شبریز و شراز نیز به محدوده مثبت کامل رسیدند. شبندر ابتدای بازار در قیمت 4620 ریال بود و در پایان معاملات به محدوده 2.4 درصد مثبت در قیمت 4749 ریال رسید. . گفته می شود امروز شاخص گروه به یک حمایت قوی و مهم برخورد کرد و با واگرایی مثبت صورت گرفته افزایش تقاضا را شاهد بودیم. شاید بتوان افزایش قیمت نفت را نیز محرکی دیگر برای رشد گروه دانست، هر چند به گفته تحلیلگران صنعت نفت تا زمانی که شفافیت درباره نرخ های نفت، فرآورده و کیفی سازی دقیقاً روشن نشود این افزایش ها نخواهد توانست دردی را دوا کند. بجز شبندر که صورتهای 3 ماهه داده است سایر نمادهای گروه هنوز گزارش 3 ماهه خود را منتشر نکرده اند هر چند گزارش شبندر بسیار ضعیف بود اما برخی نسبت به انتشار گزارش بهتر از شراز، شبریز و شتران امید دارند.

در گروه حمل و نقل

در شرایطی شایعاتی مبنی بر واگذاری بندر شهید رجایی به حتاید شنیده می شد که هنوز از سرنوشت این مزایده هیچگونه اطلاعاتی در دسترس نیست. در این خصوص گفته می شود حتاید و حسینا قراردادهای فعلی خود را مجددا به دست آورند. هر دو نماد مذکور امروز در درصدهایی از منفی بودند.

سایر نمادها:

نماد عرضه اولیه تلیسه که در قیمت 5300 ریال عرضه شده و تا قیمت 9988 ریال نیز بالا رفت از روز گذشته وارد روند نزولی شد و صف فروش 2 میلیونی را تجربه می‌نماید. در روز جاری حجم بسیار کمی از صف فروش این نماد خریداری شد.  نماد تازه وارد تلیسه نیز پس از عرضه های سنگین حقوقی در محدوده های روانی 1000 تومان متوقف شد و با صف فروش مواجه گردید. با توجه به شرایط گروه دامی به نظر می رسد فردا نماد به تعادل برسد. تلیسه سود سال جاری را 828 ریال پیش بینی کرده است. این نماد به شدت به نرخ های شیر حساس است و با اندک افزایشی در نرخ شیر قابلیت تعدیل مثبت خواهد داشت. صورتهای 3 ماهه جاری نیز نرخ های فروش بیشتری را نسبت به بودجه شرکت نشان می دهد. شاید یکی از دلایل عدم استقبال بازار از این نماد تازه وارد به شرایط حقوقی آن باز گردد. برخی نیز معتقدند با توجه به یکسان بودن حقوقی این نماد با نماد مگسال و قابل معامله شدن حق تقدم مگسال، حقوقی سهم فعلاً تمایلی به هیچگونه افزایش قیمتی نخواهد داشت تا معاملات حق ها به پایان برسد و احتمالاً کنترل گروه و نمادها به این مورد وابسته باشد