این روزها که بازار بیش از هر چیز درگیر تلاطم های توافق هسته ای  میباشد شاید نگاه صرفا تحلیلی به تنهایی کامل و مکفی نباشد . اما از آنجایی که هیچ کدام از ما تحلیلگران سیاسی نیستیم و صرفا تحلیل گران بازار هستیم میتوانیم و باید صرفا بر اساس شرایط تحلیل خود ادامه به معامله  و ترید نماییم .

اما شرایط چارت و بازار چگونه است ؟ …

لطفا تجسم کنید شما بدون هیچ پیش زمینه ذهنی و صرفا به عنوان یک تریدر تازه وارد به بورس ، چارت شاخص کل بورس را میبیند و میخواهید اقدام به سرمایه گذاری در بازار بکنید  … مسلما به اولین نکته ای که دقت میکنید روند کلی بازار است … از دی ماه سال 92 بازار روند نزولی تقریبا پر قدرتی را پشت سرگذاشت که منجر به افت شاخص از 89000 به 61000 واحد گردید  . این افت با شکل گیری یک روند و کانال نزولی همراه بود  که همواره مانع از رشد یشتر شاخص گردید  . در آخرین مرحله نیز در 16 فروردین ماه 94 شاخص با برخورد به سقف کانال نزولی در71000 واحد از رشد بیشتر باز ماند و مجددا با در پیش گیری روند نزولی تا 62000 واحد افت کرد و  کف قبلی را در 61400 واحد را نشکست که سیگنال مناسبی برای رشد نبود 

اما طی معاملات آتی  و هفته گذشته شاخص توانسته است سقف کانال نزولی در 67700 واحد  را بشکند که سیگنال بسیار مهمی میباشد . اهمیت این موضوع زمانی دو چندان میشود که  میانگین 200 روزه شاخص نیز دقیقا در سقف کانال نزولی قرار دارد و اهمیت این شکستن را دوچندان میکند . قیمت بعد از نفوذ به بالای سطح فوق تاکنون 2 کندل تثبت کرده است و از روز چهارشنبه با منفی شدن جو معاملات حرکت اصلاحی در پیش گرفته است .

در شرایط فعلی میتوان این گونه انتظار داشت که افت فعلی شاخص یک پولبک به سطح مهم شکسته شده در 67800 واحد میباشد و پس از آن شاخص مجددا در مسیر روند صعودی قرار خواهد گرفت که با شکستن  مقاومت 71500 واحد تا 80600 واحد رشد خواهد کرد که در این بین مقاومت هایی نیز وجود دارد . 

به بیان کلی و به عبارت ساده منفی روز چهارشنبه بازار و احتمالا یک یا دو روز آتی بازار  صرفا پولبک به سطح مقاومت شکسته شده شاخص  میباشد در واقع حمایت پیش روی شاخص 67500-67600   می باشد …. که انتظار  دارم شاخص پس از پولبک مجدد در مسیر صعودی قرار بگیرد . 

نکته مهم اینکه در صورت افت شاخص به زیر سطح فوق تحلیل فوق بی اعتبار میگردد .

برای بهتر دیدن عکس اینجا را کلیک کنید